Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku zakończył się proces apelacyjny w sprawie dotyczącej przetargów unijnych samorządu województwa

W Białymstoku zakończył się proces apelacyjny w sprawie dotyczącej przetargów unijnych samorządu województwa

5.07.2021, 14:13, akt. 14:34

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w poniedziałek (05.07) proces apelacyjny siedmiu osób, w tym byłych i obecnych urzędników miejscowego Urzędu Marszałkowskiego, oskarżonych w związku z przetargami za pieniądze z UE. Wyrok ma zostać ogłoszony za dwa tygodnie.

Fotolia.com
Fotolia.com


Proces dotyczy zarzutów m.in. niedopełnienia obowiązków przy przetargach za pieniądze z UE

Proces dotyczy zarzutów m.in. niedopełnienia obowiązków przy przetargach za pieniądze z Unii Europejskiej. Przetargi z lat 2011-2013, którymi zainteresowało się CBA, a potem prokuratura, dotyczyły współfinansowanego z programu "Rozwój Polski Wschodniej" projektu tworzenia i rozwoju sieci centrów obsługi inwestora, który realizował Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Zarzuty w tej sprawie dotyczą m.in. nieuzasadnionego zakupu urządzeń elektronicznych i wyrządzenia w ten sposób szkody materialnej. Chodziło o telefony komórkowe, nawigacje samochodowe czy czytniki e-booków. Miały być na nie wgrane materiały promujące województwo podlaskie i - z taką zawartością - dystrybuowane przyszłym inwestorom.

Przy rozliczeniu projektu zakupy te zostały jednak uznane - przez tzw. instytucję pośredniczącą w przekazywaniu unijnych pieniędzy - jako niekwalifikujące się do takiego finansowania. Urząd marszałkowski musiał oddać, wraz z odsetkami, ponad 480 tys. zł. Zrobił to pod koniec 2014 roku.

Prokuratura podnosi też, że część kupionych w przetargu telefonów została rozdysponowana niezgodnie z przeznaczeniem, bo trafiły one m.in. do członków rodzin dwóch urzędników.

Proces siedmiu osób, w tym sześciu obecnych lub już byłych urzędników samorządowych, trwał w pierwszej instancji ponad trzy lata. Obrona i oni sami chcieli uniewinnienia. Prokuratura wnioskowała o kary od pół roku do dwóch lat więzienia (w dwóch przypadkach bez zawieszenia) i grzywny, których kwoty w poszczególnych przypadkach wahają się od kilku do 15 tys. zł. Wobec części oskarżonych śledczy wnioskowali również o solidarną zapłatę, w ramach obowiązku naprawienia szkody, w sumie ponad 400 tys. zł.

Sąd pierwszej instancji ich wszystkich nieprawomocnie uniewinnił. Wyrok zaskarżyła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, chce uchylenia tego orzeczenia i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania białostockiemu sądowi rejonowemu.


Obrońcy oskarżonych chcą utrzymania wyroku I instancji

Obrońcy oskarżonych - jak mówili w poniedziałek przed sądem - chcą utrzymania wyroku I instancji, uznając, że był to wyrok słuszny. Zarzucają apelacji prokuratury, że jej, iż materiał dowodowy był dobrany wybiórczo, opierał się głównie o protokół pokontrolny i zeznania kilku świadków, gdy w sprawie było przesłuchanych kilkudziesięciu.

Obrońcy podnosili też, że przetargi dotyczyły różnych materiałów promocyjnych, a skupiono się tylko na telefonach komórkowych, które - jak zeznawano podczas procesu - miały być gadżetami nowoczesnymi i promować województwo na skalę międzynarodową.

Jeden z obrońców mówił, że wszystkie rozliczenia z przeprowadzonych przetargów były przesyłane do tzw. instytucji pośredniczących w przekazywaniu środków z UE, które to instytucje zakwalifikowały dwukrotnie wszystkie wydatki, a następnie ktoś uznał, że są to wydatki niekwalifikowane. Dodał, że zarzuty były postawione na podstawie poszlak.

Sąd Okręgowy ze względu na zawiłość sprawy i na obszerność materiału dowodowego odroczył ogłoszenie wyroku do 19 lipca.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przed białostockim sądem rozpoczął się proces apelacyjny dotyczący nieprawidłowości przy przetargach za unijne pieniądze

22.04.2021, 12:03

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w czwartek (22.04) proces apelacyjny siedmiu osób, w tym byłych i obecnych urzędników miejscowego Urzędu Marszałkowskiego, oskarżonych w związku z przetargami za pieniądze z UE.


Suwalski przedsiębiorca Mirosław Sz. wciąż nie zwrócił dotacji, którą wyłudził na budowę hotelu

24.09.2020, 07:38

Kwota wraz z odsetkami wynosi już ponad milion złotych.


Kar więzienia - częściowo w zawieszeniu - żąda prokurator w procesie urzędników UM w Białymstoku

6.03.2020, 18:25

Kar od pół roku do dwóch lat więzienia, w większości przypadków w zawieszeniu, chce prokuratura w procesie byłych i obecnych urzędników Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Chodzi m.in. o zarzuty niedopełnienia obowiązków przy przetargach za pieniądze z UE.


Marszałek województwa przeprasza za wulgarny i obraźliwy film, który miał promować Podlaskie

10.01.2020, 13:42

Miała być promocja województwa, a powstał obraźliwy i wulgarny film. W dodatku urząd marszałkowski zapłacił za to ponad 50 tys. złotych. W piątek (10.01) marszałek Artur Kosicki przepraszał za całą sytuację. Rozważa też skierowanie sprawy do sądu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok