Radio Białystok | Wiadomości | Kilkadziesiąt osób w Białymstoku oficjalnie wstąpiło w szeregi 1. PBOT

Kilkadziesiąt osób w Białymstoku oficjalnie wstąpiło w szeregi 1. PBOT

autor: Wojciech Szubzda

21.05.2021, 18:40, akt. 23.05.2021, 13:55

Wśród nowych wojskowych są m.in.: kierowca, przedsiębiorca, listonosze, informatyk i uczniowie.

źródło: WOT
źródło: WOT

Kilkadziesiąt osób w Białymstoku oficjalnie wstąpiło w szeregi 1. PBOT - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Blisko 50 osób złożyło w Białymstoku przysięgę wojskową i wstąpiło w szeregi 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do brygady wstąpiło również dodatkowych ok. 30 osób - to żołnierze rezerwy, którzy już wcześniej składali przysięgę.

Piątkowa uroczystość zakończyła dwutygodniowe szkolenie podstawowe, które - jak podkreślają nowi żołnierze - było dosyć trudne i wyczerpujące.

Nowi terytorialsi składali przysięgę w wyjątkowym dniu. Od 2019 roku - 21 maja jest dorocznym świętem 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ta data nawiązuje do pierwszej przysięgi, która odbyła się 21 maja 2017 w Białymstoku.

Z okazji święta, list do uczestników uroczystości napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. List odczytał dowódca 1. PBOT płk Sławomir Kocanowski.

Cztery lata temu, właśnie tutaj, na Podlasiu składali przysięgę pierwsi żołnierze terytorialnej służby wojskowej. Razem z kolegami z Lubelszczyzny i Podkarpacia w ten symboliczny sposób zainaugurowali działanie nowej formacji, która okazała się skuteczną odpowiedzią na wyzwania bezpieczeństwa pojawiające się we współczesnym świecie. Od 2017 roku terytorialsi, także z podlaskiej brygady, wielokrotnie pomagali Polakom, usuwając skutki klęsk żywiołowych, wspierając inne służby. A przez ostatnie miesiące zmagając się z epidemią COVID-19 (...) - napisał Mariusz Błaszczak.

Obecni na uroczystości - m.in. wiceminister edukacji i nauki, poseł PiS Dariusz Piontkowski, poseł PiS Jarosław Zieliński i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski dziękowali nowym żołnierzom za wstąpienie do formacji. Podkreślali, że podjęta kilka lat temu decyzja o tworzeniu nowego rodzaju sił zbrojnych była słuszna.

W trakcie przysięgi byli również zagraniczni goście - m.in. dowódca Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Bemowie Piskim, dowódca brytyjskiego komponentu wchodzącego w skład tej Grupy. Byli również litewscy żołnierze - odpowiednicy polskich terytorialsów.

W naszym regionie jest ponad 2 tys. żołnierzy WOT-u.

| red: maj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


kpt. Łukasz Wilczewski

21.05.2021, 08:02

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.


Wojewoda podlaski podpisał porozumienie o współpracy z 1. Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej

12.04.2021, 15:30

Ma to ułatwić korzystanie z pomocy terytorialsów m.in. podczas walki z pandemią koronawirusa. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Sławomir Kocanowski podpisali porozumienie o współpracy.


Terytorialsi kolejny raz ruszają z pomocą

11.12.2020, 10:57

Tym razem w ramach projektu "Łączymy na Święta". Resort obrony zainaugurował akcję, dzięki której osoby samotne, przebywające w szpitalach i domach opieki, będą mogły porozmawiać ze swoimi rodzinami.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok