Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkaniec gminy Kuźnica stracił ponad 2600 zł - padł ofiarą oszustów

Mieszkaniec gminy Kuźnica stracił ponad 2600 zł - padł ofiarą oszustów

autor: Grzegorz Pilat

24.06.2021, 14:20, akt. 14:38

Mimo wielu policyjnych apeli oszustom wciąż udaje się okradać mieszkańców woj. podlaskiego.

Tomasz Zajda - stock.adobe.com
Tomasz Zajda - stock.adobe.com

Tym razem fałszywego smsa z prośbą o dopłatę drobnej kwoty dostał mieszkaniec gminy Kuźnica. Nieświadomy mężczyzna skorzystał z podanego w wiadomości linku i w ten sposób stracił ponad 2,6 tys. zł.

Mężczyzna otrzymał wiadomość SMS z informacją o konieczności uregulowania drobnej zaległości za energię elektryczną. Zawierała ona ostrzeżenie o zaplanowanym terminie odłączenia energii elektrycznej oraz link przekierowujący do strony niemal identycznej jak ta zakładu energetycznego. Niestety 48-latek przekonany, że korzysta z autentycznej strony firmy "kliknął” w przekierowanie do bankowości elektronicznej i dokonał płatności

- mówi starszy posterunkowy Ewelina Wiśniewska z sokólskiej policji.

Zamiast drobnej kwoty z konta 48-latka znikło ponad 2600 zł. Podlascy policjanci kolejny raz apelują o ostrożność przy internetowych płatnościach.

Oszustwo "na dopłatę” występuje w wielu odmianach. Przestępcy zazwyczaj podszywają się pod znane firmy kurierskie, zakłady energetyczne bądź operatorów sieci. Poprzez wiadomość SMS, informują, że trzeba będzie dopłacić niewielką kwotę, by uregulować zaległości lub otrzymać zamówioną przesyłkę. Najczęściej prośba dotyczy dopłaty dosłownie kilku złotych. Dalej oszuści zamieszczają link przekierowujący do bankowości elektronicznej. Nie nabierzmy się na wygląd identyczny ze stroną naszego banku, to po prostu bardzo dobrze wykonana kopia z innym adresem, który pozwala przejąć kontrolę nad kontem bankowym

- dodaje st. post. Ewelina Wiśniewska.

Policjanci ostrzegają, aby uniknąć problemów należy uważnie czytać wszystkie otrzymywane wiadomości, a przede wszystkim nie "klikać” w podejrzane linki, szczególnie jeśli prowadzą do systemów elektronicznych płatności.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy policjanci zatrzymali parę podejrzaną o oszustwo metodą "na wypadek"

18.06.2021, 12:38

26-letni mieszkaniec Poznania i jego o dwa lata młodsza partnerka wyłudzili od starszej mieszkanki Wasilkowa 17 tysięcy złotych. Mężczyzna miał odebrać pieniądze od seniorki, natomiast kobieta najprawdopodobniej pełniła funkcję kierowcy.


Oszuści od rana próbują naciągnąć mieszkańców Łomży

15.06.2021, 12:43

Kolejny raz oszuści próbują okraść mieszkańców Łomży. Od rana dzwonią do starszych osób, z informacją, że ich bliscy potrzebują pomocy finansowej.


Ponad 100 osób z całego kraju miała oszukać mieszkanka powiatu sejneńskiego

7.06.2021, 12:17

Miała wystawiać na internetowych aukcjach ubrania, których potem nie wysyłała do klientów. 25-letnia mieszkanka powiatu sejneńskiego usłyszała dokładnie 101 zarzutów oszustwa - mówi mł. asp. Edyta Pacuk z Komendy Powiatowej Policji w Sejnach.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok