Radio Białystok | Wiadomości | W USK w Białymstoku działa już punkt laktacyjny - młode mamy nauczą się jak karmić piersią

W USK w Białymstoku działa już punkt laktacyjny - młode mamy nauczą się jak karmić piersią

autor: Renata Reda

16.05.2021, 13:19, akt. 13:31

Tu dostaną wsparcie kobiety karmiące piersią do sześciu tygodni po porodzie. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku działa już punkt laktacyjny. Uruchomiono go w ramach programu Koordynowanej Opieki Ciężarnych.

W USK w Białymstoku działa już punkt laktacyjny, fot. USK
W USK w Białymstoku działa już punkt laktacyjny, fot. USK

Punkt zorganizowała na SOR-ze Klinika Neonatologii. 


Zgłaszać się mogą do niego matki, które rodziły w USK i mają problemy z karmieniem piersią. Czasem pojawia się stan zapalny w piersi, czasem dziecko nie przybiera na wadze. Na wizyty mamy zgłaszają się z dziećmi. Edukatorzy ds. laktacji, położne z Kliniki Neonatologii, oceniają sytuację, przyglądają się jak wygląda karmienie i wspierają kobiety - mówi rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.


Wizyta w punkcie laktacyjnym trwa 1-1,5 godziny. Zawiera zebranie szczegółowego wywiadu, badanie dziecka, w tym jego jamy ustnej i umiejętności ssania, badanie mamy, obserwację karmienia piersią, ocenę jej skuteczności, postawienie diagnozy, terapię i udzielenie wsparcia mamie w trudnej sytuacji.

Punkt laktacyjny na SOR-ze w USK otwarty jest w poniedziałki, środy i piątki od godz. 10:00 do godz. 13:00.

Eksperci zalecają wyłączne karmienie piersią lub mlekiem kobiecym przez sześć pierwszych miesięcy życia niemowlęcia, a następnie kontynuację karmienia piersią nawet do ok. drugiego roku życia dziecka lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety.

Badania jednoznacznie wskazują, że dzieci karmione mlekiem kobiecym rzadziej chorują, w przypadku wcześniaków w mniejszym stopniu wymagają podawania antybiotyków czy chirurgii jelit.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Klinice Neonatologii USK w Białymstoku obchodzono Światowy Dzień Wcześniaka

17.11.2020, 14:19

Bez dorocznego spotkania rodzin z dziećmi przedwcześnie urodzonymi, a jedynie spotkaniem personelu medycznego przy torcie od rodziców, w Klinice Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku obchodzono we wtorek (17.11) Światowy Dzień Wcześniaka.


COVID-19 rzadko przechodzi z matki na noworodka

19.06.2020, 08:52

Przeniesienie wywołanej koronawirusem choroby COVID-19 z ciężarnej matki na dziecko jest rzadkie, a ryzyka tego wcale nie zwiększa poród naturalny, karmienie piersią czy kontakt skóra do skóry zaraz po porodzie - donoszą naukowcy z University of Nottingham (Wlk. Brytania).


"Pani Tereska" - reportaż Joanny Sikory

24.03.2020, 00:01

W swoich ramionach tuliła tysiące dzieci. Każdym z noworodków opiekowała się z największą troską i czułością. To wszystko z miłości do ludzi i pracy - mówi z uśmiechem położna Teresa Markowska.


W Michałowie powstała pierwsza w gminie szkoła rodzenia

13.04.2019, 11:36

To niezwykle ważne miejsce dla przyszłych rodziców.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok