Radio Białystok | Wiadomości | Przed białostockim sądem zakończył się proces za strzał z wiatrówki do kierowcy

Przed białostockim sądem zakończył się proces za strzał z wiatrówki do kierowcy

15.06.2021, 13:03, akt. 13:06

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się we wtorek (15.06) proces apelacyjny 22-latka oskarżonego o to, że w czasie awantury na drodze strzelił do innego kierowcy z wiatrówki. W pierwszej instancji zapadł nieprawomocny wyrok roku więzienia w zawieszeniu i 8 tys. zł zadośćuczynienia.

Fotolia.com
Fotolia.com

Prokuratura chce kary dwóch lat lub roku więzienia bez zawieszenia, obrona - warunkowego umorzenia postępowania. Wyrok ma być ogłoszony jeszcze we wtorek.

Do incydentu doszło w sierpniu 2019 roku na jednym z białostockich osiedli, gdy jeden z kierowców - wyjeżdżając tyłem z parkingu przed sklepem - zajechał drogę drugiemu. Po wymianie zdań kierowca, który miał złamać przepisy drogowe, wyciągnął przedmiot przypominający broń, oddał strzał, po czym odjechał. Trafił mężczyznę w czoło. Na szczęście wszystko skończyło się na wyjęciu śrutu i dwóch szwach. Nie było potrzeby hospitalizacji.

Po kilku godzinach zatrzymano 22-letniego strzelca oraz trzy inne młode osoby, które były z nim wtedy w samochodzie. Po przesłuchaniu w charakterze świadków, zostały zwolnione. Odnaleziona i zabezpieczona została broń, z której miał paść strzał, a której sprawca próbował się pozbyć. Jak opisywała wtedy policja, to wiatrówka o wyglądzie pistoletu.

Prokuratura postawiła młodemu kierowcy zarzut narażenia innego człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i spowodowanie obrażeń (według zapisu Kodeksu karnego, chodzi o naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia na czas nie dłuższy niż 7 dni). Dodatkową kwalifikacją prawną było przyjęcie, że występek miał charakter chuligański.

Sąd rejonowy skazał oskarżonego na rok więzienia, wykonanie tej kary zawieszając jednak na 4 lata, orzekł też 8 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz kierowcy, który został trafiony śrutem.

Wyrok zaskarżyły obie strony; obie mówią o rażącej niewspółmierności kary. Prokuratura uważa, że wyrok był zbyt łagodny i ponawia wniosek o karę więzienia bez zawieszenia; w pierwszej instancji chciała dwóch lat. Obrona uważa, że rażąca niewspółmierność polega na tym, że kara jest zbyt surowa, a sąd nie uwzględnił wielu okoliczności łagodzących, np. tego, że sprawca był młodociany. Obrona chce warunkowego umorzenia postępowania karnego.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


20-latek strzelił z wiatrówki do innego kierowcy - białostocki sąd wydał wyrok

25.02.2020, 07:36

Na rok więzienia w zawieszeniu i 8 tys. zł zadośćuczynienia skazał we wtorek (25.02) Sąd Rejonowy w Białymstoku 21-latka oskarżonego o to, że w czasie awantury na drodze strzelił do innego kierowcy z wiatrówki.


Młody białostoczanin stanął przed sądem za strzał z wiatrówki do kierowcy

11.02.2020, 07:39

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się we wtorek i po jednym dniu zakończył proces 21-latka, który odpowiada za to, że w czasie awantury na drodze strzelił do innego kierowcy z wiatrówki. Sąd odroczył publikację wyroku do 25 lutego.


Z powodu kłótni postrzelił innego kierowcę - 20-letni białostoczanin może na 3 lata trafić do więzienia

7.10.2019, 14:57

Z powodu kłótni o zajechanie drogi postrzelił innego kierowcę – teraz 20-letni białostoczanin może na trzy lata trafić do więzienia. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec Radosława Ch., który latem strzelił z wiatrówki w głowę innego kierowcy. Zdaniem śledczych, zachowanie oskarżonego było rażącym naruszeniem prawa.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok