Radio Białystok | Wiadomości | Niedzielski: liczba zakażeń zdecydowanie rośnie; jedyną bronią - szczepienia

Niedzielski: liczba zakażeń zdecydowanie rośnie; jedyną bronią - szczepienia

4.08.2021, 13:14, akt. 16:03

Jesteśmy w punkcie, w którym liczba zakażeń zdecydowanie rośnie, musimy się liczyć z tym, że w kolejnych tygodniach dojdzie do przyspieszenia; jedyną bronią, którą dysponujemy są szczepienia - powiedział w środę w Białymstoku minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w USK w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Minister zdrowia Adam Niedzielski w USK w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Minister odwiedził USK w Białymstoku

Minister Adam Niedzielski odwiedził w środę (4.08) Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.

Jesteśmy w takim punkcie czasu, gdzie liczba zakażeń już zdecydowanie rośnie. Proszę zwrócić uwagę, że z tygodnia na tydzień mamy już te dynamiki wzrostowe rzędu powyżej 20 procent i tej tendencji prawdopodobnie nic na razie nie odwróci. Musimy się liczyć z tym, że w kolejnych tygodniach, szczególnie pod koniec sierpnia, a potem oczywiście wchodząc we wrzesień, będziemy mieli do czynienia z przyspieszeniem - powiedział Niedzielski.

Jego zdaniem, będziemy się powoli zbliżali "do granicy tysiąca czy nawet więcej zakażeń". Niedzielski podkreślił, że "jedyną bronią, którą w tej chwili mamy, którą dysponujemy, są szczepienia, które powinniśmy kontynuować".


Adam Niedzielski zachęcał do tego, by się szczepić

Minister zdrowia zachęcał do tego, by się szczepić. Zwrócił uwagę, że obecnie na szczepienie można się zapisać z dnia na dzień w dowolnym punkcie, uruchamiane są także rozwiązania mobilne. "To szczepienia tylko i wyłącznie mogą nas uchronić przed scenariuszem, który by oznaczał powrót do sytuacji, z którą mieliśmy wcześniej do czynienia" - zaznaczył Niedzielski.

Podkreślił, że odwiedził w środę również Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, gdzie rozmawiał m.in. na temat wykorzystania zdobyczy nauki, technologii do tego, "by lepiej radzić sobie z pandemią".

Rozmawialiśmy o bardzo ciekawych badaniach genomu, które tu, według państwa, pokazują też pewnego rodzaju skłonność do ciężkiego przechodzenia COVID. Na pewno razem z Agencją Badań Medycznych będziemy temat dalej eksplorowali pod kątem przede wszystkim jego wartości użytkowej, czyli wykorzystania, chociażby identyfikacji czy weryfikacji tego genomu u pacjentów, chociażby pod kątem ewentualności przyjmowania trzeciej dawki - zaznaczył Niedzielski.

Minister zdrowia przekazał, że rozmowa dotyczyła także inwestycji dotyczących Szpitala Klinicznego w Białymstoku. 

Widać, że te mury, które tu są za nami, nie są nazbyt imponujące i traktuję to również jako zobowiązanie ministra zdrowia, by ta infrastruktura się poprawiła - zadeklarował. 

"W niedługim czasie uruchomimy już subfundusz inwestycyjny w ramach funduszu modernizacyjnego, w ramach którego będziemy finansowali, chociażby wymianę łóżek - dodał.


Niedzielski: obostrzenia covidowe najpierw w regionach z najniższą wyszczepialnością

Przy powyżej 1000 przypadków zakażeń COVID-19 dziennie w skali kraju zaczniemy wprowadzać obostrzenia. Na początek w regionach z najniższą liczbą szczepień – zapowiedział Adam Niedzielski. Przypomniał, że wśród takich regionów są obecnie m.in. Podlasie, Podkarpacie i Lubelszczyzna.

Adam Niedzielski przypomniał, że w środę resort zdrowia poinformował o 164 kolejnych osobach zakażonych COVID-19. "Nie jest to wynik, który budziłby nasz ogromny niepokój, chociaż budzi na pewno niepokój tendencja wzrostowa" – dodał szef MZ.

Zapowiedział, że ewentualne obostrzenia covidowe będą wprowadzane, gdy liczba dziennych przypadków zakażeń w skali kraju przekroczy 1000.

Tereny, gdzie jest niski poziom zaszczepienia, będą w pierwszej kolejności podlegały wprowadzaniu obostrzeń, bo tam jest większe ryzyko transmisji koronawirusa

- dodał Adam Niedzielski.

Zwrócił uwagę, że obecnie najsłabsza wyszczepialność jest na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Podlasiu i w Warmińsko-Mazurskiem, szczególnie na wschodnich krańcach tego regionu.

Zwrócił się przy okazji z apelem do mieszkańców, by w trosce o zdrowie swoje, innych oraz "powodzenie społeczno-gospodarcze" swych regionów, poddali się szczepieniu.

Warto – myślę – zaapelować, żeby ci, którzy się nie szczepią, biorą odpowiedzialność nie tylko za własne zdrowie, ale też za to, jak będzie wyglądał sukces czy realia społeczno-gospodarcze danego regionu

- powiedział Adam Niedzielski.

Pytany o rodzaj ewentualnych wprowadzanych obostrzeń, minister powiedział, że obejmą te same branże co w poprzednich lockdownach.

źródło: PAP | red: mak, mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


164 nowe zakażenia koronawirusem, zmarły cztery osoby z COVID-19

4.08.2021, 10:45

Badania potwierdziły 164 przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły cztery osoby z COVID-19 – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia.


Adam Niedzielski [wideo]

28.06.2021, 07:31

"Wszyscy widzimy, że głównym zagrożeniem epidemicznym są teraz nowe mutacje, rozwijające się w różnych krajach na świecie i stąd ta decyzja o obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie. Ona rzeczywiście jest utrudnieniem, ale to zdrowie publiczne jest w tej chwili najważniejsze" - mówi Adam Niedzielski.


Adam Niedzielski: od dziś zaczynamy akcję dzwonienia do osób, które się jeszcze nie zaszczepiły

25.06.2021, 12:56

Od dziś zaczynamy akcję dzwonienia do tych osób, które się jeszcze nie zaszczepiły. W najbliższym czasie zostanie wykonanych blisko milion połączeń - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.


36 mln zł na remont i renowację UDSK w Białymstoku

25.06.2021, 12:52

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku jest w zasadzie jedynym dużym ośrodkiem, zapewniającym kompleksową opiekę pediatryczną - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski po podpisaniu w piątek (25.06) umowy na rozbudowę tej placówki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok, 3.02.2023, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
3.02.2023, 23:30, akt. 4.02.2023, 00:01

Bartosz Bida: Ten punkt trzeba szanować [wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok