Radio Białystok | Wiadomości | "RzeczyViste" - instalacja Muzeum Pamięci Sybiru dostępna w Supraślu

"RzeczyViste" - instalacja Muzeum Pamięci Sybiru dostępna w Supraślu

24.07.2021, 09:39, akt. 10:04

Przedmioty codziennego użytku, rodzinne fotografie, czy zabawki - symboliczne rzeczy, które towarzyszyły osobom deportowanym na Wschód, można zobaczyć w sobotę w Supraślu k. Białegostoku. Instalacja Muzeum Pamięci Sybiru będzie dostępna także w kliku innych miastach.

Instalacja artystyczna "RzeczyViste" na Rynku Kościuszki w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Instalacja artystyczna "RzeczyViste" na Rynku Kościuszki w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

To pomysł na przybliżenie mieszkańcom różnych miast idei Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, którego otwarcie zaplanowano na 17 września - powiedziała Patrycja Roman z muzeum.

"RzeczyViste" to instalacja, która ma na celu zwrócenie uwagi na losy obywateli Polski deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w latach 1940-1941. Prezentuje symbolicznie rzeczy, które zabrali ze sobą wywożeni na Wschód. 

"Przez swoją niezwykłą formę ma odbiorców zaintrygować i zaskoczyć. Jest metaforą otwartej walizki. Przedstawione w niej przedmioty zostały tak dobrane, by odpowiadały tym, które towarzyszyły osobom deportowanym na Sybir" - informuje muzeum.


Instalacja składa się przedmiotów codziennego użytku rozlokowanych w przestrzeni, bez ściśle sprecyzowanego klucza. Przed każdym znajduje się płytka z krótkim opisem losów jego właściciela. Można się dowiedzieć, jak dana osoba miała na imię, ile miała lat i gdzie ją zesłano.

Instalacja miała premierę dwa lata temu w Białymstoku, następnie prezentowana była w Lublinie i Poznaniu. Teraz podczas jednodniowych akcji będzie można ją zobaczyć w sześciu kolejnych miastach.

W sobotę od godz. 10 do wieczora dostępna będzie przed Domem Ludowym w Supraślu. Kolejnym przystankiem będzie Tykocin. W planach jest też m.in. Giżycko oraz Warszawa. W każdym z miejsc pracownicy muzeum opowiedzą o instalacji i o samym muzeum.

Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Muzeum powołane zostało w 2017 r., jego siedziba powstała pod koniec 2019 roku. Znajduje się w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej. W muzeum trwają przygotowania do otwarcia, które zaplanowano na 17 września.


źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bohaterski obrońca Grodna - Tadzio Jasiński

22.06.2021, 18:33

Tragiczna historia Tadzia Jasińskiego – bohaterskiego obrońcy Grodna, który przywiązany przez Sowietów do czołgu zginął jako „żywa tarcza” we wrześniu 1939 r. – wydarzyła się naprawdę!


Muzeum Pamięci Sybiru pozyskało zdjęcie obrońcy Grodna Tadeusza Jasińskiego

22.06.2021, 16:15

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku pozyskało wyjątkowy eksponat - zdjęcie nastoletniego obrońcy Grodna Tadeusza Jasińskiego. Jak podkreślają władze muzeum, dzięki fotografii grodzieński bohater "odzyskał wizerunek". Zdjęcie znajdzie się na wystawie stałej.


Testowanie przed oficjalnym otwarciem Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

15.06.2021, 09:03

Sprawdzają nie tylko to, jak ludzie odbierają wystawę, ale też różne rozwiązania techniczne.


Muzeum Pamięci Sybiru zaprezentowało system przewodnika multimedialnego

9.05.2021, 09:05

To ma być najnowocześniejsza wystawa w tej części Polski i Europy.


Leżące na Rynku Kościuszki ubrania i zabawki - Muzeum Pamięci Sybiru przypomina o deportacji ludzi na Wschód [zdjęcia]

13.04.2019, 11:23

Instalacja artystyczna "RzeczyViste" wzbudza duże zainteresowanie przechodniów, którzy podkreślają, że dzięki temu można choć na chwilę się zatrzymać i pomyśleć nad losem naszych przodków.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok