Radio Białystok | Wiadomości | Motoryzacyjne perełki przemierzają Puszczę Białowieską - 17. Podlaski Rajd Moto Retro [zdjęcia, wideo]

Motoryzacyjne perełki przemierzają Puszczę Białowieską - 17. Podlaski Rajd Moto Retro [zdjęcia, wideo]

autor: Sylwia Krassowska, Wojciech Szubzda

4.06.2021, 07:03, akt. 23:21

Można zobaczyć zabytkowe pojazdy przedwojenne, ale też i te z lat 70. czy 80. ubiegłego wieku. W weekend (4-5.06) organizowany jest 17. Podlaski Rajd Moto Retro.

17. Podlaski Rajd Moto Retro w Hajnówce, fot. Sylwia Krassowska
17. Podlaski Rajd Moto Retro w Hajnówce, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Motoryzacyjne perełki przemierzają Puszczę Białowieską - 17. Podlaski Rajd Moto Retro - relacja Sylwii Krassowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki "Moto Retro" już po raz 17. organizuje rajd zabytkowych pojazdów. Tegoroczna edycja przemierza Puszczę Białowieską. W piątek (4.06) motoryzacyjne perełki można było podziwiać w Hajnówce, w sobotę - w południe - zawitają do Białowieży. 

Z powodu pandemii jest mniej zagranicznych załóg, ale przyjechały m.in. ekipy z Litwy. Większość uczestników to jednak Polacy.


Jest ponad 30 załóg, wliczając samochody i motocykle. Począwszy od Litwy, skończywszy na południu i zachodzie Polski. Jesteśmy szczęśliwi, że pomimo różnych utrudnień udało się zorganizować w tradycyjnym terminie tę imprezę, w poprzednim roku musieliśmy przesunąć na wrzesień. Przekrój wiekowy jest bardzo szeroki: najstarszym autem jest Brush z 1911 roku. Co ciekawe, jest to auto, które brało udział w rajdzie Londyn - Brighton i ukończyło ten rajd, co jest dużym sukcesem. Jest również jeden dwóch Rolls-Royce'ów, które są w tej chwili w Polsce, przedwojenny samochód. Są auta z lat 20,30 aż po 80. youngtimery - mówi prezes Stowarzyszenia Moto Retro Mirosław Socha.Prezes Stowarzyszenia "Moto Retro" Mirosław Socha mówi, że impreza służy zintegrowaniu środowiska posiadaczy zabytków motoryzacji, ale nie tylko.


Chodzi również o okazaniu szacunku dla techniki. Chodzi o to, żeby ludzie mieli świadomość, jak ewaluowała technika i że nie wszystko produkuje się w Chinach. Kiedyś robiono też różne rzeczy w Europie i nawet w naszym kraju, co niektórych dziwi - mówi Mirosław Socha.


Najstarszy pojazd, który przyjechał na rajd pochodzi z 1911 roku.


Samochód nazywa się Brush, nazwa pochodzi od konstruktora amerykańskiego, który w 1903 roku skonstruował zespół napędowy instalowany do pierwszych Cadillaców. Chciał zmotoryzować Amerykę jak najtaniej, w związku z tym robił, co się dało z drewna. Tu jest drewniana oś, drewniane podwozie - samochód mi skrzypi na wybojach. Pojazd odnosił duże sukcesy nie tylko w Ameryce, ale i na świecie. Kilka takich egzemplarzy jest eksponowanych w muzeum w Australii, ponieważ takim autem po raz pierwszy przejechano kontynent australijski po bezdrożach z Perth do Sydney. Ja ten samochód mam od 2008 roku, znalazłem go w Ameryce, udało mi się go kupić, uruchomić i się nim cieszę, bo jest to jeden najstarszych samochodów w Polsce - 1911 rok, ma w tej chwili 110 lat - mówi uczestnik rajdu Tomasz Skrzeliński.


W sobotę (5.06) pokaz zabytkowych aut i motocykli zaplanowano na parkingu przy ul. Kolejowej w Białowieży od 12:00 do 15:00.


| red: wsz, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne trzy zabytkowe ciągniki trafią do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

8.05.2021, 07:03

Trzy nowe pojazdy do swojej - największej w Polsce - kolekcji zabytkowych ciągników zakupi Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.


Zabytkowa bryczka z kolekcji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zyskała nowy blask

27.12.2019, 09:03

Jeden z najstarszych eksponatów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej - zabytkowa bryczka z gminy Drohiczyn, przeszła gruntowną modernizację.


Perełki motoryzacji przed Galerią Jurowiecka w Białymstoku [zdjęcia]

21.06.2019, 14:21

To gratka dla fanów motoryzacji. Przed Galerią Jurowiecka w Białymstoku można zobaczyć niespotykane już na polskich drogach samochody.


Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki „Moto-Retro”

20.06.2019, 18:30

W dniach 20-23 czerwca 2019 r. odbędzie się 15. Białostocki Rajd Moto Retro.


Plany Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki "Moto-Retro"

25.04.2019, 18:43

Wraz z rozpoczęciem wiosny fani motoryzacji zapowiadają wiele imprez plenerowych.Niezwykłe, zabytkowe samochody w Białymstoku i okolicznych miejscowościach - Rajd Moto Retro

1.06.2018, 07:20

Niektóre z prezentowanych pojazdów mają ponad 100 lat. Niezwykłe, zabytkowe samochody można od piątku (1.06) zobaczyć w Białymstoku i okolicznych miejscowościach.


30 załóg bierze udział w rajdzie pojazdów zabytkowych - Wrota Podlasia

25.05.2018, 20:18

Przyjechali właściciele pojazdów m.in. polskich, niemieckich i amerykańskich. Najstarsze auta są z lat 50'. Około 30 załóg bierze udział w kilkudniowym rajdzie pojazdów zabytkowych - Wrota Podlasia.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok