Radio Białystok | Wiadomości | Stała ekspozycja gotowa - we wrześniu otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku [zdjęcia]

Stała ekspozycja gotowa - we wrześniu otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku [zdjęcia]

10.03.2021, 15:23, akt. 15:36

Gotowa jest stała wystawa Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - poinformował w środę (10.03) dyrektor tej placówki prof. Wojciech Śleszyński. Prace kosztowały blisko 13 mln zł, otwarcie muzeum dla zwiedzających zaplanowane jest na 17 września tego roku.

Wystawa stała w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Wystawa stała w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Stała ekspozycja gotowa - we wrześniu otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Budowa siedziby Muzeum Pamięci Sybiru (MPS), finansowana z budżetu miasta i resortu kultury, zakończyła się w ubiegłym roku. W założeniu będzie ono ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód.W ramach stałej ekspozycji, na ponad 2 tys. metrów kwadr. powierzchni wystawienniczej zamontowano m.in. 159 gablot, zainstalowano 29 projektorów i 95 urządzeń audio, ustawiono 9 kiosków multimedialnych, 99 symbolicznych steli (w tym 24 imienne), zamontowano 63 panele tekstowe i 356 tabliczek z opisami i podpisami. Przygotowano też multimedia, w tym ponad 100 min. nagrań dźwiękowych i blisko 20 min. filmów.


- Kompozycja wystawy stanowi wyraz najnowocześniejszych trendów w muzealnictwie, łączących multimedia, autorską narrację i - co niezwykle ważne - oryginalne eksponaty - mówił dyr. Śleszyński na konferencji prasowej poświęconej zakończeniu prac nad stałą częścią ekspozycji.


Głos Sybiraków prowadzi przez wystawę

Prof. Wojciech Śleszyński zwrócił uwagę, że przez kolejne jej części zwiedzających prowadzić będą głosy Sybiraków - bezpośrednich świadków historii. "I proszę mi wierzyć, moim zdaniem jest to jedyne tego typu muzeum w Polsce, gdzie sami bohaterowie tamtych czasów prowadzą nas przez wystawę. Bo zazwyczaj relacje są gdzieś z boku (...). U nas te relacje towarzyszą przez całą drogę" - dodał.

Projekt wykonania wystawy stałej i zakupu wyposażenia na potrzeby MPS został dofinansowany z UE kwotą blisko 6,8 mln zł; pozostałe pieniądze dołożyło miasto Białystok. Głównym wykonawcą prac była firma Deko-Bau. Jej prezes Krzysztof Koptyński przyznał, że prace utrudniała pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia sanitarne. Pytany o trudności realizacyjne, jako przykład podał część poświęconą zbrodni katyńskiej.

Dyr. Śleszyński wyjaśnił, że zostały tam użyte specjalne płyty ze stali kortenowskiej, które - na początku pandemii - bardzo trudno było kupić. "Faktycznie część o Katyniu robi niesamowite wrażenie" - dodał.

Muzeum ma też gotowy system audioprzewodnika; w ramach tego projektu powstało nagranie główne z elementami słuchowiska, sześć dodatkowych ścieżek językowych (angielski, rosyjski, białoruski, ukraiński, litewski i łotewski), wersja z audiodeskrypcją dla niewidomych i niedowidzących oraz ścieżka audiowizualna z lektorem języka migowego.

Dziennikarze mogli w środę część wystawy - z wykorzystaniem audioprzewodnika - już poznać. Placówka ma 250 odtwarzaczy takiego dźwiękowego przewodnika; w obiekcie jest 35 znaczników wyzwalających nagrania automatycznie i kolejnych 30 uruchamiających treści dodatkowe.

Śleszyński zapewnił, że po czterech latach od powołania, 17 września tego roku muzeum zostanie otwarte dla zwiedzających. W jego ocenie, zwiedzanie stałej ekspozycji będzie zajmowało ok. dwóch godzin. Dodał, że do otwarcia odbędą się m.in. szkolenia dla przewodników w ramach akademii muzealnej.

źródło: PAP | red: sk, wsz


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Za nami Bieg Pamięci Sybiru - przez dwa tygodnie wzięło w nim udział 1500 osób

24.02.2021, 11:52

Półtora tysiąca osób wzięło udział w tegorocznym Biegu Pamięci Sybiru. Zakończył się on o północy, a z powodu pandemii przebiegał w innej formule niż w poprzednich latach.


Uroczystości w Podlaskiem upamiętniające rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Syberię

10.02.2021, 11:29

Złożeniem kwiatów w miejscach pamięci oraz mszą w intencji Sybiraków Łomża upamiętni we środę (10.02) rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Syberię.


Wywózki na Sybir

9.02.2021, 18:40

10 lutego mija 81. rocznica pierwszych wywózek na Syberię ludności polskiej z terenów zajętych przez Sowietów w 1939 roku.


prof. Wojciech Śleszyński

10.02.2021, 08:25

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.


81. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir - w Białymstoku zapalano "Światła Pamięci"

9.02.2021, 10:15

To akcja upamiętniająca wywiezionych na Sybir. Każdy me mógł wtorek (09.02) zapalić w Białymstoku symboliczne "Światło Pamięci". Do 22:00 taką akcję w 81. rocznicę pierwszych masowych deportacji organizowało przy swojej siedzibie na Węglówce Muzeum Pamięci Sybiru.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok