Radio Białystok | Wiadomości | Sparaliżowany ruch w mieście, zalane garaże i piwnice - to obraz po nawałnicy, która przeszła przez Białystok

Sparaliżowany ruch w mieście, zalane garaże i piwnice - to obraz po nawałnicy, która przeszła przez Białystok

autor: Edyta Wołosik, Wojciech Szubzda

2.07.2021, 16:12, akt. 3.07.2021, 07:19

Sparaliżowany ruch w mieście, zalane garaże i piwnice, uszkodzone samochody i pogubione tablice rejestracyjne. To obraz po nawałnicy, która przeszła w czwartek (1.07) wieczorem przez Białystok.

źródło: zdjęcie nadesłane przez słuchacza
źródło: zdjęcie nadesłane przez słuchacza


0:00
0:00
Sparaliżowany ruch w mieście, zalane garaże i piwnice - to obraz po nawałnicy, która przeszła przez Białystok - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niektórzy mieszkańcy zabezpieczają się przed kolejnymi opadami i wynoszą rzeczy z garaży, inni gromadzą też worki z piaskiem. Tak robią m.in. mieszkańcy wieżowca na rogu ul. Branickiego i Orzeszkowej w Białymstoku. Ich garaże zalewa każda większa ulewa.

- W czasie największych opadów deszczu białostoccy strażacy dostali ok. 100 zgłoszeń - głównie o zalanych piwnicach i garażach. Było tak zarówno w budynkach prywatnych, wielorodzinnych, jak i budynkach publicznych – mówi zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku starszy brygadier Tomasz Gierasimuk.

- Ulewa sparaliżowała ruch w mieście. Niektóre ulice były tak zalane, że policjanci wstrzymywali ruch. Miejscy urzędnicy tłumaczą, że stało się tak, dlatego, że w ciągu zaledwie kilku godzin spadło tyle deszczu, co normalnie przez cały miesiąc – mówi Agnieszka Błachowska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Niektórzy kierowcy, próbując przejechać przez zalane ulice w Białymstoku, pogubili tablice rejestracyjne. Teraz mieszkańcy szukają ich ogłaszając się w internecie. Dużo jest m.in. na zdjęciach na facebookowym profilu Kolizyjne Podlasie. - Część tablic jest też w białostockich komisariatach policji i posterunkach straży miejskiej – mówi strażniczka Marta Rybik.

Adrian Janczuk z Automobilklubu Podlaskiego radzi, by w czasie burzy i ulewnych opadów unikać jazdy samochodem. Jeśli jednak musimy jechać, to trzeba być bardzo ostrożnym, bo pod taflą wody mogą być np. uszkodzone studzienki kanalizacyjne.

Wniosek o udzielenie informacji publicznej dotyczącej podtopień i zalewania miasta skierowali do prezydenta Białegostoku członkowie Stowarzyszenia "Miasto mieszkańców". Chcą dowiedzieć się m.in.: co w ostatnich latach zrobiono, by zapobiegać skutkom obfitych opadów deszczu, jak duża jest powierzchnia parkingów wodochłonnych, ile jest budynków z zielonymi dachami, a także czy i jakie są plany modernizacji miejsc najczęściej zalewanych.

| red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Krajobraz po ulewie - felieton Marka Gąsiorowskiego

2.07.2021, 14:26

Śmiało można powiedzieć, że koniec wiosny i początek lata to w stolicy Podlasia pora deszczowa. Od kliku lat powtarzają się w Białymstoku te same sytuacje. Zaczyna się od gwałtownych opadów, deszczu, potem ulice chowają się pod wodą. Podobno wszystkiemu winne są siły natury, ale czy tylko?


Burza z ulewą przeszła nad Białymstokiem - zalanych jest wiele ulic i posesji

1.07.2021, 19:00

Zalane posesje, podtopione garaże i piwnice. Tak wyglądała sytuacja w Białymstoku po nawałnicy, która przeszła w czwartek (01.07) nad miastem.


Stare i niedostosowane do dużych opadów instalacje burzowe są przyczyną zalewania Augustowa po niedawnych opadach

25.06.2021, 09:08

Podczas środowej (23.06) ulewy w mieście doszło do licznych podtopień piwnic, garaży oraz ulic. Straty strażacy usuwali przez całą noc. Podobna sytuacja miała miejsce już rok temu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
PRZYRODA
30.09.2023, 08:47, akt. 18:37

Nurkowie posprzątali Biebrzę


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok