Radio Białystok | Wiadomości | Budowa obwodnicy Łomży będzie opóźniona - GDDKiA zrywa kontrakt z wykonawcą

Budowa obwodnicy Łomży będzie opóźniona - GDDKiA zrywa kontrakt z wykonawcą

autor: Paweł Wądołowski

14.05.2021, 18:43, akt. 15.05.2021, 07:21

Firma, która miała budować obwodnicę Łomży, nie pracowała w odpowiednim tempie i straciła kontrakt - mówi rzecznik białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Rafał Malinowski.

Kadmy - Fotolia.com
Kadmy - Fotolia.com

GDDKiA zrywa umowę z firmą TOTO

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że - "z winy wykonawcy" - zrywa umowę z firmą TOTO - wykonawcą odcinka Łomża Zachód-Kolno drogi S61 Via Baltica i ok. 7 km odcinka DK64 - czyli zasadniczej części obwodnicy Łomży.


- Odstąpienie od umowy nastąpi za 14 dni i jest efektem nienależytej mobilizacji w zakresie sprzętu, personelu i słabego tempa w zawieraniu umów z podwykonawcami. Firma TOTO nie reagowała też na wezwania do rozpoczęcia realizacji robót - podała GDDKiA w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.


Nowy przetarg jeszcze w tym roku

Drogowcy informują jednocześnie, że nowy przetarg na ten odcinek S61 będzie ogłoszony jeszcze w 2021 r, a przedtem będzie przeprowadzona inwentaryzacja wykonanych prac i przygotowane dokumenty nowego przetargu. Umowę z nowym wykonawcą GDDKiA chce podpisać w pierwszym kwartale 2022 r.

GDDKiA przypomina, że przetarg na ok. 13 km obwodnicę Łomży na S61 ( Łomża Zachód-Kolno) i 7 km odcinek drogi krajowej nr 64 od węzła drogowego Łomża Północ do Elżbiecina był ogłoszony z końcem marca 2017 r.

Najpierw za najkorzystniejszą ofertę wybrano tę złożoną przez firmę Impresa Pizzarotti. W przetargu były liczne odwołania, ostatecznie wybrano ofertę włoskiej firmy TOTO, która była czwartą w kolejności oceny. Umowa na projekt i budowę była zawarta w październiku 2018 r.


Wykonawca był wzywany do pracy

Drogowcy poinformowali, że 23 marca 2021 r. firma TOTO była wezwana po raz pierwszy do poprawy tak, by 8 kwietnia roboty mogły się rozpocząć. 23 kwietnia było drugie wezwanie ze wskazaniem daty 6 maja.


- Wykonawca w dalszym ciągu nie rozpoczął wskazanych robót, w tym m.in. pomiarów geodezyjnych, budowy dróg tymczasowych, usuwania kolizji z liniami elektrycznymi, palowania na jednym z dwudziestu obiektów inżynierskich, przebudowy i budowy linii telekomunikacyjnych, wodociągowych, prac melioracyjnych, wzmocnień podłoża czy też koniecznych rozbiórek istniejących obiektów - poinformowała GDDKiA.


GDDKiA informowało wcześniej, że wartość umowy na zasadniczą część obwodnicy Łomży, czyli odcinek Łomża Zachód-Kolno i 7 km odcinek od węzła Łomża Północ do Elżbiecina to prawie 526 mln zł.

Obwodnicę Łomży mają tworzyć 13 km odcinek S61 Łomża Zachód-Kolno wraz z ok. 7 km fragmentem drogi krajowej nr 64 Łomża Północ-Elżbiecin i 1,2 km mostem na rzece Narew oraz 7,2 km odcinek ekspresówki Łomża Południe - Łomża Zachód z ok. 8 km drogi jednojezdniowej DK63.

źródło: PAP | red: maj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obwodnicę hybrydową przebiegającą przez miasto planują wybudować władze Kolna

17.04.2021, 17:00

Dzięki takiej obwodnicy zmniejszy się natężenie ruchu w centrum miasta, ale turyści go nie ominą. Władze Kolna zabiegają, żeby w ich mieście powstała tzw. obwodnica hybrydowa, czyli nowa ulica, z mniejszą ilością skrzyżowań, ale mijająca centrum - mówi burmistrz Kolna, Andrzej Duda.


GDDKiA przekazała teren pod budowę obwodnicy Łomży na S61 Via Baltica

27.11.2020, 18:57

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku przekazała w piątek firmie TOTO teren pod budowę jednego z odcinków przyszłej obwodnicy Łomży na trasie S61 Via Baltica - poinformowali drogowcy.


Za kilka tygodni rozpocznie się budowa pierwszej części obwodnicy Łomży

19.02.2020, 14:01

Za kilka tygodni rozpocznie się budowa pierwszej części obwodnicy Łomży na trasie S61 Via Baltica - od węzła Łomża Południe do węzła Łomża Zachód wraz z przebudową odcinka dk 63. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał w środę (19.02) zezwolenie na realizację tej inwestycji drogowej.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
SILVA KULAKOWSKI OiFP

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok