Radio Białystok | Wiadomości | Kobieta z powiatu monieckiego straciła 9 tys. zł - uwierzyła oszustom podającym się za pracowników banku

Kobieta z powiatu monieckiego straciła 9 tys. zł - uwierzyła oszustom podającym się za pracowników banku

autor: Grzegorz Pilat

13.07.2021, 14:28, akt. 14:40

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia. Ponad 9 tys. złotych straciła młoda kobieta z powiatu monieckiego po tym, jak uwierzyła oszustom podającym się za pracowników banku.

Fotolia.com
Fotolia.com

Kobieta zainstalowała wysłaną przez oszustów aplikację i udostępniała im kody BLIK dzięki którym złodzieje mogli wypłacać pieniądze z konta. 24-latka uwierzyła, że rozmawia z prawdziwym konsultantem, bo na jej telefonie wyświetlił się numer infolinii jej banku.

- Dzwoniący poinformował mieszkankę powiatu monieckiego, że ktoś próbował zaciągnąć pożyczkę na jej koncie. Mężczyzna nie przerywając połączenia polecił kobiecie zainstalować na telefonie aplikację, która miała poprawić poziom bezpieczeństwa i uchronić kobietę przed utratą pieniędzy. Jak się okazało, rzekomy pracownik banku był oszustem, a zainstalowana aplikacja dała mu dostęp do jej konta i umożliwiła mu kradzież pieniędzy z konta 24-latki - mówi sierż. sztab. Elzbieta Zaborowska z zespołu prasowego podlaskiej policji.

W trakcie rozmowy młoda kobieta trzykrotnie przekazała oszustowi kody BLIK, które miały uchronić ją przed stratą pieniędzy. Następnie z mieszkanką powiatu monieckiego rozmawiała obca kobieta.

- Mężczyzna "przełączył" rozmowę do pracownicy banku, która miała pomóc kobiecie cofnąć wniosek o pożyczkę. Oszustka powiedziała 24-latce, że musi jednak dokończyć formalności, a po przelaniu pieniędzy na konto, spłaci nimi zaciągniętą przez oszustów pożyczkę. Kobieta nie była świadoma, że te wszystkie działania doprowadziły do wypłaty pieniędzy z jej konta. W ten sposób mieszkanka powiatu monieckiego straciła 9 tysięcy złotych - dodaje sierż. sztab. Elżbieta Zaborowska.

Podlascy policjanci kolejny raz apelują o nie podejmowanie żadnych decyzji finansowych przez telefon lub Internet. Jak mówią, bardzo często w takich sytuacjach, straconych pieniędzy nie da się już odzyskać.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaska policja zatrzymała mężczyzn podejrzanych o wyłudzenie 150 tys. zł od starszej kobiety

5.07.2021, 13:58

W Podlaskiem zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o wyłudzenie od starszej kobiety 150 tys. zł.


Mieszkaniec Bielska Podlaskiego dał się oszukać - stracił ponad 70 tys. zł

29.06.2021, 18:42

Podlascy policjanci ostrzegają przed internetowymi oszustami działającymi metodą na tzw. "zdalny pulpit".


Mieszkaniec gminy Kuźnica stracił ponad 2600 zł - padł ofiarą oszustów

24.06.2021, 14:20

Mimo wielu policyjnych apeli oszustom wciąż udaje się okradać mieszkańców woj. podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok