Radio Białystok | Wiadomości | Nowa siedziba biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku oddana do użytku

Nowa siedziba biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku oddana do użytku

17.06.2021, 15:18, akt. 15:41

Nowa siedziba biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie znajduje się wypożyczalnia, czytelnia, wewnętrzny dziedziniec i magazyn na 1 mln woluminów, została oddana do użytku - poinformowano w czwartek (17.06) na konferencji prasowej. Budowa trwała dwa lata, a inwestycja kosztowała ponad 30 mln zł.

fot. Łukasz Nowicki, UwB
fot. Łukasz Nowicki, UwB


Uniwersytet w Białymstoku od dłuższego czasu chciał wybudować nowy budynek biblioteki

Uniwersytet w Białymstoku od jakiegoś czasu starał się o budowę nowego gmachu biblioteki, po sprzedaży dotychczasowego budynku związanej z przenosinami części wydziałów na kampus uczelni. Pierwszy przetarg było trzeba unieważnić ze względu na to, że oferty przewyższały kwotę, jaką na ten cel chciała przeznaczyć uczelnia. 

Udało się dopiero w drugim przetargu, który obejmował nie tylko budowę biblioteki, ale też obserwatorium, o którego powstanie UwB również zabiegał. Cała inwestycja kosztowała blisko 38 mln zł, budowa biblioteki - 30 mln zł. Została dofinansowana ze środków resortu edukacji i nauki


Biblioteka jest kolejną częścią kampusu uniwersyteckiego

"Biblioteka staje się kolejnym elementem jednego wielkiego kampusu" - mówił w środę konferencji prasowej rektor UwB prof. Robert Ciborowski. Powiedział, że minęło "parę dobrych lat" od sprzedaży dotychczasowego budynku biblioteki (obecnie mieści się tam Książnica Podlaska), który - jak podkreślił - jest nowoczesnym budynkiem, z ogromną przestrzenią woluminów, jednak był słabo dostępny komunikacyjne.


Tutaj, po pierwsze - jest to już razem z kilkoma wydziałami uniwersytetu, po drugie - zamierzamy również zapraszać tutaj mieszkańców miasta i regionu, aby mogli z tego korzystać - mówił Ciborowski.


Rektor UwB dodał, że biblioteka jest połączona z kilkoma innymi budynkami znajdującymi się na kampusie dostępnych dla wszystkich jak Uniwersyteckie Centrum Kultury, Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze czy planetarium.


Duży przestronny budynek i lepsze warunki dla pracowników

Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia dr. hab. Piotr Chomik zwrócił uwagę, że nowa siedziba biblioteki to nowoczesny, przestronny budynek. Dodał, że zmieniły się warunki dla pracowników. 


Myślimy teraz, by budynek stał się dostępny nie tylko dla studentów, pracowników uczelni, ale także dla mieszkańców miasta - podkreślił dyrektor biblioteki.


Piotr Chomik poinformował, że z wypożyczalni będzie można korzystać za kilka dni, natomiast czytelnia będzie dostępna od października. Przypomniał, że zarówno z wypożyczalni, jak i czytelni może korzystać każdy zainteresowany.


W magazynach znajduje się ponad 600 tys. książek i czasopism

Nowa siedziba biblioteki uniwersyteckiej ma ponad 3 tys. m2 powierzchni, będzie można w niej pomieścić 1 mln woluminów. Jak mówił Chomik podczas oprowadzania dziennikarzy po budynku, obecnie w magazynach znajduje się ponad 600 tys. książek i czasopism, a w czytelni 80 tys. woluminów.

Biblioteka została zbudowana na planie pięciokąta, jest dwupiętrowa. Bryła nawiązuje do budynków kampusu. Na parterze znajduje się magazyn o powierzchni ponad 850 m2 Na tym poziomie są też pokoje pracy dla pracowników. Główną częścią na piętrze jest atrium - zielone miejsce do wspólnego spędzania czasu, stąd jest dostęp do czytelni z antresolą, sali konferencyjnej oraz szkoleniowej. W nowej bibliotece znajdzie się też gabinet urodzonego w Białymstoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego; obecnie trwa przenoszenie eksponatów.

Nowy kampus UwB otwarto w 2015 roku, ale zajęcia odbywały się tam już w 2014 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni - koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny.

Rektor Ciborowski pytany o kolejne inwestycje, powiedział, że w najbliższych planach jest przeniesienie kolejnych wydziałów i instytutów. Chodzi m.in. o wydział filologiczny, historii oraz ekonomii. Na terenie kampusu miałyby powstać dwa budynki, budowa ma zostać ze środków własnych uczelni i pochodzących ze źródeł zewnętrznych.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dwie największe uczelnie publiczne w regionie rozpoczynają rekrutację na studia

1.06.2021, 17:13

Ponad 4300 miejsc na Uniwersytecie w Białymstoku i prawie 3400 na Politechnice Białostockiej. Dwie największe uczelnie publiczne w regionie we wtorek (1.06) rozpoczynają rekrutację na studia.


Dr Sofia Gama z Wydziału Chemii UwB będzie opracowywać nowy lek na raka jelita grubego

26.05.2021, 16:09

Nowy lek na raka jelita grubego opracowywać będzie dr Sofia Gama z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Zdobyła grant w wysokości ponad miliona 800 tys zł z Narodowego Centrum Nauki.


Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze stworzy wystawę edukacyjną o roli pszczół w przyrodzie

20.05.2021, 15:22

Edukacyjna wystawa przybliżająca temat pszczół, ich ważnej roli w przyrodzie, a także pszczelarstwa i produktów pszczelich powstanie w Uniwersyteckim Centrum Przyrody, które działa na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Ekspozycja ma być gotowa na początku sierpnia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Areta Topornicka
SUWAŁKI
6.08.2022, 20:48, akt. 7.08.2022, 07:01

W Suwałkach trwa Jarmark Kamedulski

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok