Radio Białystok | Wiadomości | 28-latek z powiatu suwalskiego padł ofiarą oszustów i stracił ponad 90 tys. zł

28-latek z powiatu suwalskiego padł ofiarą oszustów i stracił ponad 90 tys. zł

autor: Wojciech Szubzda

8.06.2021, 11:34, akt. 11:37

Ponad 90 tys. zł stracił mieszkaniec powiatu suwalskiego. Tym razem ofiarą oszustów nie padł senior, a 28-letni mężczyzna.

Tomasz Zajda - stock.adobe.com
Tomasz Zajda - stock.adobe.com

Na jego telefon komórkowy zadzwonił przestępca podający się za pracownika banku. Powiedział, że ktoś próbował wypłacić pieniądze z jego konta przy użyciu karty i mogła to być "operacja hakerska".

Oszust polecił  28-latkowi zainstalować w telefonie aplikację, która miała chronić przed utratą oszczędności - mówi podkom. Eliza Sawko z suwalskiej policji.

- Dzięki aplikacji mężczyzna zdobył dane do konta 28-latka i wypłacił zgromadzone na nim ponad 46 tysięcy złotych. Niestety mężczyzna wykonał kolejne instrukcje "konsultanta banku", w efekcie czego na dane  28-latka został zaciągnięty szybki kredyt. Pokrzywdzony stracił w sumie 92 tysiące złotych - relacjonuje podkom. Eliza Sawko. 

Kiedy 28-latek zorientował się, że  mógł paść ofiarą oszustwa zgłosił się na policję. Podkom. Eliza Sawko  dodaje, żeby uważać, jakie aplikacje instalujemy na nasze smartfony.

- Zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nikomu nie należy udostępniać danych do logowania na konta bankowe. Oszuści wykorzystują różne metody w swoich przestępczych procederach. Kradzież pieniędzy odbywa się "na oczach" pokrzywdzonych i z ich udziałem. Przestępcy najpierw skłaniają ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi urządzenia z dostępem do bankowości elektronicznej, a potem polecają, by zalogowała się do swojego konta. W ten sposób oszuści uzyskują dostęp do loginu i hasła - mówi podkom. Elia Sawko.

Policjanci radzą, żeby za każdym razem, kiedy dzwoni do nas ktoś i namawia do instalowania nieznanych aplikacji dzwonić na numer alarmowy 112.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Oszukała ponad sto osób z całej Polski, teraz grozi jej nawet 8 lat więzienia

8.06.2021, 08:39

Mowa o 25-letniej mieszkance powiatu sejneńskiego, która za pośrednictwem popularnych serwisów internetowych wystawiała na sprzedaż ubrania i buty. Kobieta otrzymywała pieniądze, ale towaru nie wysyłała.


Ponad 100 osób z całego kraju miała oszukać mieszkanka powiatu sejneńskiego

7.06.2021, 12:17

Miała wystawiać na internetowych aukcjach ubrania, których potem nie wysyłała do klientów. 25-letnia mieszkanka powiatu sejneńskiego usłyszała dokładnie 101 zarzutów oszustwa - mówi mł. asp. Edyta Pacuk z Komendy Powiatowej Policji w Sejnach.


Były już próby oszustwa "na wnuczka", "na policjanta", "na zdalny pulpit", teraz oszuści podszywają się pod PGE

27.05.2021, 09:13

Oszuści wysyłają SMS-y, że jeśli dana osoba nie dopłaci do rachunku niewielkiej kwoty, to Polska Grupa Energetyczna odetnie jej prąd.


Seniorka straciła pieniądze i biżuterię - uwierzyła w historię o wypadku wnuczka

14.05.2021, 14:22

Ponad 10 tys. zł straciła seniorka z Białegostoku, która uwierzyła w opowieść o wypadku rzekomo spowodowanym na przejściu dla pieszych przez wnuka. Oddała oszustom pieniądze, które miały być potrzebne na wynajęcie adwokata, przekazała też biżuterię.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok