Radio Białystok | Wiadomości | Cztery patriotyczne murale powstaną w tym roku w Podlaskiem

Cztery patriotyczne murale powstaną w tym roku w Podlaskiem

autor: Adam Dąbrowski

5.06.2021, 14:15, akt. 14:50

Cztery murale powstaną w tym roku w województwie podlaskim dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Patriotyczne malowidła ozdobią ściany budynków w Grajewie, Jedwabnem, Rudce i Stawiskach.

Źródło: UG Rudka
Źródło: UG Rudka

Na konkurs "Mur, ale historia Wojska Polskiego" wpłynęło z całego kraju prawie 130 zgłoszeń. Ostatecznie Ministerstwo zadecydowało, że dofinansuje 68 projektów.

Warunkiem otrzymania nawet 90 procent kosztów zadania było malowidło wielkości co najmniej 3 na 3 metry w godnym miejscu i nawiązujące tematyką do historii wojskowości.

I tak w Grajewie mural upamiętniający 9. Pułk Strzelców Konnych na dawnym budynku Izby Pamięci, widoczny będzie z ul. Wojska Polskiego, czyli z drogi krajowej 65 Białystok – Ełk.

Bitwę husarii pod Kłuszynem w 1610 r. podziwiać będą mieszkańcy Jedwabnego. Malowidło wielkości 10 na 10 metrów zdobić będzie sąsiadujący z Urzędem Miejskim blok i doskonale będzie widoczne z ul. Żwirki i Wigury.

W Stawiskach postanowiono uhonorować Powstanie Warszawskie. Wymarzonym miejscem na to malowidło jest tylna ściana budynku należącego do poczty, bo wówczas mural witałby wjeżdżających do miasta od strony Łomży. W związku z tym, że jest to obiekt zabytkowy, rozważana jest także inna lokalizacja.

Wiadomo natomiast już, że w Rudce malunek poświęcony żołnierzom z okresu II wojny światowej powstanie na bocznej ścianie budynku szkoły podstawowej.

Wszystkie konkursowe prace mają być zrealizowane od 21 czerwca do końca listopada i być odsłaniane w rocznicę wydarzeń, do których nawiązują.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


PIK zachęca do udziału w Szkole Lokalnych Murali

3.06.2021, 13:15

Jak stworzyć ciekawy, dający do myślenia, nawiązujący do otoczenia i angażujący okolicznych mieszkańców mural? Podlaski Instytut Kultury zachęca pracowników ośrodków kultury i organizacji pozarządowych do udziału w Szkole Lokalnych Murali.


Sztuka w parku przemysłowym - studenci malują mural w Fastach [zdjęcia]

13.05.2021, 18:38

Kolorowe trójkąty, z których wyłaniają się stylizowane zwierzęta i drzewa będą zdobić betonowy mur oporowy w parku przemysłowym przy ulicy Aksamitnej w Białymstoku.


W Łomży powstanie kolejny mural

1.05.2021, 09:46

Tym razem o wyborze projektu zadecyduje otwarty konkurs - władze Łomży planują utworzenie kolejnego muralu w mieście.


Nowy mural w Białymstoku. Maria Skłodowska-Curie spogląda na uczniów

27.04.2021, 17:39

W Białymstoku pojawił się nowy mural. Na ścianie Szkoły Podstawowej nr 15 namalowano postać Marii Skłodowskiej-Curie. 


Lubiany przez białostoczan mural "Wyślij pocztówkę do babci" może zniknąć z wieżowca przy ul. Skłodowskiej

23.04.2021, 18:31

Lubiany przez białostoczan mural "Wyślij pocztówkę do babci" może zniknąć z wieżowca przy ulicy Skłodowskiej nawet na dwa lata. Tyle może potrwać remont budynku, związany z koniecznym dociepleniem, a to jest równoznaczne z zakryciem malowidła. Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wydał w tej sprawie oświadczenie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok