Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Pamięci Sybiru szuka wolontariuszy

Muzeum Pamięci Sybiru szuka wolontariuszy

27.05.2021, 16:41, akt. 17:42

Muzeum Pamięci Sybiru poszukuje osób, które będą chciały zaangażować się w pomoc przy oficjalnym otwarciu instytucji. To szansa - jak mówią organizatorzy - na poznanie historii i przeżyć Sybiraków.

Konferencja w Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Edyta Wołosik
Konferencja w Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Muzeum Pamięci Sybiru szuka wolontariuszy - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Chętni mogą zgłaszać się do końca lipca. W muzeum, które znajduje się w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej, trwają przygotowania do otwarcia, które zaplanowano na 17 września.


- Muzeum Pamięci Sybiru to przede wszystkim miejsce, w którym upamiętnione są losy ludzi, przeżycia, dramaty i historie, przeżycia Sybiraków. Ale tą dzisiejszą akcją chcemy też otworzyć się na nową grupę osób, czyli na wolontariat, na wolontariuszy i też dać im możliwość poznania tych historii - powiedział w czwartek (27.05) na konferencji prasowej dyrektor muzeum prof. Wojciech Śleszyński. - Chcemy, aby stanowili też część naszego zespołu - podkreślił.


Zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński mówił, że Muzeum Pamięci Sybiru to miejska instytucja kultury, samorządowa. - Samorząd to wspólnota lokalna, to ludzie, to mieszkańcy. (...) Tę inicjatywę będzie realizowało Muzeum Pamięci Sybiru, które będzie otwierało się na nową grupę osób, angażując też wspólnotę lokalną do tego, ażeby mówić o historii, ale też działać na rzecz innych osób - zwracał uwagę.

W czwartek zainaugurowano program wolontariatu muzeum "Zaangażowani". Chętni w każdym wieku mogą zgłaszać się do końca lipca - poinformowała koordynatorka wolontariatu w MPS Agnieszka Przedlacka. Jak zaznaczyła, wolontariusze będą stanowić "realne wsparcie" przy otwarciu muzeum. Dodała, że będzie to pomoc przy oficjalnym otwarciu zaplanowanym na 17 września, a także w kolejnych dniach przy wydarzeniach towarzyszących.


- Będą opiekować się gośćmi, Sybirakami z całego kraju, jak również wesprą asystentów wystawy stałej, będą współpracować przy panelu naukowym, Peletonie Pamięci, śniadaniu  kresowym i warsztatach rodzinnych (...) - wymieniła Agnieszka Przedlacka.


Każdy wolontariusz będzie mógł związać się z muzeum na dłużej. W ramach przygotowań wolontariusze przejdą cykl szkoleń w ramach "Akademii muzeum", gdzie dowiedzą się o m.in. o misji instytucji, specyfice działania w takiej placówce czy standardach obsługi gości. W ramach przygotowanych przez muzeum bonusów otrzymają m.in. bezpłatne wejścia do muzeum i na organizowane tam wydarzenia.

Aby zostać wolontariuszem, należy mieć ukończone 16 lat, wypełnić kwestionariusz znajdujący się na stronie internetowej muzeum oraz przyjść na rozmowę z koordynatorem. Do pomocy potrzebnych jest minimum 50 wolontariuszy, ale - jak podkreślił prof. Śleszyński - instytucja jest w stanie przyjąć o wiele więcej.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Muzeum Pamięci Sybiru zaprezentowało system przewodnika multimedialnego [zdjęcia]

5.05.2021, 16:54

Te pomysły mają uatrakcyjnić zwiedzanie, prowadzenie warsztatów edukacyjnych, ale też ułatwić kupno biletu wstępu.


Losy Polaków deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w komiksie "Sybir. Moja Historia"

12.04.2021, 17:23

Ta forma ma zachęcić przede wszystkim młodych do poznawania tragicznych losów wielu Polaków. Komiks stworzony na kanwie wspomnień Sybiraczki wydało właśnie Muzeum Pamięci Sybiru.


We wrześniu otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - Tadeusz Truskolaski skierował zaproszenia do prezydentów RP

26.03.2021, 13:50

To ma być ważna chwila z udziałem wyjątkowych gości. Na prawie pół roku przed planowanym otwarciem w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru, prezydent miasta - Tadeusz Truskolaski, skierował zaproszenia do obecnego i byłych prezydentów RP, czyli do Andrzeja Dudy, Bronisława Komorowskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsy.


Życie na Kresach Rzeczypospolitej

17.02.2021, 10:40

Już niedługo setna rocznica podpisania traktatu ryskiego kończącego wojnę polsko-bolszewicką oraz konstytuującego wschodnie granice Rzeczypospolitej.


Cenne pamiątki trafiły do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

6.02.2021, 07:27

Kolejne cenne pamiątki zasiliły zbiory Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok