Radio Białystok | Wiadomości | Gdy idziemy na zwolnienie lekarskie, pamiętajmy, by podać aktualny adres

Gdy idziemy na zwolnienie lekarskie, pamiętajmy, by podać aktualny adres

29.07.2021, 14:22, akt. 15:00

Zdarza się, że w trakcie urlopu ulegniemy wypadkowi lub zachorujemy, a kontuzja czy choroba zatrzymają nas na dłużej w danym miejscu.

fotolia.com
fotolia.com

Jeśli w takim przypadku będziemy korzystać ze zwolnienia lekarskiego, należy podać lekarzowi wystawiającemu eZLA taki adres, pod którym będziemy przebywać w trakcie rekonwalescencji. W przeciwnym wypadku możemy sobie narobić niepotrzebnych kłopotów.


- Jest to bardzo istotne, bo nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu w trakcie kontroli może być przyczyną odmowy prawa do zasiłku chorobowego - informuje Anna Ilukiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Zdarzają się też takie sytuacje, gdy pacjent w trakcie choroby uświadamia sobie, że potrzebuje pomocy innych i przenosi się np. do rodziców, którzy w tym czasie będą się nim opiekować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by to zrobić, ale trzeba pamiętać o pewnych obowiązkach względem ZUS i pracodawcy.


- Gdy już po wystawieniu e-zwolnienia chory zmienia miejsce pobytu, musi poinformować o nowym adresie swojego pracodawcę oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ma na to trzy dni od wystąpienia tej okoliczności - wyjaśnia Anna Ilukiewicz.


ZUS przypomina, że kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich ma prawo przeprowadzić nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale uprawnieni płatnicy składek, którzy wypłacają zasiłki (pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób). Kontrola polega na sprawdzeniu, czy zwolnienie wykorzystywane jest prawidłowo, tzn. czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.


źródło: ZUS | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pod bezpłatnym numerem 800 137 200 pomoc medyczną otrzymają wszyscy ubezpieczeni dzwoniący z terytorium Polski

8.06.2021, 11:10

Ten numer telefonu warto zapamiętać. Przyda się podczas wakacyjnych wyjazdów, ale też w nocy i święta, gdy potrzebujemy pomocy lekarza. Pod bezpłatnym numerem 800 137 200 pomoc medyczną otrzymają wszyscy ubezpieczeni dzwoniący z terytorium Polski. Będą rozmawiać z pielęgniarką, a potem jeśli sytuacja tego wymaga, z lekarzem.


Jeszcze przez ponad rok można wykorzystać bon turystyczny

8.03.2021, 11:37

Na razie z tej możliwości skorzystało dużo mniej osób, niż jest do tego uprawnionych. Nieco ponad rok został do wykorzystania bonu turystycznego.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok