Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy południowej części regionu domagają się budowy dodatkowego węzła na trasie Via Carpatia

Mieszkańcy południowej części regionu domagają się budowy dodatkowego węzła na trasie Via Carpatia

autor: Michał Buraczewski

30.07.2021, 10:54, akt. 12:05

Chcą szybko dojeżdżać do drogi ekspresowej, ale zgodnie z planem urzędników - nie będzie to możliwe. Mieszkańcy południa naszego regionu domagają się dostępu do trasy S19 Via Carpatia.

Fotolia.com
Fotolia.com

Mieszkańcy południowej części regionu domagają się budowy dodatkowego węzła na trasie Via Carpatia - relacja Michała Buraczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Chodzi o wybudowanie między Boćkami a Siemiatyczami węzła Malewice. Pierwotnie taki węzeł był uwzględniany w projektach. Jednak ostatecznie zrezygnowano z jego budowy. 

To oznacza, że kierowcy korzystający z nowej ekspresówki między Boćkami a Siemiatyczami przez 30 kilometrów nie będą mogli zjechać z trasy. Mieszkańcy, a wśród nich przedsiębiorcy i samorządowcy z dziewięciu gmin obawiają się jeszcze większego komunikacyjnego wykluczenia.


Wykluczenie od ważnych szlaków komunikacyjnych zatrzymuje rozwój miejscowości, rozwój gmin. (...) Turyści chcą się zatrzymać w restauracjach, gospodarstwach agroturystycznych. To powoduje wykluczenie gospodarcze, turystyczne. Podróżni nie mając możliwości zjechania z trasy, nie będą mogli dostrzec tutaj walorów turystycznych, czy też nie myśleliby o tym, aby zakładać tutaj działalność gospodarczą - mówi inicjatorka protestu, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Milejczycach Monika Bałut.


O wybudowanie węzła apelują też miejscowi samorządowcy, wśród nich starosta siemiatycki i hajnowski, włodarze Kleszczel, Drohiczyna, Dziadkowic, Siemiatycz, Czeremchy, Perlejewa, Milejczyc, Grodziska, Nurca-Stacji. Jak mówi rzecznik białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Rafał Malinowski - to ostatni moment na to, aby taki węzeł uwzględnić w projekcie budowy Via Carpatii.


Jesteśmy już po przetargu, wkrótce będziemy podpisywać umowy - i jest to rzeczywiście taki moment ostatni z możliwych. Ponieważ odcinki powstają w systemie "projektuj i buduj", więc teoretycznie można przyjąć, że da się jeszcze jakiś węzeł dopisać do tego zadania. Natomiast jest to bardzo karkołomne - mówi rzecznik białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Rafał Malinowski.


W przyszłym tygodniu samorządowcy, którzy domagają się budowy dodatkowego węzła na S19 mają się spotkać w tej sprawie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Decyzja o wyborze wariantu łącznika między Via Baltica a Via Carpatia na Podlasiu w marcu 2022 r.

8.06.2021, 18:35

W marcu 2022 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podejmie decyzję o wyborze wariantu łącznika między drogami Via Baltica i Via Carpatia na Podlasiu - poinformował we wtorek dyrektor GDDKiA w Białymstoku Wojciech Borzuchowski.


Jest umowa na budowę odcinka Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód trasy S19

19.05.2021, 11:48

405 mln zł będzie kosztować projekt i budowa ok. 10 km odcinka Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód przyszłej trasy S19 Via Carpatia. Dyrekcja GDDKiA w Białymstoku podpisała w środę (19.05) umowę w tej sprawie z wykonawcą.


GDDKiA: Turecka oferta ponownie najlepsza w przetargu na odcinek Malewice-Chlebczyn S19

6.05.2021, 17:49

Turecka oferta firmy Kolin Insaat Turizm Sanayi ve Ticaret została ponownie uznana za najkorzystniejszą w przetargu na projekt i budowę 25-km odcinka Malewice-Chlebczyn przyszłej drogi S19 Via Carpatia - podała w czwartek (06.05) GDDKiA w Białymstoku. Turecka firma zaproponowała za to zadanie 665,2 mln zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
WAŻNE!
15.09.2021, 12:59, akt. 16.09.2021, 06:55

Ratownicy z Białegostoku wracają do pracy
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok