Radio Białystok | Wiadomości | Burza z ulewą przeszła nad Białymstokiem - zalanych jest wiele ulic i posesji

Burza z ulewą przeszła nad Białymstokiem - zalanych jest wiele ulic i posesji

autor: Adam Klimiuk

1.07.2021, 19:00, akt. 2.07.2021, 09:52

Zalane posesje, podtopione garaże i piwnice. Tak wyglądała sytuacja w Białymstoku po nawałnicy, która przeszła w czwartek (01.07) nad miastem.

Zalany park na ul. Wierzbowej w Białymstoku, fot. Słuchacz
Zalany park na ul. Wierzbowej w Białymstoku, fot. Słuchacz


0:00
0:00
Z podinspektorem Tomaszem Krupą rozmawia Marcin Mazewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niektóre ulice były nieprzejezdne z powodu zbyt wysokiego poziomu wody. Policjanci musieli na nich wstrzymać ruch. 


Te największe utrudnienia występowały na ulicy Jurowieckiej, Branickiego, Ciołkowskiego, Wierzbowej, Kaczorowskiego, ale również na ulicy Akademickiej, gdzie woda wybijała ze studzienek i te studzienki w efekcie były otwarte. Jeszcze przed zamknięciem tych zalanych miejsc, niektórzy kierowcy próbowali pokonać kałuże swoimi samochodami, niestety w wielu przypadkach kończyło się to zalaniem silnika i unieruchomieniem pojazdu - mówi rzecznik podlaskiej policji podinspektor Tomasz Krupa.Strażacy w Białymstoku interweniowali kilkadziesiąt razy. Wypompowywali między innymi wodę z garaży bloków przy ulicy Sybiraków i 1000-lecia Państwa Polskiego. Woda pozalewała posesje na osiedlu Dojlidy. Wylała rzeka Dolistówka płynąca wzdłuż ulicy Piastowskiej.Podczas burzy piorun uderzył w jeden z budynków Białostockiego Centrum Onkologii - nikomu nic się nie stało.


W budynek nr 5 uderzył piorun, powodując niewielkie szkody na korytarzu oddziału radioterapii. W wyniku uderzenia nikt z pacjentów ani personelu nie ucierpiał, ciągłość leczenia oraz opieki nad pacjentem jest zachowana. Szkody są usuwane, praca oddziału nie jest zaburzona - mówi Agata Borowik-Boboryko ze szpitala.


W stolicy Podlasia spadło wczoraj ponad 45 litrów wody na metr kwadratowy, w Narewce ponad 50. Intensywne opady deszczu były też w powiatach hajnowskim, bielskim, siemiatyckim, grajewskim i monieckim.

W piątek (2.07) wciąż pada i deszczu może być jeszcze więcej. 


Wydane zostało kolejne stosowne ostrzeżenie pierwszego stopnia na silne opady z burzami. Może dopadać nawet 30 lokalnie 50 litrów na metr kwadratowy. Dzisiaj dzień pochmurny i deszczowy, obfity w deszcz i burze - mówi dyżurny synoptyk z białostockiego biura prognoz Tomasz Siemieniuk.


Opady deszczu i lokalnie burze mają być dziś w całym regionie. W nocy w niektórych miejscach może też spaść grad. W czasie burz porywy wiatru mogą dochodzić do 75 kilometrów na godzinę.


| red: sk, tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Podlaskiem będą ulewne deszcze i gradobicia - ostrzegają synoptycy

30.06.2021, 13:58

Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi burzami w Podlaskiem. Mogą im towarzyszyć ulewne deszcze i gradobicia.


Burze, silny wiatr i ulewny deszcz w Podlaskiem

24.06.2021, 12:04

W czwartek (24.06) w dzień i w nocy we wschodniej połowie Polski, w tym w Podlaskiem, są burze, silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alert RCB został wydany dla woj. warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego.


Augustów po burzy - zalane piwnice, sklepy i budynki mieszkalne

24.06.2021, 09:39

Zalane piwnice w bibliotece, Szkole Podstawowej nr 3, sklepy, budynki mieszkalne i usługowe. Strażacy musieli wypompowywać sięgającą w niektórych miejscach do pół metra wodę 54 razy.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok