Radio Białystok | Wiadomości | Wkrótce na ulicach Łomży pojawią się miejskie autobusy elektryczne

Wkrótce na ulicach Łomży pojawią się miejskie autobusy elektryczne

autor: Paweł Wądołowski

6.06.2021, 13:24, akt. 13:37

Autobusy elektryczne będą woziły pasażerów komunikacji miejskiej w Łomży. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji ogłosiło już przetarg na zakup takich pojazdów.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Autobusy będą zasilane czystą energią z paneli fotowoltaicznych - mówi prezes spółki, Janusz Nowakowski.

Dwa autobusy elektryczne długości około dwunastu metrów z całym osprzętem do zasilania, czyli ładowarkami, zarówno mobilnymi jak i punktem ładowania stacjonarnym. Ciekawostką jest to, że ten punkt ładowania ma być wyposażony również w magazyn energii. A wynika to z tego, że dysponujemy od kilku lat panelami fotowoltaicznymi i żeby autobusy mogły być w nocy ładowane energią ze słońca, to należy ją zmagazynować 

- mówi Janusz Nowakowski.

MPK przygotowuje się do powiększenia floty elektrycznych autobusów w przyszłości. Dlatego na terenie firmy będą zamontowane kolejne panele fotowoltaiczne. Przygotowana jest już odpowiednia dokumentacja.

Budowa paneli fotowoltaicznych na hali garażowej już posiada dokumentację. Przewidujemy również przebudowę warsztatu pod kątem autobusów elektrycznych i na tej hali też będą zamontowane panele fotowoltaiczne. Żeby zabezpieczyć się na taką ewentualność, że będzie za mało energii ze słońca, mamy przygotowane umowy z PGE na dostawę energii, na taką moc, żeby zabezpieczyć prąd na ładowanie około dziesięciu autobusów elektrycznych

 - dodaje prezes spółki.

Autobusy elektryczne, które chce kupić MPK, mają mieć taki zasięg, żeby na jednym ładowaniu przejeżdżać wszystkie kursy w ciągu dnia.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Bielsku Podlaskim będą jeździły autobusy elektryczne

27.03.2021, 10:58

Za 2 lata po ulicach Bielska Podlaskiego będą jeździć autobusy elektryczne. Powstaną też parkingi, na których będzie można zostawić auto lub rower i przesiąść się do autobusu.


Elektryczne autobusy w przyszłym roku wyjadą na ulice Białegostoku

23.02.2021, 18:53

20 autobusów elektrycznych będzie jeździć po ulicach Białegostoku. Na zmianę pierwotnych planów zgodzili się radni, bo początkowo miały to być pojazdy niskoemisyjne, ale z silnikami spalinowymi.


Nowoczesne centrum przesiadkowo-komunikacyjne zastąpiło stary dworzec w Łomży

24.09.2020, 15:51

W Łomży oddano do użytku w czwartek (24.09) centrum przesiadkowo-komunikacyjne z nowym dworcem autobusowym. Inwestycja kosztowała ok. 14 mln zł, z czego 9 mln zł to środki z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
PRZYRODA
30.09.2023, 08:47, akt. 18:37

Nurkowie posprzątali Biebrzę


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok