Radio Białystok | Wiadomości | Dramat zwierząt w gospodarstwie niedaleko Suraża - inspektorzy znaleźli martwe i wygłodzone krowy

Dramat zwierząt w gospodarstwie niedaleko Suraża - inspektorzy znaleźli martwe i wygłodzone krowy

autor: Ryszard Minko

10.06.2021, 17:57, akt. 18:42

Mieszkańców niewielkiej wsi niedaleko Suraża zaniepokoił odór wydostający się z jednego z gospodarstw. To, co po interwencji zastali inspektorzy weterynarii, odsłoniło dramat kilkudziesięciu zwierząt.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko

Dramat zwierząt w gospodarstwie niedaleko Suraża - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Siedem martwych krów i 20 zaniedbanych, niedożywionych i odwodnionych - taki obraz zastali pracownicy powiatowego inspektoratu weterynarii w jednym z gospodarstw niedaleko Suraża. Stało się to po interwencji mieszkańców, którzy zaniepokoił silny odór.

Jak powiedział burmistrz Suraża Henryk Łapiński, miejscy urzędnicy w asyście policji i lekarza weterynarii znaleźli na terenie gospodarstwa siedem martwych krów, które znajdowały się w tym samym miejscu co żywe zwierzęta.

Krowy były wychudzone i odwodnione, dlatego strażacy ochotnicy przede wszystkim dostarczyli im wodę, bo studnia w gospodarstwie nie miała sprawnej pompy - poinformował naczelnik OSP w Surażu Łukasz Niewiński. Dodaje, że to, co zobaczył, pokazało prawdziwą tragedię zwierząt.

Mieszkańcy miejscowości nie chcą rozmawiać na temat sytuacji w gospodarstwie sąsiada. Przyznają, że zaniepokoił ich smród rozkładającej się padliny, a sam właściciel znany jest z nadużywania alkoholu i prawdopodobnie - jak mówią - od dłuższego czasu zaniedbywał zwierzęta.

Na wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku władze gminy będą próbowały oficjalnie odebrać zwierzęta właścicielowi, na razie jednak nie są w stanie go znaleźć, dlatego karmią i poją krowy w zniszczonych budynkach.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku Dariusz Filianowicz mówi, że sprawa trafi do sądu, bo to, co wydarzyło się w gospodarstwie, jest - jak mówi - znęcaniem się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem.

Za znęcanie się nad zwierzętami grożą trzy lata więzienia.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


1,5 roku więzienia dla 35-latka za zrzucenie psa z ósmego piętra

17.03.2021, 12:14

Półtora roku więzienia, 10 tys. zł nawiązki na rzecz miejscowego schroniska i 15-letni zakaz posiadania wszelkich zwierząt - taki wyrok zapadł w środę przed Sądem Rejonowym w Białymstoku w procesie 35-latka, który z ósmego piętra zrzucił psa.


Sprzedawca ryb z Białegostoku skazany za znęcanie się nad zwierzętami

8.10.2019, 10:37

Białostocki sprzedawca skazany za znęcanie się nad zwierzętami. Po interwencji aktywistów organizacji Wegestok – Viva, Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał, że właściciel sklepu traktował żywe ryby w okrutny sposób.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok