Radio Białystok | Wiadomości | Losy Polaków deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w komiksie "Sybir. Moja Historia"

Losy Polaków deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w komiksie "Sybir. Moja Historia"

12.04.2021, 17:23, akt. 19:04

Ta forma ma zachęcić przede wszystkim młodych do poznawania tragicznych losów wielu Polaków. Komiks stworzony na kanwie wspomnień Sybiraczki wydało właśnie Muzeum Pamięci Sybiru.

fot. Robert Woźniak, źródło: Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
fot. Robert Woźniak, źródło: Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

Powstał komiks o wywózkach Polaków na Sybir - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Komiks "Sybir. Moja historia" został napisany na podstawie wspomnień białostoczanki Danuty Pietrzak, która jest też główną bohaterką. Narysował go Paweł Piechnik, który odpowiadał nie tylko za grafikę, ale i za scenariusz.

Spotkanie promujące to wydawnictwo odbyło się w przeddzień 81. rocznicy początku mordu katyńskiego.- 13 kwietnia rozpoczyna się etap mordowania naszych oficerów, naszych policjantów. A jednocześnie, w tym samym czasie, ruszają pociągi na Wschód, czyli mamy drugą deportację z kwietnia 1940 i ta deportacja obejmuje przede wszystkim rodziny właśnie tych oficerów, którzy giną w Katyniu i innych miejscach w Rosji sowieckiej - mówił dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.


Podkreślił, że deportowani to przede wszystkim kobiety i dzieci, czasem osoby starsze, którzy trafiają do Kazachstanu. - Z jednej strony mamy dramat kobiet i dzieci, a z drugiej strony dramat mężczyzn, którzy strzałem w tył głowy są rozstrzeliwani w Katyniu - mówił dyrektor.

Prof. Śleszyński powiedział, że nieprzypadkowo też spotkanie o komiksie odbywa się przed tymi rocznicami. - Jeden z bohaterów, tata naszej głównej bohaterki, Władysław Słoniewski, policjant, osadzony w Ostaszkowie, został zamordowany w Twerze, właśnie w ramach tej wielkiej zbrodni katyńskiej, a jego żona i córka zostają zesłane do Kazachstanu - dodał dyrektor i zaznaczył, że historia opowiedziana w komiksie dotyczy historii deportacji tej rodziny na Wschód.


- Zdajemy sobie sprawę, że połączenie kwestii traumatycznych wspomnień i - siłą rzeczy - dosyć lekkiej formy, jaką prezentuje komiks, nie jest łatwą rzeczą, a wydaje nam się, że tutaj nam się udało - ocenił prof. Śleszyński.
Komiks został napisany na podstawie wspomnień Danuty Pietrzak, które jej rodzina przekazała muzeum. Obecna na konferencji wnuczka Danuty, Karolina Prochowicz, nie kryła wzruszenia, że wspomnienia babci stały się kanwą do historii komiksowej. Mówiła, że po śmierci babci nie chciała, aby jej wspomnienia i pamiątki gdzieś się zagubiły, stąd decyzja o tym, by przekazać je do muzeum.

Mówiła, że kiedy babcia jeszcze żyła, nie była zainteresowana jej historią. Dopiero później zrozumiała, jak bardzo ukształtowała babcię. Wyraziła też nadzieję, że zarówno przekazane wspomnienia, jak i komiks sprawią, że więcej osób zainteresuje się historią wywózek na Sybir.

Komiks ukazał się w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. Jest to pierwszy tom, drugi - opowiadający o dalszych losach bohaterki - ma się ukazać w sierpniu 2021 r.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


We wrześniu otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - Tadeusz Truskolaski skierował zaproszenia do prezydentów RP

26.03.2021, 13:50

To ma być ważna chwila z udziałem wyjątkowych gości. Na prawie pół roku przed planowanym otwarciem w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru, prezydent miasta - Tadeusz Truskolaski, skierował zaproszenia do obecnego i byłych prezydentów RP, czyli do Andrzeja Dudy, Bronisława Komorowskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsy.


Muzeum Pamięci Sybiru rozpoczęło szkolenia dla przewodników

14.03.2021, 12:10

Na początek 50 osób, w przyszłości być może więcej. Powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru rozpoczęło szkolenia dla przewodników, którzy chcą w przyszłości oprowadzać po tej placówce.


Stała ekspozycja gotowa - we wrześniu otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku [zdjęcia]

10.03.2021, 15:23

Gotowa jest stała wystawa Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - poinformował w środę (10.03) dyrektor tej placówki prof. Wojciech Śleszyński. Prace kosztowały blisko 13 mln zł, otwarcie muzeum dla zwiedzających zaplanowane jest na 17 września tego roku.


Uroczystości w Podlaskiem upamiętniające rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Syberię

10.02.2021, 11:29

Złożeniem kwiatów w miejscach pamięci oraz mszą w intencji Sybiraków Łomża upamiętni we środę (10.02) rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Syberię.


Wywózki na Sybir

9.02.2021, 18:40

10 lutego mija 81. rocznica pierwszych wywózek na Syberię ludności polskiej z terenów zajętych przez Sowietów w 1939 roku.


prof. Wojciech Śleszyński

10.02.2021, 08:25

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: stock.adobe.com
REGION
15.05.2021, 08:07, akt. 08:12

Promy na Bugu wznawiają kursowanieNoc Muzeów 2021 - Opera i Filharmonia Podlaska, fot. Joanna Szubzda
KULTURA
14.05.2021, 11:12, akt. 16.05.2021, 09:18

Noc Muzeów - atrakcje w Podlaskiem [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok