Radio Białystok | Wiadomości | Miłośnicy gokartów z całej Polski prezentowali swoje maszyny na imprezie Grand Prix Retro Kart Białystok [zdjęcia, wideo]

Miłośnicy gokartów z całej Polski prezentowali swoje maszyny na imprezie Grand Prix Retro Kart Białystok [zdjęcia, wideo]

autor: Marcin Gliński, Wojciech Szubzda

28.08.2021, 07:37, akt. 22:17

Była to gratka dla miłośników motoryzacji i pierwsza tego typu impreza w Polsce. Kilkudziesięciu zawodników ścigało się w sobotę (28.08) na gokartach z lat 70., 80. i 90. podczas I Grand Prix Retro Kart Białystok.

I Grand Prix Retro Kart Białystok, fot. Sylwia Krassowska
I Grand Prix Retro Kart Białystok, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Miłośnicy gokartów z całej Polski prezentują swoje maszyny na imprezie Grand Prix Retro Kart Białystok - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Sobotnia impreza to pomysł miłośników jazdy na gokartach, popularnych m.in. w latach 80. i 90. XX w. Zgodnie z regulaminem wydarzenie miało charakter przede wszystkim pokazowy, ale zawodnicy jeździli też na torze. Impreza upamiętniła pierwszy wyścig gokartów w Białymstoku, który zorganizowano w 1971 r. Jeden z organizatorów zawodów Cezary Niewiarowski mówił, że jest to I Grand Prix Retro Kart Białystok.

To nowatorska impreza, pierwsza taka w Polsce. Wiemy jednak, że odbywają się takie imprezy w innych krajach. Ścigamy się na gokartach zabytkowych. Określiliśmy kryterium wiekowe pojazdów do 2002 roku

 - mówił Cezary Niewiarowski.

Inny z organizatorów Grzegorz Lisowski dodał, że jazda na gokartach sprawia dużo satysfakcji, chociaż konstrukcja pojazdów jest bardzo prosta.

To jest kilka rurek, ośka, kółka, silnik. Rzeczywiście jest to chyba najprostsza forma sportu motorowego, ale daje bardzo dużo satysfakcji. Co ciekawe, prędkości uzyskiwane są znaczne, bo na naszym białostockim torze, na koniec prostej osiągamy nawet ponad 100 km/h. Karting jest sportem popularnym, ale w wydaniu współczesnym. My zaś promujemy retro karting. To się dzieje na całym świecie, we Włoszech, w  Anglii, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych. Wszędzie jeżdżą retro gokarty. My jesteśmy pionierami w Polsce. Uważam, że kartingowcy zazwyczaj są niezwykle kulturalnymi kierowcami na ulicy. Umiejętności nabyte na torze, jazda sportowa, na pewno pomaga w tym, aby jeździć  bezpiecznie - mówi Grzegorz Lisowski.

Zawody w jeździe na zabytkowych gokartach trwały na Torze Białystok do 16:00. Wzięło w nich udział 33 zawodników - były też 52 gokarty. 

Podczas wyścigów w kategorii WSK najlepszy okazał się Łukasz Olszewski, w kategorii "100" Emil Ignaciuk, zaś w kategorii wyścigowej triumfował Adam Kiełkiewicz.

Imprezę zorganizował Automobilklub Podlaski - sekcja Retro Kart w Białymstoku.

| red: wsz, bs, mag, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 20 kierowców uczestniczy w Weekendzie Bezpiecznej Jazdy w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

29.05.2021, 15:31

Doskonalą umiejętności za kierownicą i uczą się jak reagować na zagrożenia. Ponad dwudziestu kierowców uczestniczy w Weekendzie Bezpiecznej Jazdy, który zorganizował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku.


Ponad 60 załóg wystartowało w ostatnim wyścigu Samochodowych Mistrzostw Białegostoku

14.12.2019, 16:37

Impreza Samochodowa Barbórka - to rajd zamykający sezon Samochodowych Mistrzostw Białegostoku. Kierowcy ścigali się w sobotę (14.12) na Torze Wschodzący Białystok.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
PRZYRODA
30.09.2023, 08:47, akt. 18:37

Nurkowie posprzątali Biebrzę


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok