Radio Białystok | Wiadomości | Rafał Weber: Trasa Białystok – Augustów może mieć parametry ekspresówki

Rafał Weber: Trasa Białystok – Augustów może mieć parametry ekspresówki

16.06.2021, 19:30, akt. 19:36

Parametry drogi Białystok – Augustów mają zostać podniesione do jakości drogi ekspresowej - poinformował w środę (16.06) w Sejmie wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Drogowcy pracują nad koncepcją budowy trasy S16, która ma być łącznikiem między Via Baltica i Via Carpatia.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Drogowcy są na etapie decydowania, którędy zostanie poprowadzony łącznik

Drogowcy są na etapie wyznaczania i decydowania, którędy zostanie poprowadzony łącznik między drogami Via Baltica i Via Carpatia. Pierwotnie planowali poprowadzić go trasą, która od strony Białegostoku łączyłaby Knyszyn z Ełkiem. Powstał też alternatywny wariant, który prowadziłby starą trasą S8 z Białegostoku do Augustowa.

Poseł PiS Jarosław Zieliński pytał w środę podczas posiedzenia Sejmu o losy drogi Białystok – Augustów. Poinformował, że przez ostatnie 10 lat trasą tą przejechało 15,3 mln ciężarówek. 

To jest droga stanowiąca najkrótsze połączenie od Białegostoku do granicy z Litwą, krajami bałtyckimi do krajów skandynawskich w konsekwencji. Ona łączy także największe dwa miasta w województwie podlaskim, czyli Białystok i Suwałki

- argumentował Jarosław Zieliński.


Według Jarosława Zielińskiego droga Białystok – Augustów powinna z powrotem trafić na listę dróg ekspresowych

Według Jarosława Zielińskiego droga Białystok – Augustów powinna z powrotem trafić na listę dróg ekspresowych, po tym, jak zmienił to rząd PO-PSL.

Chcę potwierdzić zamiary Ministerstwa Infrastruktury podniesienia jakości tej drogi nawet do parametrów, które w pewnym stopniu odpowiadają drogom ekspresowym

- powiedział wiceminister Rafał Weber. Dodał, że decyzja o tym, która trasa stanie się łącznikiem dróg Via Carparia i Via Baltica, zapadnie pod koniec tego roku.

- Gdyby z analiz wyszło, że lepiej i realniej połączyć drogi 61 i 19 poprzez korytarz Knyszyn-Ełk, wówczas droga krajowa nr 8 będzie podlegała gruntownej przebudowie i podniesienia jej parametrów nawet do drogi ekspresowej, czyli do drogi 2 plus jeden - dodał Rafał Weber.

Jednym z argumentów o budowie drogi ekspresowej Ełk – Knyszyn, o którym w ubiegłym tygodniu wiceminister Rafał Weber mówił na sejmowej komisji infrastruktury, jest ułatwienie dla transportu międzynarodowego na osi Białoruś - Polskie Porty Bałtyckie. „W kontekście zwiększenia tonażu przewozowego Polskich Portów Bałtyckich, to połączenie drogi nr 61 i 19 z drogą nr 16 jest tutaj najbardziej optymalnym rozwiązaniem” – mówił wówczas Weber.

GDDKiA w Białymstoku poinformowała na komisji, że w ramach budowy drogi z Białegostoku do Augustowa zostaną zbudowane cztery obwodnice. Obwodnice Suchowoli i Sztabina powstaną w 2025 roku, obwodnica Białobrzegów w 2027 roku, a południowo-wschodnia obwodnica Augustowa w 2028 roku. Trasy te będą budowane w ramach Programu Budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030 r.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Droga z Augustowa do Białegostoku zostanie zmodernizowana

9.06.2021, 09:33

Rząd zamierza zbudować zarówno drogę ekspresową z Ełku do Knyszyna, jak i zmodernizować trasę Augustów - Białystok.


Podpisano umowę ws. budowy obwodnicy Sztabina

28.05.2021, 18:47

Za około 140 mln zł brutto firma Budimex SA zaprojektuje i zbuduje obwodnicę Sztabina na odcinku DK8 Białystok-Augustów. W piątek 28 maja w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku podpisano umowę w tej sprawie.


Ponad 13 mln zł z subwencji ogólnej ministerstwa infrastruktury na drogi w Podlaskiem

23.05.2021, 13:54

Ponad 13 mln zł z subwencji ogólnej w dyspozycji ministra infrastruktury trafi do samorządów w Podlaskiem na inwestycje drogowe - poinformował w niedzielę (23.05) na konferencji prasowej w Białymstoku szef PiS w regionie, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Africa Studio, Fotolia.com
REGION
27.07.2021, 13:14, akt. 13:28

(Nie) Trzeźwy poranek w regionie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok