Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy południowej części regionu domagają się budowy dodatkowego węzła na trasie Via Carpatia

Mieszkańcy południowej części regionu domagają się budowy dodatkowego węzła na trasie Via Carpatia

autor: Michał Buraczewski

30.07.2021, 10:54, akt. 12:05

Chcą szybko dojeżdżać do drogi ekspresowej, ale zgodnie z planem urzędników - nie będzie to możliwe. Mieszkańcy południa naszego regionu domagają się dostępu do trasy S19 Via Carpatia.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Mieszkańcy południowej części regionu domagają się budowy dodatkowego węzła na trasie Via Carpatia - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Chodzi o wybudowanie między Boćkami a Siemiatyczami węzła Malewice. Pierwotnie taki węzeł był uwzględniany w projektach. Jednak ostatecznie zrezygnowano z jego budowy. 

To oznacza, że kierowcy korzystający z nowej ekspresówki między Boćkami a Siemiatyczami przez 30 kilometrów nie będą mogli zjechać z trasy. Mieszkańcy, a wśród nich przedsiębiorcy i samorządowcy z dziewięciu gmin obawiają się jeszcze większego komunikacyjnego wykluczenia.


Wykluczenie od ważnych szlaków komunikacyjnych zatrzymuje rozwój miejscowości, rozwój gmin. (...) Turyści chcą się zatrzymać w restauracjach, gospodarstwach agroturystycznych. To powoduje wykluczenie gospodarcze, turystyczne. Podróżni nie mając możliwości zjechania z trasy, nie będą mogli dostrzec tutaj walorów turystycznych, czy też nie myśleliby o tym, aby zakładać tutaj działalność gospodarczą - mówi inicjatorka protestu, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Milejczycach Monika Bałut.


O wybudowanie węzła apelują też miejscowi samorządowcy, wśród nich starosta siemiatycki i hajnowski, włodarze Kleszczel, Drohiczyna, Dziadkowic, Siemiatycz, Czeremchy, Perlejewa, Milejczyc, Grodziska, Nurca-Stacji. Jak mówi rzecznik białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Rafał Malinowski - to ostatni moment na to, aby taki węzeł uwzględnić w projekcie budowy Via Carpatii.


Jesteśmy już po przetargu, wkrótce będziemy podpisywać umowy - i jest to rzeczywiście taki moment ostatni z możliwych. Ponieważ odcinki powstają w systemie "projektuj i buduj", więc teoretycznie można przyjąć, że da się jeszcze jakiś węzeł dopisać do tego zadania. Natomiast jest to bardzo karkołomne - mówi rzecznik białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Rafał Malinowski.


W przyszłym tygodniu samorządowcy, którzy domagają się budowy dodatkowego węzła na S19 mają się spotkać w tej sprawie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Decyzja o wyborze wariantu łącznika między Via Baltica a Via Carpatia na Podlasiu w marcu 2022 r.

8.06.2021, 18:35

W marcu 2022 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podejmie decyzję o wyborze wariantu łącznika między drogami Via Baltica i Via Carpatia na Podlasiu - poinformował we wtorek dyrektor GDDKiA w Białymstoku Wojciech Borzuchowski.


Jest umowa na budowę odcinka Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód trasy S19

19.05.2021, 11:48

405 mln zł będzie kosztować projekt i budowa ok. 10 km odcinka Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód przyszłej trasy S19 Via Carpatia. Dyrekcja GDDKiA w Białymstoku podpisała w środę (19.05) umowę w tej sprawie z wykonawcą.


GDDKiA: Turecka oferta ponownie najlepsza w przetargu na odcinek Malewice-Chlebczyn S19

6.05.2021, 17:49

Turecka oferta firmy Kolin Insaat Turizm Sanayi ve Ticaret została ponownie uznana za najkorzystniejszą w przetargu na projekt i budowę 25-km odcinka Malewice-Chlebczyn przyszłej drogi S19 Via Carpatia - podała w czwartek (06.05) GDDKiA w Białymstoku. Turecka firma zaproponowała za to zadanie 665,2 mln zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok