Radio Białystok | Wiadomości | Kolejny przetarg Uniwersytetu w Białymstoku na budowę siedziby filii w Wilnie

Kolejny przetarg Uniwersytetu w Białymstoku na budowę siedziby filii w Wilnie

8.08.2021, 14:11, akt. 14:13

Do 3 września firmy mogą składać oferty na zaprojektowanie i budowę wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku - poinformowała uczelnia. To czwarty przetarg w tej sprawie, ostatni został unieważniony z powodów formalnych.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

W Wilnie od 2007 roku działa wydział ekonomiczno-informatyczny Uniwersytetu w Białymstoku. Wydział ma budynek, ale ze względu na zły stan techniczny nie jest on użytkowany, ma być wyremontowany i rozbudowany. Będzie mieściła się w nim siedziba wydziału.

Jak poinformowała rzeczniczka UwB Katarzyna Dziedzik, do ostatniego przetargu zgłosiła się jedna firma. Jednak - jak podkreśliła -"został unieważniony z powodów formalnych, gdyż firma, która złożyła ofertę, zrobiła to niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zamówień publicznych".

Podała też, że w nowo ogłoszonym przetargu zakres prac jest identyczny, jak w przypadku poprzedniego. "Liczymy, że to ułatwi zainteresowanym firmom sprawne przygotowanie kolejnej oferty i złożenie dokumentów zgodnie ze wszystkimi wymogami formalnymi" - dodała Katarzyna Dziedzik. Oferty można składać za pomocą platformy do 3 września.

Jak mówił wcześniej kanclerz UwB Tomasz Zalewski, powodzenie tej inwestycji jest ważne nie tylko dla uczelni, ale też dla mieszkających na Litwie młodych Polaków, którym umożliwiane są studia w języku polskim. Zauważył, że posiadanie własnej siedziby jest kluczowe dla funkcjonowania filii.

Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wybudowanie obiektu przy ul. Aguonu (Makowa) 22 w Wilnie wraz z infrastrukturą techniczną, parkingami oraz zagospodarowaniem terenu.

Teren przeznaczony pod inwestycję ma ok. 2,2 tys. m kw. Koncepcja zabudowy jest gotowa - ma to być czterokondygnacyjny budynek z mansardą i piwnicą o powierzchni (netto) nieco ponad 3,1 tys. m kw.

Filia w Wilnie od początku miała problemy lokalowe, zajęcia odbywały się w wynajmowanych pomieszczeniach w kilku miejscach w Wilnie, co - jak zaznacza uczelnia - nie gwarantowało należytego komfortu studentom i pracownikom, oznaczało też dodatkowe wydatki dla uniwersytetu. Budynek, w którym będzie się mieściła siedziba filii, należy do UwB od 2008 roku. Na rzecz wileńskiej filii przekazała go organizacja wspierająca rozwój polskiego szkolnictwa na Litwie - Universitas Studiorum Polona Vilnensis.

Budowa będzie finansowana ze środków własnych uczelni oraz dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. W 2018 roku resort deklarował wsparcie inwestycji kwotą blisko 19 mln zł.

Działający od października 2007 roku Wydział Ekonomiczno-Informatyczny UwB w Wilnie był pierwszym zagranicznym wydziałem utworzonym przez polską uczelnię. Była to również pierwsza filia uczelni zagranicznej na Litwie. W wileńskiej filii UwB studenci kształcą się na trzech kierunkach: ekonomii, informatyce i europeistyce - są to studia licencjackie. Od 2014 roku uruchomiono też studia II stopnia na kierunku ekonomia. Jak informuje uczelnia, do tej pory studia w wileńskiej filii ukończyło ponad 770 absolwentów, a obecnie kształci się blisko 230 studentów.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Studenci UwB podatków nauczą się od praktyków ze skarbówki

21.07.2021, 14:40

Specjaliści z Krajowej Administracji Skarbowej będą wykładać na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Podpisano porozumienie w tej sprawie.


Ponad 5 tysięcy osób chce studiować na Uniwersytecie w Białymstoku

8.07.2021, 16:55

Najwięcej chętnych jest na ekonomii, największa konkurencja na kryminologii. 5318 kandydatów zarejestrowało się na studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie na Uniwersytecie w Białymstoku.


Wydział Prawa UwB - dziesiąty w kraju według jednego z rankingów

29.06.2021, 09:43

Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku jest na 10. miejscu w Rankingu Wydziałów Prawa Rzeczpospolitej. Oznacza to spadek podlaskiej uczelni o trzy pozycje w porównaniu z ubiegłym rokiem.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Polskie Radio Białystok na Nocy Muzeów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
KULTURA
18.05.2024, 05:30, akt. 22:36

Zakończyła się Noc MuzeówJagiellonia Białystok - Korona Kielce, 11.05.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
17.05.2024, 23:29, akt. 19.05.2024, 00:33

"Sportowa Sobota" w Polskim Radiu Białystok
fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok