Radio Białystok | Wiadomości | Zerwane dachy, zalane domy, połamane drzewa - przez Podlaskie przeszła groźna nawałnica [zdjęcia, wideo]

Zerwane dachy, zalane domy, połamane drzewa - przez Podlaskie przeszła groźna nawałnica [zdjęcia, wideo]

autor: Katarzyna Kozłowska, Wojciech Szubzda

15.07.2021, 15:15, akt. 16.07.2021, 10:01

Blisko 160 interwencji związanych z burzami mieli podlascy strażacy. Zgłoszenia były z całego województwa. Strażacy musieli wyjeżdżać do zalanych piwnic i uszkodzonych dachów. To skutki nawałnic, które przeszły nad naszym regionem.

Nawałnica w Brzostowie, fot. Paweł Wądołowski
Nawałnica w Brzostowie, fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
W Brzostowie w gminie jedwabne silny wiatr zerwał dachy na kilku budynkach i uszkodził maszyny - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zerwane dachy domów, zalane obory - skutki nawałnicy

Zerwane dachy domów i budynków gospodarczych, maszyny rolnicze przygniecione połamanymi drzewami i zalane obory. To skutki nawałnicy, która przeszła nad Brzostowem w gminie Jedwabne. Jak mówią mieszkańcy miejscowości - wiatr wiał tylko kilkanaście minut, ale bardzo intensywnie. Najpoważniejsze uszkodzenia budynków były w okolicach Augustowa i Suwałk.Najwięcej zdarzeń odnotowano w Wysokiem Mazowieckiem i Grajewie. Woda wdarła się m.in. do szpitala powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem i tamtejszego sądu rejonowego. W szpitalu zalane były pomieszczenia na parterze. Zagrożona była izba przyjęć i gabinety lekarskie. Strażacy układali worki z piaskiem, pomagał też personel szpitala.

- Woda wdzierała się do izby przyjęć przez drzwi. Działania zastępów straży polegały na ułożeniu worków z piaskiem celem przekierowania tej wody. Wypompowywaliśmy też wodę z pomieszczeń. Woda w niskich partiach szpitala zalegała na wysokości około jednego metra - mówi dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wysokiem Mazowieckiem st. kpt. Wojciech Sokołowski.

Na miejscu pracowało ok. 30 strażaków. Na szczęście nie trzeba była ewakuować pacjentów. Akcja w szpitalu jest już zakończona, podobnie jak inne związane z ulewami, które przeszły nad regionem.


1700 odbiorców bez prądu

Po ulewnych deszczach i wichurach, które przeszły przez region wciąż 1700 odbiorców w Podlaskiem nie ma prądu. Wieczorem bez elektryczności było 10 tys. odbiorców spółki PGE Dystrybucja. Teraz najgorsza sytuacja jest w okolicach Sokółki. Najwięcej odbiorców nie ma prądu w gminach Janów, Sidra i Szudziałowo.

Energetycy stawiają powalone przez wichury słupy. Szacują, że jeszcze dziś wszyscy powinni mieć przywrócony prąd. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, bez prądu w całej Polsce jest ponad 56 tys. odbiorców.

Burze i deszcze mogą pojawiać się jeszcze do soboty. Natomiast upały ustąpią w niedzielę. Temperatura spadnie wówczas do 20-25 stopni.

| red: sk, wsz, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Śnięte ryby pojawiły się w kolejnej rzece w województwie podlaskim - Biebrzy

14.07.2021, 11:42

Setki śniętych ryb pojawiły się w Biebrzy. Od kilku dni taka sytuacja jest na rzece Supraśl.


Synoptycy ostrzegają przed burzami w Podlaskiem - będzie wiał silny wiatr

13.07.2021, 14:03

Po pogodnej i upalnej pierwszej części dnia, wieczorem i w nocy w Podlaskiem możliwe są burze. Będzie im towarzyszył silny wiatr, ulewa i miejscami grad.


Fatalny stan dróg lokalnych w okolicach Moniek - to skutki ostatniej nawałnicy [zdjęcia]

7.07.2021, 07:24

Chociaż nawałnica przeszła kilka dni temu, jej skutki mieszkańcy odczuwają do dzisiaj. Ostatnie ulewne deszcze uszkodziły bardzo dużo lokalnych dróg w okolicach Moniek.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok