Radio Białystok | Wiadomości | Studenci PB zaprojektują ogród dla pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

Studenci PB zaprojektują ogród dla pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

18.05.2021, 11:16, akt. 15:15

Ogród, który będzie służył wypoczynkowi, a także terapii pacjentów szpitala psychiatrycznego w Chroszczy, zaprojektują studenci Politechniki Białostockiej. Będzie on zajmował powierzchnię 1,5 tys. metrów kwadratowych.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


0:00
0:00
Studenci PB zaprojektują ogród dla pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

We wtorek (18.05) władze uczelni i szpitala podpisały porozumienie w tej sprawie.


Jak mówiła dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy Ewa Zgiet, w grudniu ubiegłego roku szpital zakończył kilkuletnią inwestycję, w ramach której oddano do użytku kilka oddziałów: dwa ogólnopsychiatryczne i leczenia nerwic i zaburzeń osobowości. 

W tym czasie postanowiliśmy za budynkiem zagospodarować teren do odpoczynku dla naszych pacjentów. Nie tylko do odpoczynku, ale również do terapii, która jest nieodłącznym elementem leczenia w placówkach psychiatrycznych - wyjaśniła pomysł powstania ogrodu.

Zastępca dyrektora do spraw zarządzania i obsługi technicznej szpitala Bogdan Minkiewicz powiedział, że szpital położony jest w otoczeniu pięknego krajobrazu, sąsiaduje z terenem parku przy pałacyku Branickich (letniej rezydencji) w Chroszczy. 

Chcielibyśmy, żeby nasze tereny, które otaczają budynki, w których znajdują się pacjenci, były też piękne, zielone i nawiązywały do tradycji tego terenu przy pałacyku. Toteż ta inicjatywa to też więcej zieleni, na którą oczekują nasi pacjenci, nasi podopieczni (...) - mówił.


Człowiek jest tak skonstruowany przez setki tysięcy lat, że bez przyrody nie może się obejść. Szczególnie to zdrowie psychiczne, a zarazem fizyczne wymaga obcowania z przyrodą - powiedział dziekan wydziału budownictwa i nauk o środowisku, którego studenci będą projektować ogród, prof. Michał Bołtryk.


Ogród zaprojektują studenci kierunku architektura krajobrazu. Do aranżacji mają teren o powierzchni 1,5 tys. metrów kw., który znajduje się między budynkami.

Studentka architektury krajobrazu, która bierze udział w projekcie Aleksandra Jankowska, mówiła, że największym wyzwaniem jest dostosowanie ogrodu do potrzeb wszystkich użytkowników: pacjentów, medyków i gości, bo - jak podkreśliła - jedni przyjdą tu pospacerować w ciszy, inni, by spotkać się z rodziną. 

Naszym celem jest stworzenie takiego obiektu, żeby to wszystko się ze sobą połączyło, żeby nie kolidowało, a to co zrobimy, było atrakcyjne dla oka i ducha - dodała.

Szpital psychiatryczny w Choroszczy w ubiegłym roku obchodził 90-lecie istnienia. Jest - jak podkreśla dyrekcja - drugim co wielkości w kraju, ma 17 oddziałów, 840 łóżek. Znajduje się na terenie po dawnej fabryce włókienniczej Moesów w Choroszczy.

źródło: PAP | red: maj, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok