Radio Białystok | Wiadomości | Nad morze, w góry lub nad jezioro - prawie 450 tys. zł dofinansowania na wakacje dla podlaskich uczniów

Nad morze, w góry lub nad jezioro - prawie 450 tys. zł dofinansowania na wakacje dla podlaskich uczniów

21.06.2021, 15:54, akt. 16:29

Do bazy letniego wypoczynku dzieci i młodzieży wpływa podobna, choć jeszcze trochę mniejsza niż przed pandemią, liczba zgłoszeń od organizatorów tego wypoczynku; jest kilka tysięcy zgłoszeń w kraju - poinformował w poniedziałek (21.06) w Białymstoku wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Dużo większe zainteresowanie letnimi wyjazdami uczniów niż rok temu - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Podlaskim Kuratorium Oświaty podpisano umowy z przedstawicielami podmiotów, które wyłoniono w konkursie na organizację i wsparcie wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży w regionie. Podpisano je np. z ZHP, Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos, czy Krajowym Towarzystwem Autyzmu.

Wypoczynek odbywać się będzie z zachowaniem reżimu sanitarnego, obowiązują obostrzenia i ograniczenia, np. limity miejsc, zachowanie odległości w transporcie zorganizowanym - przypomniał Piontkowski.


Ale na szczęście, podobnie jak w roku ubiegłym, udało się (...) doprowadzić do tego, aby ten zorganizowany wypoczynek mógł być realizowany w kraju i za granicą. W całym kraju rejestrujemy również te instytucje, te organizacje, które organizują zorganizowany wyjazd. W skali całego kraju w tej bazie wypoczynku, która powstaje poprzez zgłoszenia za pośrednictwem kuratorów, mamy kilka tysięcy zgłoszeń - powiedział minister.


Dodał, że to jeszcze trochę mniej niż przed pandemią. 


To nas cieszy, to znaczy, że szczepienia, to większe bezpieczeństwo epidemiczne powoduje, że także ludzie myślą o innych sprawach, o wyjazdach, a i instytucje, organizacje zajmujące się organizacją wypoczynku, bez problemu radzą sobie z tymi wytycznymi - dodał Piontkowski.


Wiceminister ocenił, że wydaje się, że wakacje będą pod względem wypoczynku prawie normalne, bo ograniczenia są stosunkowo niewielkie, a organizatorzy wypoczynku mają ubiegłoroczne doświadczenia.

Większość zgłoszeń do bazy dotyczy wypoczynku w Polsce.

W Podlaskiem do kuratorium jest zgłoszonych 336 wniosków ws. organizacji letniego wypoczynku i jest to liczba zbliżona do sytuacji przed pandemią - poinformowała kurator oświaty Beata Pietruszka. "Wracamy do tej sytuacji (sprzed pandemii-PAP). W zeszłym roku było to mniej" - mówiła kurator. Dodała, że wnioski są weryfikowane. Podkreśliła, że każda forma wypoczynku, która nie jest ujęta w bazie, jest nielegalna.

Aby wypoczynek był bezpieczny są planowane kontrole. "Z góry kuratorium będzie na swoim terenie kontrolowało około 20 proc. miejsc, w których jest organizowany wypoczynek, a jeżeli będą jakieś zgłoszenia, oczywiście także dodatkowe kontrole" - powiedział Dariusz Piontkowski.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że cieszy wszystkich, że sytuacja epidemiczna pozwala - choć wciąż obowiązują rygory - na organizowanie wypoczynku. Podkreślił, że to ważne i potrzebne pod względem społecznym, bo długa izolacja spowodowana pandemią nie służy relacjom i jest potrzeba kontaktów młodych z rówieśnikami, by mogli wspólnie spędzać czas.

Łącznie w Podlaskiem z dofinansowanego wypoczynku w różnej formie ma skorzystać ok. 900 osób uczniów - podał Piontkowski.

Np. dofinansowanie (w formie powierzenia organizacji i dofinasowania) dostaną TPD w Łomży i Suwałkach oraz Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos, które zorganizują wypoczynek dla ok. 260 dzieci i młodzieży z rodzin o niższych dochodach, z rodzin zastępczych. Dzieci pojadą nad morze, w góry lub nad jezioro. Na ten cel przeznaczono 303 tys. zł.

Dyrektor Eleosu Marek Masalski poinformował, że na 10-dniowy wypoczynek do Pisza pojedzie 75 podopiecznych tej placówki. Dodał, że to ważne, bo w 2020 r. i ostatniej zimy takich obozów nie było, a dzieci zazwyczaj nie mają możliwości takich wyjazdów.

Pozostałe instytucje wybrane w konkursie na wsparcie organizacji wypoczynku dostaną łącznie 133 tys. zł dofinansowania. Np. Krajowe Towarzystwo Autyzmu zorganizuje kolonie i półkolonie dla 35 podopiecznych. Marcin Kruhlej z tego towarzystwa podkreślił, że to ważne dla tych dzieci, ale to też wsparcie dla ich rodzin.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policjanci w motorówkach patrolują kąpieliska w powiecie łomżyńskim

21.06.2021, 15:51

Łomżyńscy policjanci rozpoczęli patrole na łodziach motorowych. Będzie można ich spotkać na kilku rzekach na terenie powiatu łomżyńskiego.


Od dziś przez całe wakacje można bezpiecznie korzystać z kąpieliska na łomżyńskiej plaży

19.06.2021, 15:58

Pod nadzorem ratowników i co najważniejsze przez całe wakacje, można korzystać z plaży miejskiej w Łomży.


Biura podróży tuż przed wakacjami przeżywają oblężenie

18.06.2021, 15:27

Grecja, Turcja i Egipt to trzy najchętniej wybierane przez polskich klientów biur podróży kierunki na wakacje.


Policjanci ostrzegają przed kieszonkowcami - wakacje to dla nich "czas żniw"

18.06.2021, 08:18

Zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów, a to stwarza dodatkowe możliwości dla kieszonkowców, którzy wykorzystują tłok np. na dworcach, czy targowiskach.


Pies na wakacjach

12.06.2021, 14:35

Czy zwierzęta lubią zmiany otoczenia?

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok