Radio Białystok | Wiadomości | Andrejczyk najlepsza w kwalifikacjach, Czykier z awansem do półfinału

Andrejczyk najlepsza w kwalifikacjach, Czykier z awansem do półfinału

3.08.2021, 16:13, akt. 17:18

Maria Andrejczyk z Hańczy Suwałki bez problemu awansowała do finału rzutu oszczepem na igrzyskach olimpijskich w Tokio, a Damian Czykier z Podlasia Białystok wystartuje w półfinale biegu na 110 metrów przez płotki.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Awans w pierwszej próbie

Wynikiem 65,24 w pierwszym podejściu Maria Andrejczyk osiągnęła minimum kwalifikacyjne  i awansowała do finału. Ten wynik zapewnił jej pierwsze miejsce w eliminacjach - żadna zawodniczka nie zbliżyła się do rezultatu Polki.

Do finału rywalizacji oszczepniczek awansują zawodniczki, które osiągną 63 metry bądź 12 najlepszych w kwalifikacjach. Poza Polką, która w tym sezonie rzuciła najdalej na świecie, tę granicę przekroczyła tylko najlepsza w grupie B Amerykanka Maggie Malone - 63,07. Trzeci rezultat miała Australijka Kelsey-Lee  Barber - 62,59.


- Taki był plan, by w pierwszym rzucie zakwalifikować się do finału. Przede mną reset. Fajnie, bo praktycznie mam trzy dni do finału. To bardzo dużo czasu. Mój bark bardzo się cieszy z tego tytułu - skomentowała Polka w TVP Sport.


Wśród 12 najlepszych zabrakło dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej i rekordzistki globu Barbory Spotakovej. 40-letnia Czeszka osiągnęła 60,52, co było 14. rezultatem kwalifikacji.

25-letnia Andrejczyk (LUKS Hańcza Suwałki) to czwarta zawodniczka igrzysk w Rio de Janeiro, która w ostatnich latach z powodu kłopotów zdrowotnych opuściła wiele najważniejszych imprez. W tym roku wróciła do pełni sił i 9 maja w Splicie ustanowiła rekord Polski wynikiem 71,40. To najlepszy w tym roku rezultat na świecie.

Finał rzutu oszczepem w piątek o 13:50.

"Przyszedłem zrobić swoją robotę"

Damian Czykier z wynikiem 13,61 awansował do półfinału biegu na 110 m przez płotki. Polak w swojej serii eliminacyjnej był czwarty. Wygrał z rewelacyjnym czasem Amerykanin Grant Holloway - 13,02.


- Cały bieg był kontrolowany, nigdzie nie wchodziłem na jakieś wyższe obroty. Przyszedłem zrobić swoją robotę w eliminacjach, żeby jak najwięcej energii zachować na jutro. Na pewno mogę zagwarantować poprawę wyniku, a o ile to już pokaże jutrzejszy dzień - mówił Damian Czykier dla TVP Sport.


Pięć lat temu Damian Czykier także dostał się do olimpijskiego półfinału. Tym razem chciałby dokonać czegoś więcej. Półfinały zaplanowane są na środę - godz. 4:00 czasu polskiego.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Medalowy wtorek Polaków, awanse Andrejczyk i Czykiera, porażka siatkarzy

2.08.2021, 22:27

We wtorek Polacy mieli kilka szans medalowych na igrzyskach w Tokio. Na podium stanęły kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska. Dwa medale w rzucie młotem wywalczyły młociarki - niezawodna Anita Włodarczyk i Malwina Kopron. Tadeusz Michalik zdobył brąz w zapasach. Pewnie do finału awansowała podlaska oszczepniczka Maria Andrejczyk, a Damian Czykier z Podlasia Białystok pobiegnie w półfinale.


Wojciech Nowicki przed szansą na drugi medal olimpijski

2.08.2021, 03:59

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok rzucił młotem 79,78 m i po pierwszej próbie eliminacji awansował do finału igrzysk olimpijskich w Tokio.


Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok nie wystąpi w finale pchnięcia kulą w Tokio

30.07.2021, 13:06

Kulomiotka Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok nie zdołała awansować do finału pchnięcia kulą na igrzyskach olimpijskich w Tokio.


Sześcioro lekkoatletów z Podlasia rozpoczyna walkę o medale w Tokio [terminarz]

30.07.2021, 04:41

Rywalizację na igrzyskach w Tokio rozpoczynają lekkoatleci, w tym sześcioro reprezentantów województwa podlaskiego. Jako pierwsza wystąpiła kulomiotka Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok, która odpadła w eliminacjach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok