Radio Białystok | Wiadomości | Cel to wprowadzenie nowego modelu opieki domowej nad chorymi mieszkańcami wsi - inauguracja projektu

Cel to wprowadzenie nowego modelu opieki domowej nad chorymi mieszkańcami wsi - inauguracja projektu

autor: Renata Reda

10.06.2021, 19:39, akt. 20:15

Ma to pomóc w lepszej opiece nad starszymi, schorowanymi mieszkańcami wsi. W Białymstoku zainaugurowano specjalny projekt, który w przyszłości może pomóc wielu nieuleczalnie chorym osobom nie tylko w Polsce, ale też w Europie.

fot. Piotr Babulewicz/UMWP
fot. Piotr Babulewicz/UMWP


0:00
0:00
Inauguracja projektu "Dać to, czego naprawdę potrzeba" - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z pomysłem wyszła Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie. Od dziewięciu lat pomaga ona mieszkańcom wsi w naszym regionie. Wykorzystując swoje doświadczenie, wspólnie z partnerami, opracowała innowacyjny model opieki nad potrzebującymi pomocy innych osobami starszymi.

Prezes Fundacji dr Paweł Grabowski powiedział na konferencji, że projekt "Dać to, czego naprawdę potrzeba" ma pokazać skuteczność opieki długoterminowej nad takimi osobami, bo w trakcie wieloletniej pracy Fundacji pokazano, że ten system, który obecnie proponuje państwo, jest - jak ocenił - "niewystarczający". - Nie działa to wszystko dobrze, wiele osób nie dostaje opieki takiej, jaką mogłoby, jakiej potrzebuje - mówił dr Grabowski. Dodał, że system, który jest proponowany, polega na tworzeniu sieci wsparcia.

W opisie projektu podano, że chodzi o sieć pomocy zarówno ze strony grup nieformalnych, sąsiadów, jak i instytucji publicznych czy organizacji pozarządowych. Wsparcie mają także dostać rodziny podopiecznych, które często są opiekunami chorych.


- Kluczowym elementem innowacji jest koordynator opieki osób zależnych, który spełnia rolę "ogniwa" spajającego potrzeby pacjentów z działaniami sieci. Działający w ten sposób mechanizm zaspokajać będzie realne potrzeby zdrowotne oraz dawać możliwość elastycznego dopasowania opieki do potrzeb podopiecznych - wyjaśniono w opisie projektu.


Przez trzy lata trwania projektu nowy model opieki będzie testowany w pięciu gminach województwa podlaskiego: Gródek, Narew, Narewka, Zabłudów, Michałowo.

Iwona Zaborowska z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych powiedziała, że projekt jest innowacją społeczną i jest szansa, że będzie upowszechniany w innych miejscach w kraju i Europie. Podkreśliła, że przedsięwzięcie dostało dofinansowanie bezpośrednio z KE.

Cała wartość projektu to 890,5 tys. euro. Z Europejskiego Programu na Rzecz Zatrudnienia i Innowacji Społecznych pochodzi ponad 700 tys. euro.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zaznaczył, że cel projektu to pomoc osobom ciężko chorym, niesamodzielnym, na terenach wiejskich, gdzie możliwość takiej pomocy jest znacznie słabsza niż w większych miastach.


- Mam nadzieję, że powstaną z tego dobre wnioski, dobre działania, które przyczynią się do pomocy osobom chorym, nieuleczalnie chorym, niesamodzielnym tak, żeby faktycznie uzupełnić te działania, które są realizowane w ramach pomocy rządu, bo wiemy, że my tutaj u siebie w regionie lepiej wiemy niż rząd, jak można pewne działania podjąć, z jakimi inicjatywami wystąpić tak, żeby jeszcze ta pomoc wyglądała lepiej - powiedział marszałek.


Projekt "Dać to, czego naprawdę potrzeba" realizuje Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza, województwo podlaskie (Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej), Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza

25.03.2021, 18:40

Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza powstała, by opiekować się nieuleczalnie i przewlekle chorymi mieszkańcami wsi z pięciu podlaskich gmin. Jednocześnie trwa budowa hospicjum stacjonarnego w Makówce.


Budowa wiejskiego hospicjum na Podlasiu

16.05.2019, 18:30

Rozpoczęła się budowa Zespołu Opiekuńczo – Hospicyjno – Edukacyjnego w Makówce. Prace wymagają sporych środków pieniężnych. Jak można pomóc?


Lekarz z Hospicjum w Nowej Woli - Paweł Grabowski z nagrodą "Anody"

31.03.2019, 08:39

Muzeum Powstania Warszawskiego wręczyło Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody" - przyznawane dla "powstańców czasu pokoju" niosących pomoc innym. Laureatami zostali Mirosława Gruszczyk, siostra Michaela Rak i lekarz Paweł Grabowski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok