Radio Białystok | Wiadomości | Dwoje medyków z województwa podlaskiego z prestiżowymi nagrodami

Dwoje medyków z województwa podlaskiego z prestiżowymi nagrodami

24.06.2021, 12:53, akt. 17:05

Medycy z województwa podlaskiego - prof. Ida Kinalska i dr n. med. Tadeusz Borowski-Beszta - zostali wyróżnieni podczas XVIII edycji konkursu Nagrody Zaufania "Złoty OTIS" 2021. W czwartek (24.06) odbyło się oficjalne wręczenie tych prestiżowych nagród.

źródło: Facebook Medyk Białostocki
źródło: Facebook Medyk Białostocki

Złoty OTIS przyznawany jest m.in. wybitnym lekarzom i farmaceutom

- Złoty OTIS przyznawany jest od 2004 r. z inicjatywy grupy znakomitych ekspertów wybitnym lekarzom, farmaceutom, dziennikarzom, organizacjom pacjentów oraz firmom farmaceutycznym – powiedział członek kapituły Nagrody Paweł Kruś.

W tym roku nagrodę główną "Złoty OTIS" za dorobek życia w medycynie otrzymali prof. Ida Kinalska i prof. Wiesław W. Jędrzejczak.Prof. Ida Kinalska - specjalista endokrynologii i diabetologii, była przewodniczącą Oddziału Białostockiego Towarzystwa Internistów Polskich i wiceprzewodniczącą Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Pochodzi z Wileńszczyzny, w czasie wojny została deportowana do północnego Kazachstanu, gdzie przebywała od 1940 do 1946 roku. Po powrocie do Polski związała się z Białymstokiem. Zorganizowała w Białymstoku opiekę diabetologiczną. Była prezesem Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, a w 2003 r. współtworzyła Polskie Towarzystwo Kardiodiabetologiczne, którego była przewodniczącą przez 10 lat.

Prof. Wiesław W. Jędrzejczak był długoletnim szefem Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przez wiele lat krajowym konsultantem w dziedzinie hematologii. Przeprowadził pierwsze w Polsce udane przeszczepienie szpiku kostnego od dawcy rodzinnego oraz pierwsze przeszczepienie autologiczne (z komórek własnych pacjenta). Jest hematologiem i onkologiem, pionierem wielu nowatorskich terapii. Jego klinika jako druga na świecie, a pierwsza w Europie, zaczęła stosować przeszczepianie szpiku w cukrzycy typu 1. Laureat Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (za prace na temat molekularnych i komórkowych mechanizmów powstawania krwi), w 2017 r. uznany za najbardziej wpływową osobę polskiej medycyny, w 2003 r. otrzymał Medal Jędrzeja Śniadeckiego Polskiej Akademii Nauk. Obecnie nie pełni funkcji administracyjnych, ale wspiera rozwój hematologii i przeszczepiania szpiku w Polsce.


Kapituła Nagrody przyznała też nagrodę specjalną

Tytuł "Lekarza-Społecznika" przyznano dr. n. med. Tadeuszowi Borowskiemu-Beszcie, psychiatrze, współzałożycielowi pierwszego w Polsce stacjonarnego hospicjum „Dom Opatrzności Bożej” w Białymstoku. W 2015 r. od papieża Franciszka otrzymał Krzyż Zasługi Pro Ecclesia et Pontifice, jedno z wyższych odznaczeń w Kościele katolickim (przyznawane osobom świeckim w dowód uznania za zaangażowanie w pracę na rzecz bliźnich i Kościoła).Kapituła Nagrody przyznała też nagrodę specjalną. "Złoty OTIS" w tej kategorii za walkę ze stereotypami na temat leczenia otyłości otrzymał prof. Paweł Bogdański, kierownik Katedry Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Od lat przekonuje, że otyłość to choroba cywilizacyjna i wymaga specjalnego leczenia, a ludzi otyłych nie można pozostawić samych sobie. Nie tylko styl życia – podkreśla - jest odpowiedzialny za występowanie otyłości. Pacjent może być predysponowany genetycznie, epigenetycznie, może mieć problemy z masą ciała w wyniku stosowanej farmakoterapii lub chorować na niedoczynność tarczycy. Wymaga zatem specjalistycznego leczenia.

Nagrodę za wybitne osiągnięcia w organizacji leczenia chorób rzadkich w Polsce otrzymał prof. Mieczysław Walczak, kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Rozwojowego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Specjalista jest konsultantem krajowym w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, przewodniczącym Zespołu Koordynacyjnego ds. Chorób Ultrarzadkich.

Tytuł "Lekarza – Bohatera pandemii 2020” przyznano prof. Karolinie Sieroń, pełniącej funkcję kierownika Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpital MSWiA w Katowicach. Kierowała oddziałem covidowym w tym szpitalu, dyżurowała co drugą dobę, a potem sama zachorowała na COVID-19 i była pacjentką. Choroba miała u niej ciężki przebieg, na osiem dni trzeba było ją podłączyć do respiratora. „Przekonałam się na sobie, jak nieoczekiwanie i dynamicznie może ta choroba przebiegać” – przyznała. Gdy się wybudziła, nie miała siły napisać, że żyje, nie była w stanie się poruszać bez balkonika. Jak tylko odzyskała siły, w lutym 2021 r. wróciła do szpitala tuż przed trzecia falą pandemii.

"Złoty OTIS" za dorobek życia w stomatologii otrzymał prof. Stanisław Majewski, twórca nowoczesnego Instytutu Stomatologii w Uniwersytetu Jagiellońskiego i jego pierwszy dyrektor, były kierownik Katedry Protetyki Stomatologicznej i były konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej. W 2016 r. przyznano mu tytuł „Zasłużonego dla Uniwersytetu Jagiellońskiego” i wpisano go do historycznej Księgi zasłużonych.

Za dorobek życia w farmacji "Złoty OTIS" otrzymała mgr Maria Głowniak, były Główny Inspektor Farmaceutyczny, była wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Przyznano także wyróżnienia w kategorii „debiuty naukowe”. Otrzymali je: mgr Mateusz Gliwiński, doktorant z Katedry i Zakładu Immunologii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; mgr Wojciech Marciniak z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego; Filip Machaj, student VI roku Wydziału Lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Jakub Rosik, student VI roku Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.


źródło: PAP | red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostockie hospicjum "Dom Opatrzności Bożej" przyjęło w 2020 r. o wiele mniej chorych niż w latach poprzednich

26.03.2021, 15:06

Z powodu pandemii, białostockie hospicjum "Dom Opatrzności Bożej" przyjęło w 2020 roku o wiele mniej chorych niż w latach poprzednich.


Profesor Robert Flisiak laureatem prestiżowej nagrody medycznej

15.01.2021, 12:51

Białostocki naukowiec jest wśród laureatów prestiżowej nagrody „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia 2020”. To profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.


Młodzi innowatorzy nagrodzeni w konkursie "Technotalent"

10.12.2019, 18:36

Komunikator dla osób niepełnosprawnych, inteligentny system dostarczania leków, kabina do medytacji czy siedzisko lecznicze - to projekty młodych innowatorów z Podlaskiego, które zostały nagrodzone we wtorek w konkursie "Technotalent 2019".


dr Tadeusz Borowski-Beszta

11.05.2017, 16:39

Białostockie Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" świętuje 30-lecie istnienia. Mija też 25 lat od otwarcia pierwszego hospicjum przy ul. Świętojańskiej w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Africa Studio, Fotolia.com
REGION
27.07.2021, 13:14, akt. 13:28

(Nie) Trzeźwy poranek w regionieźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok