Radio Białystok | Wiadomości | Festiwal filmów krótkometrażowych "Żubroffka" w Białymstoku odbędzie się w dniach 9-13 czerwca

Festiwal filmów krótkometrażowych "Żubroffka" w Białymstoku odbędzie się w dniach 9-13 czerwca

26.05.2021, 14:58, akt. 30.05.2021, 08:28

Pokazy filmów, spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty a także spotkania muzyczne - w programie jubileuszowej, 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka". Impreza, w formie hybrydowej, odbędzie się w dniach 9-13 czerwca.

fot. Joanna Sikora
fot. Joanna Sikora


0:00
0:00
Festiwal filmów krótkometrażowych "Żubroffka" w Białymstoku odbędzie się w dniach 9-13 czerwca - relacja Joanna Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Festiwal "Żubroffka" co roku odbywa się w grudniu

Festiwal "Żubroffka", którego ideą jest spotkanie kultur Wschodu i Zachodu, co roku odbywa się w grudniu, prezentowane są na nim krótkometrażowe filmy z całego świata. Organizowany jest przez Białostocki Ośrodek Kultury.

Jednak ubiegłoroczna edycja, ze względu na pandemię, nie odbyła się, a organizatorzy postanowili przenieść ją na inny termin. Wybrano czerwiec, bo - jak tłumaczyli wcześniej - ta data daje realne szanse na to, aby festiwal odbył się w kinie z publicznością i gośćmi.

Pandemia w ubiegłym roku spowodowała, że bardzo wiele wydarzeń przenieśliśmy. Z bardzo dużym napięciem, ale też z dużą radości informujemy, że "Żubroffka" się odbędzie

- mówiła w środę (26.05) na konferencji prasowej dyrektor BOK Grażyna Dworakowska. 

Dodała, że ma nieco inny format niż planowany, bo - jak pokreśliła - czas pandemii zmienił terminy festiwalowych gości, partnerów. "Ale mamy nadzieję, że to będzie równie pełny program i atrakcyjny, w którym elementy tego, co się zdarzyło w ubiegłym roku i ciągle trwa, się pojawią" - dodała.


Tematem przewodnim tej edycji jest wirus

Jeden z pomysłodawców i organizatorów "Żubroffki" Maciej Rant mówił, że tematem przewodnim tej edycji jest wirus, coś - co jak podkreślił - przez ostatni rok zaprzątało wszystkim głowę i wywróciło wszystko do góry nogami. 

Główną częścią festiwalu jest konkurs. Na tę edycję nadesłano 3,5 tys. krótkometrażowych filmów z całego świata, a do konkursu zakwalifikowano 126 z nich. Filmy oceniane będą w ośmiu kategoriach. Dwie z nich dotyczą filmów zagranicznych: "Okno na Wschód" (filmy z krajów tzw. bloku wschodniego) oraz "Cały ten świat", trzy - krajowych, czyli produkcji polskich amatorów, studentów i twórców niezależnych. Pozostałe konkursy to "Dzieciaki" (filmy dla najmłodszych), "Videoklipy" oraz "Na skraju" (filmy eksperymentalne i videoart) są otwarte dla wszystkich.


Pokazy filmów odbędą się w formie hybrydowej

Pokazy tych filmów odbędą się w formie hybrydowej - będzie można je obejrzeć na dwóch festiwalowych scenach - w kinie Forum i klubie Fama, ale też online. Filmy oceniać będzie międzynarodowe jury.

Oprócz konkursu, podczas festiwalu odbywają się także specjalne pokazy krótkometrażowych filmów. W tym roku będą to m.in. krótkie metraże ze Skandynawii, animowane dokumenty czy filmy jurorów. Pokazy będzie można zobaczyć nie tylko w Białymstoku, ale też w kilku miejscowościach w regionie.

Uczestnicy "Żubroffki" będą mogli obejrzeć też dwie wystawy: ilustracje związanej z regionem artystki Marii Dek oraz fotografie Christopera Herwiga, który fotografował sowieckie przystanki autobusowe.

W programie znalazły się też filmowe warsztaty skierowane zarówno do najmłodszych jak i najstarszych. Np. dzieci będą tworzyć animacje, gdzie będą "dawać drugie życie śmieciom", a seniorzy stworzą kampanię społeczną, która ma zachęcić istoty pozaziemskie do życia na Ziemi.

Zaplanowano też muzyczne spotkania: "Żubroffka goes Techno" i "Żubroffka Polisz Najt". Imprezy muzyczne - jak podkreślili w środę organizatorzy - będą dostosowane do obowiązujących restrykcji.

W tym roku - jak poinformowali organizatorzy - odbędzie się jedna, czerwcowa edycja "Żubroffki".

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


3,5 tys. filmów zgłoszono na tegoroczną edycję festiwalu ŻUBROFFKA

9.07.2020, 09:56

Rekordową liczbę filmów - aż 3500 zgłoszono na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA.


Trwa Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "ŻubrOFFka" w Białymstoku

7.12.2019, 12:08

To przede wszystkim konkurs filmów krótkometrażowych, ale też okazja do spotkań, rozmów i dyskusji twórców filmowych.


107 filmów w 5 dni - rozpoczęła się 14. edycja festiwalu Żubroffka

4.12.2019, 07:24

Setki filmów konkursowych z różnych stron świata, koncerty, dyskusje i niekończące się spotkania ludzi, którzy kochają filmy. Trwa Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka w Białymstoku.


Żubroffka 2019 !pod powierzchnią!

20.11.2019, 16:41

O muzyce, klipach i soundtrackach (Janus Rasmussen (Kiasmos) na żywo do filmu „Misja na Marsa”, Nazira - didżejka z Ałma-Aty, Nastya Muravyova Dtekk Mko Kelman Duran Coucou Chloe Fatima Ferrari Lua Preta Tsvey i Inni) na kosmicznej! 14. MFFK Żubroffce porozmawiamy z Maćkiem Rantem i Krzysztof Sienkiewiczem

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Renata Reda
REGION
29.02.2024, 20:33, akt. 1.03.2024, 07:55

Gmina Perlejewo ma nowy herb


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok