Radio Białystok | Wiadomości | Sparaliżowany ruch w mieście, zalane garaże i piwnice - to obraz po nawałnicy, która przeszła przez Białystok

Sparaliżowany ruch w mieście, zalane garaże i piwnice - to obraz po nawałnicy, która przeszła przez Białystok

autor: Edyta Wołosik, Wojciech Szubzda

2.07.2021, 16:12, akt. 3.07.2021, 07:19

Sparaliżowany ruch w mieście, zalane garaże i piwnice, uszkodzone samochody i pogubione tablice rejestracyjne. To obraz po nawałnicy, która przeszła w czwartek (1.07) wieczorem przez Białystok.

źródło: zdjęcie nadesłane przez słuchacza
źródło: zdjęcie nadesłane przez słuchacza


0:00
0:00
Sparaliżowany ruch w mieście, zalane garaże i piwnice - to obraz po nawałnicy, która przeszła przez Białystok - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niektórzy mieszkańcy zabezpieczają się przed kolejnymi opadami i wynoszą rzeczy z garaży, inni gromadzą też worki z piaskiem. Tak robią m.in. mieszkańcy wieżowca na rogu ul. Branickiego i Orzeszkowej w Białymstoku. Ich garaże zalewa każda większa ulewa.

- W czasie największych opadów deszczu białostoccy strażacy dostali ok. 100 zgłoszeń - głównie o zalanych piwnicach i garażach. Było tak zarówno w budynkach prywatnych, wielorodzinnych, jak i budynkach publicznych – mówi zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku starszy brygadier Tomasz Gierasimuk.

- Ulewa sparaliżowała ruch w mieście. Niektóre ulice były tak zalane, że policjanci wstrzymywali ruch. Miejscy urzędnicy tłumaczą, że stało się tak, dlatego, że w ciągu zaledwie kilku godzin spadło tyle deszczu, co normalnie przez cały miesiąc – mówi Agnieszka Błachowska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Niektórzy kierowcy, próbując przejechać przez zalane ulice w Białymstoku, pogubili tablice rejestracyjne. Teraz mieszkańcy szukają ich ogłaszając się w internecie. Dużo jest m.in. na zdjęciach na facebookowym profilu Kolizyjne Podlasie. - Część tablic jest też w białostockich komisariatach policji i posterunkach straży miejskiej – mówi strażniczka Marta Rybik.

Adrian Janczuk z Automobilklubu Podlaskiego radzi, by w czasie burzy i ulewnych opadów unikać jazdy samochodem. Jeśli jednak musimy jechać, to trzeba być bardzo ostrożnym, bo pod taflą wody mogą być np. uszkodzone studzienki kanalizacyjne.

Wniosek o udzielenie informacji publicznej dotyczącej podtopień i zalewania miasta skierowali do prezydenta Białegostoku członkowie Stowarzyszenia "Miasto mieszkańców". Chcą dowiedzieć się m.in.: co w ostatnich latach zrobiono, by zapobiegać skutkom obfitych opadów deszczu, jak duża jest powierzchnia parkingów wodochłonnych, ile jest budynków z zielonymi dachami, a także czy i jakie są plany modernizacji miejsc najczęściej zalewanych.

| red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Krajobraz po ulewie - felieton Marka Gąsiorowskiego

2.07.2021, 14:26

Śmiało można powiedzieć, że koniec wiosny i początek lata to w stolicy Podlasia pora deszczowa. Od kliku lat powtarzają się w Białymstoku te same sytuacje. Zaczyna się od gwałtownych opadów, deszczu, potem ulice chowają się pod wodą. Podobno wszystkiemu winne są siły natury, ale czy tylko?


Burza z ulewą przeszła nad Białymstokiem - zalanych jest wiele ulic i posesji

1.07.2021, 19:00

Zalane posesje, podtopione garaże i piwnice. Tak wyglądała sytuacja w Białymstoku po nawałnicy, która przeszła w czwartek (01.07) nad miastem.


Stare i niedostosowane do dużych opadów instalacje burzowe są przyczyną zalewania Augustowa po niedawnych opadach

25.06.2021, 09:08

Podczas środowej (23.06) ulewy w mieście doszło do licznych podtopień piwnic, garaży oraz ulic. Straty strażacy usuwali przez całą noc. Podobna sytuacja miała miejsce już rok temu.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok