Radio Białystok | Wiadomości | Uroczyście otwarto kolejne odcinki przyszłej Via Baltiki

Uroczyście otwarto kolejne odcinki przyszłej Via Baltiki

autor: Adam Dąbrowski

9.08.2021, 09:31, akt. 16:13

Kolejne odcinki przyszłej Via Baltiki oddano w poniedziałek (09.08) do użytku. To trasa od węzła Kolno do Stawisk i od Stawisk do Szczuczyna. W uroczystym otwarciu tych odcinków w Piątnicy Poduchownej wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Uroczyście otwarto kolejne odcinki przyszłej Via Baltiki - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Premier: Każdy kilometr nowej drogi to możliwości przyciągania przedsiębiorców i rozwoju regionu

- Każdy kilometr nowej drogi to dodatkowe możliwości przyciągania przedsiębiorców i możliwości rozwojowe dla danego regionu - mówił premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w otwarciu nowych odcinków drogi ekspresowej S61 Via Baltica. 

Oddano tam do ruchu odcinki - od węzła Kolno do Stawisk oraz od Stawisk do Szczuczyna - o łącznej długości prawie 35 km. To kolejny fragment międzynarodowego korytarza transportowego via Baltica (po odcinku Śniadowo - Łomża Południe) przekazany w tym roku do użytku. Jak podała GDDKiA, wraz z - ukończoną w ubiegłym roku - drugą jezdnią obwodnicy Szczuczyna oraz fragmentem obwodnicy Stawisk, odcinki te dają ok. 44-kilometrowy fragment S61 w województwie podlaskim.

Premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w uroczystości zorganizowanej na wysokości MOP Górki Wschód, podkreślał, że każdy kilometr nowej drogi to "dodatkowe możliwości przyciągania przedsiębiorców i możliwości rozwojowe dla danego regionu". "Każda taka droga to kręgosłup rozwojowy, dodatkowe możliwości w powiatach i województwach” - mówił szef rządu.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że największy w historii Polski program budowy dróg o budżecie na ponad 290 mld zł „tworzy spójną całość infrastrukturalną”. Powstanie „wiele brakujących odcinków, obwodnic i zjazdów, tworzących znakomite perspektywy rozwojowe” - mówił. Zwracał uwagę, że ten program budowy dróg opiera się w ponad 80 proc. na budżecie państwa.


Program budowy dróg to nowe perspektywy

"Poprzez cały program budowy dróg tworzymy perspektywy dla polskich przedsiębiorców, bo to oni biorą udział w przetargach i to oni coraz częściej wygrywają przetargi. Uczą się budować coraz bardziej skomplikowane, zaawansowane konstrukcje inżynieryjne” - mówił premier. Zapowiedział realizację kolejnych odcinków dróg krajowych i szybkie zakończenie budowy autostrady A1.

Autostrada A2 od Siedlec do granicy, autostrada A18, a prócz tego drogi, które praktycznie były wcześniej tylko namalowanymi fragmentami flamastrem na mapie, a nie było na nie finansowania. Dzisiaj to finansowanie jest

- zapewniał premier. Wśród planowanych inwestycji drogowych wymienił też dalsze odcinki S61 oraz m.in. S16, która będzie biegła przez Mazury.

"S11 z dawna oczekiwana. To droga, która dla Pomorza Środkowego z Koszalinem włącznie będzie drogą, która przyciągnie dodatkowe inwestycje” - mówił. Wymienił też budowę trzeciego pasa trasy Wrocław-Tarnów oraz zwiększenie przepustowości autostrady pomiędzy Warszawą a Łodzią.

Opisując drogowe plany inwestycyjne rządu Mateusz Morawiecki podkreślał, że chodzi o program infrastrukturalny, który spowoduje, że - jak to ujął - "Polska będzie jednym z najlepiej skomunikowanych krajów w Europie".

Mówił, że dla niego program infrastrukturalny jest kluczowy. 

Nie tylko dlatego, że poprawiamy rozwój infrastrukturalny Polski, ale także dlatego, że pokawałkowana Polska będzie scalona; że Polska, która tak bardzo potrzebuje jedności, także od strony społecznej i gospodarczej, będzie miała płaszczyznę integrującą, jaką są drogi i system komunikacyjny. To spowoduje, że Polska będzie rozwijać się (...) bardzo szybko, że będziemy doganiać tych najbogatszych w tempie, którego do tej pory nie było

- powiedział premier.

Dodał, że inwestycje w infrastrukturę mają znaczenie nie tylko dla dużych miast.

Cieszę się także z tego względu, że to nie tylko wielkie miasta są tutaj łączone, ale także miasta średniej wielkości, o których III RP na początku zapomniała. Dzisiaj pokazujemy, że także tam przyciąganie nowych inwestorów, krajowych i zagranicznych, będzie rzeczywistością, będzie dniem codziennym. A wraz z nimi będą nowe miejsca pracy

- dodał premier.

Po symbolicznym otwarciu drogi wyraził przekonanie, że odcinek Via Baltica z mostem na Narwi, gdzie GDDKiA odstąpiła od umowy z wykonawcą, będzie zakończony w ciągu 2-2,5 roku. "Mamy plan awaryjny" - zapewniał. Chodzi o niespełna 13-km obwodnicę Łomży w ciągu trasy S61, na budowę której GDDKiA rozpisała w lipcu ponowny przetarg po tym, jak w maju rozwiązała umowę z wybranym wcześniej wykonawcą ze względu na brak postępu robót.


Są plany nie tylko budowy nowych dróg, ale i zwiększania przepustowości już istniejących

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślał, że są plany nie tylko budowy nowych dróg, ale i zwiększania przepustowości już istniejących, których możliwości techniczne się wyczerpały; wskazał na autostrady A2 i A4.

Andrzej Adamczyk mówił, że w 2015 r., przed przejęciem władzy przez Zjednoczoną Prawicę, "przyjęto program budowy dróg krajowych wart 200 mld zł, który miał zapewnione finansowanie w kwocie 107 mld zł". Jak mówił, rząd PiS znalazł finansowanie i przeprojektował program. "Dzięki temu pojawiła się możliwość realizacji takich inwestycji, jak autostrada A1 Łódź-Tuszyn. Dzięki temu realizujemy Via Carpatię. Realizujemy kolejne inwestycje, jak droga S3 - połączenie Świnoujścia z południem Europy. Do tych projektów należy też Via Baltica, przy której dzisiaj jesteśmy" - mówił Adamczyk w czasie uroczystości.

Jak dodał, w 2019 r. program przyspieszył, co pozwoliło na realizację projektowanych inwestycji i zwiększenie ich zakresu, m.in. objęcie programem budowy drogi S17 i S12 w woj. lubelskim, a także dróg S8 i S5 na Dolnym Śląsku i zabezpieczenie finansowania dla budowy trasy S6 na Pomorzu oraz połączenia S10 między Bydgoszczą a Toruniem.

Zaznaczył, że inwestycje w drogi szybkiego ruchu oznaczają możliwość łączenia ich, poprzez tzw. węzły drogowe, z drogami samorządowymi. "Właśnie tam, gdzie oczekujecie państwo, że będą powstawały strefy gospodarcze, strefy aktywności w waszych gminach i powiatach" - mówił do podlaskich samorządowców minister Adamczyk.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber przypomniał, że w programie budowy dróg krajowych są 292 mld zł. 

Takie dokładnie środki zostały zabezpieczone po to, aby do 2030 r. Polska była objęta ponad 8 tys. dróg szybkiego ruchu 

- mówił Rafał Weber.


Inwestycje drogowe będą prowadzone w każdym regionie

Rafał Weber zapewnił, że inwestycje drogowe będą prowadzone w każdym regionie. 

Rządowy program budowy dróg krajowych, który w ramach "Polskiego Ładu" przyjdzie nam realizować, to epokowe wydarzenia inwestycyjne. Jestem przekonany, że po zakończeniu realizacji tego programu, Polska będzie w ekstraklasie państw europejskich najlepiej skomunikowanych

- powiedział Rafał Weber.

Via Baltica to międzynarodowy korytarza transportowy łączący kraje bałtyckie z zachodnią Europą. To odcinki dróg ekspresowych S8 i S61 pomiędzy Warszawą i przejściem granicznym w Budzisku. W sumie Via Baltica ma liczyć 311 km.

źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


GDDKiA ogłosiła nowy przetarg na odcinek Via Baltica - obwodnicę Łomży

23.07.2021, 18:55

Ogłoszono nowy przetarg na budowę obwodnicy Łomży. Było to konieczne, bo firma która wygrała poprzedni przetarg, nie rozpoczynała prac budowlanych, mimo że miała wszystkie niezbędne pozwolenia.


Kolejny odcinek trasy Via Baltica już przejezdny

20.07.2021, 14:49

Kierowcy mogą już jeździć kolejnym odcinkiem trasy Via Baltica. We wtorek (20.07) drogowcy udostępnili fragment trasy S61 od węzła Szczuczyn do węzła Stawiski.


Kierowcy mogą już jeździć 17-kilometrowym odcinkiem Śniadowo - Łomża Południe S61 Via Baltica [wideo]

14.07.2021, 12:07

Od środy (14.07) kierowcy mogą jeździć 17-kilometrowym odcinkiem Śniadowo - Łomża Południe budowanej drogi S61 Via Baltica. Inwestycję oficjalnie oddano do użytku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok