Radio Białystok | Wiadomości | Premierowy pokaz słuchaczy Białostockiej Akademii Musicalowej - "Szaleństwa Panny Anny"

Premierowy pokaz słuchaczy Białostockiej Akademii Musicalowej - "Szaleństwa Panny Anny"

autor: Olga Gordiejew

5.06.2021, 09:28, akt. 6.06.2021, 10:16

To przede wszystkim artystyczna przygoda i podsumowanie rocznej pracy młodych talentów z Białostockiej Akademii Musicalowej. Na dużym kinowym ekranie odbył się premierowy pokaz musicalu "Szaleństwa Panny Anny" w reżyserii Doroty Białkowskiej-Krukowskiej.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Premierowy pokaz słuchaczy Białostockiej Akademii Musicalowej - "Szaleństwa Panny Anny" - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Muzyczne przedstawienie powstało na podstawie książki Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza".

Autorski projekt Białostockiej Akademii Musicalowej to opowieść, która napełnia optymizmem. Ciepła, zabawna i mądra historia dzięki, której chłoniemy ponadczasowe wartości takie jak miłość, przyjaźń i rodzina.

- Dlaczego właśnie "Ania z Zielonego Wzgórza"? Po pierwsze jest to wyjątkowa i ponadczasowa powieść. Przy wyborze książki do adaptacji kierowałam się również znalezieniem w scenariuszu jak największej ilości ról dla dzieci. Szczególnie ważny był również temat - na tyle ciekawy, by zaangażować w 100% nie tylko młodych aktorów, ale także widzów. No i najważniejsze to ponadczasowe przesłanie o przyjaźni, akceptacji oraz wytrwałości w walce o swoje marzenia. Nigdy nie można się poddawać! Nasi słuchacze doskonale o tym wiedzą - mówi Dorota Białkowska-Krukowska, reżyser.

Dorota Białkowska-Krukowska odpowiada również za scenariusz musicalu. Autorską muzykę skomponował Marcin Nagnajewicz, teksty piosenek napisał Bartłomiej Łochnicki, a Hanna Mocarska stworzyła choreografię.

- Musical "Szaleństwa Panny Anny" pod względem choreograficznym, to zestawienie "starego" z nowym. Połączyliśmy tańce młodych osób z czasów, w jakich rozgrywała się historia głównej bohaterki ze współczesnymi krokami, pochodzącymi z techniki tańca jazzowego i hip-hopu. Praca nad przedstawieniem rozpoczęła się rok temu, podczas pandemii. Wówczas zajęcia odbywały się w trybie zdalnym, co stanowiło olbrzymie wyzwanie zarówno dla mnie - choreografa, jak i dla słuchaczy BAM-u. Ta forma pracy niewątpliwie wpłynęła na ostateczny wygląd jednej z pierwszych choreografii do utworu “Podróż Mateusza”- opowiada Hanna Mocarska, choreograf.

- Praca z młodzieżą nad warsztatem wokalnym podczas przygotowań do musicalu była wspaniała - ocenia Bartłomiej Łochnicki, który odpowiadał za przygotowanie wokalne słuchaczy i jest autorem tekstów piosenek.

- Możliwość obserwacji ich rozwoju i to jak otwierały się na nowe, często im nieznane techniki wydobywania dźwięku, dawała mi mnóstwo energii i jeszcze więcej motywacji do dalszej pracy. W każdym naszym słuchaczu starałem się znaleźć coś indywidualnego, coś nad czym można popracować, co można jeszcze poprawić, ulepszyć. Ich głosy można porównać do diamentów, które ledwo co odkryte, lśnią i błyszczą, ale dopiero po dokładnym oszlifowaniu i nadaniu odpowiedniego kształtu, stają się jedyne w swoim rodzaju, najpiękniejsze. Każdy z nich jest wyjątkowy - dodaje Bartłomiej Łochnicki.

W projekcie wystąpiło ponad pięćdziesięciu słuchaczy Akademii w wieku od 5 do 55 lat, oraz trzech profesjonalnych aktorów: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Marek Tyszkiewicz oraz Dawid Franciszek Malec. W postać tytułowej Ani Shirley wcieliły się dwie słuchaczki Akademii, wyłonione podczas castingu: Patrycja Oleszkiewicz i Wiktoria Kociukiewicz. Dla obu to było ciekawe doświadczenie i prawdziwe wyzwanie.

Musical “Szaleństwa Panny Anny” realizowany był w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej oraz w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia Województwa Podlaskiego.

Premierowy pokaz filmu ze względu na reżim sanitarny miał mocno ograniczoną widownię. Wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć efekty pracy słuchaczy Białostockiej Akademii Musicalowej będą mogli zobaczyć musical już we wtorek 1 czerwca o 19:00 na kanale Akademii w serwisie YouTube. Musical będzie dostępny przez kilka dni.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


Tadeusz Grabowski kończy 100 lat, fot. Adam Dąbrowski
REGION
1.08.2021, 20:06, akt. 20:16

Tadeusz Grabowski kończy 100 lat

fot. Dorota Sokołowska
REGION
1.08.2021, 07:16, akt. 10:00

Festiwal Sztuka w Naturze w Sokoluźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok