Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstaną dwa kolejne parki kieszonkowe, w tym pierwszy ogród deszczowy

W Białymstoku powstaną dwa kolejne parki kieszonkowe, w tym pierwszy ogród deszczowy

7.07.2021, 16:23, akt. 16:58

Do końca tego roku w Białymstoku mają powstać dwa nowe parki kieszonkowe. Jeden na osiedlu Nowe Miasto przy ul. Transportowej - tę lokalizację wybrali mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego, drugi przy ul. Gen. Andersa.

źródło: bialystok.pl
źródło: bialystok.pl

Przy ul. Andersa powstanie pierwszy ogród deszczowy, gdzie będzie gromadzona woda deszczowa - poinformował w środę (7.07) na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Inwestycję tę zrealizuje miasto (jako własną inicjatywę), park na Nowym Mieście powstanie w ramach budżetu obywatelskiego.

Parki mają być gotowe jeszcze w 2021 r. Będą miały powierzchnię 0,5 ha każdy. Przy ulicy Andersa park powstanie w miejscu, które obecnie jest dzikie. Będą zachowane wszystkie znajdujące się tam drzewa, teren zostanie uporządkowany, powstanie mała infrastruktura służąca odpoczynkowi. Miejsce będzie jednocześnie w Białymstoku pierwszym ogrodem deszczowym.


- Ogród deszczowy, czyli takie miejsce, które będzie zbierało deszczówkę do wykorzystania na inne cele, a jednocześnie z roślinami oczyszczającymi wodę (...) Będzie to wszystko, co jest potrzebne do dobrej rekreacji dla mieszkańców - mówił Tadeusz Truskolaski.


Dyrektor departamentu gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w  Białymstoku Andrzej Karolski wyjaśnił, że park kieszonkowy przy Andersa powstanie zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, z którymi przeprowadzono konsultacje. Powstanie między innymi polana, gdzie będzie można piknikować. Park będzie wyposażony w ekologiczne oświetlenie, staną też stojaki na rowery.

Andrzej Karolski zapowiedział, że ogrodów deszczowych w mieście na pewno będzie przybywać, bo oprócz walorów estetycznych służą także zagospodarowaniu wód opadowych.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jaki wpływ na nasze samopoczucie mają łąki kwietne? Można to sprawdzić w Białymstoku

2.07.2021, 17:24

Każdy może sprawdzić, jaki wpływ na nasze samopoczucia mają łąki kwietne. Wystarczy - o ile pozwoli pogoda - przyjść na dziedziniec kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ulicy Ciołkowskiego i wypełnić ankietę. A badają to studenci z Koła Naukowego Biologów w ramach projektu „Eden city”.


Pierwsze tegoroczne miodobranie z miejskiej pasieki

14.06.2021, 14:03

To było pierwsze tegoroczne miodobranie w Białymstoku z miejskiej pasieki.


W Białymstoku powstał "park kieszonkowy"

9.09.2020, 15:19

Odpoczynkowi i rekreacji mieszkańców ma służyć pierwszy tzw. park kieszonkowy, z którego od środy można korzystać przy ul. Parkowej 23 w Białymstoku. To pierwszy tego typu park w mieście. Inwestycja kosztowała ponad 220 tys. zł - poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok