Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej

autor: Marcin Mazewski, Ryszard Minko

1.09.2021, 07:56, akt. 14:19

Uruchomieniem syren alarmowych w regionie oraz składaniem kwiatów w miejscach pamięci została uczczona w Podlaskiem przypadająca w środę 1 września 82. rocznica wybuchu II wojny światowej.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

Kwiaty przed pomnikiem Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku złożyli rano m.in.: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek województwa Artur Kosicki, a także przedstawiciele służb mundurowych i IPN-u.

Polska z tej wojny wyszła bardzo poturbowana, utraciliśmy prawie połowę przedwojennego terytorium, przesunięto nam granice, utraciliśmy prawie 6 mln obywateli, kraj był doszczętnie zniszczony i nie uzyskaliśmy - tak upragnionej przez Polaków - wolności - mówił dziennikarzom wojewoda Bohdan Paszkowski.

Podkreślał, że potrzebna jest pamięć również o obrońcach ojczyzny i ich heroizmie, zarówno żołnierzach jak i osobach cywilnych. 

Ta przeszłość w dalszym ciągu oddziałuje na dzień teraźniejszy, a ponadto na naszą przyszłość. (…) Z upływem czasu, czasami ta pamięć o faktycznym przebiegu działań wojennych jest zatracana i próbuje się różnego rodzaju nowe wątki wydobywać jako główne, bo w dalszym ciągu na świecie toczy się batalia o pamięć historyczną - dodał.

Marszałek Kosicki również mówił o żołnierzach i cywilach, którzy "stanęli do nierównej walki". 

Stanęli po to, żeby bronić naszej ojczyzny, naszej tożsamości, kultury, wiary - powiedział marszałek.

Natomiast w południe, przed Pomnikiem Obrońców Białegostoku na osiedlu Wysoki Stoczek, kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta na czele z wiceprezydentem Rafałem Rudnickim. 

Także w południe w całym regionie zawyły syreny alarmowe.

W intencji Ojczyzny i ofiar wojny w Białymstoku odprawiane są nabożeństwa różnych wyznań. Panichida za obrońców miasta z września 1939 r. i poległych podczas wojny, rozpoczęły się rano w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy gen. Władysława Sikorskiego. Po południu, o godz. 18.00, odprawiona zostanie msza w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy ks. abp. Romualda Jałbrzykowskiego.

W Łomży kwiaty złożono w Dolinie Pamięci koło Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W Muzeum Północno-Mazowieckim została otwarta wystawa pt. "33. Pułk Piechoty w Łomży - historia, tradycja pamięć".

źródło: PAP | red: bs, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Tykocinie odsłonięto pamiątkową tablicę z nazwiskami rodzin żydowskich pomordowanych przez Niemców

25.08.2021, 15:22

Odsłonięciem pamiątkowej tablicy w Tykocinie, złożeniem kwiatów i modlitwą w miejscu pamięci w lesie koło Łopuchowa uczczono w środę 80. rocznicę mordu około dwóch tysięcy Żydów z Tykocina. 25 i 26 sierpnia 1941 r. zostali oni rozstrzelani przez hitlerowców.


Obchody 101. rocznicy bitwy białostockiej

22.08.2021, 09:42

Złożeniem kwiatów na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada rozpoczęły się w niedzielę (22.08) obchody 101. rocznicy bitwy białostockiej.


"Światło Pamięci Niezwyciężonym" w przeddzień 101. rocznicy bitwy białostockiej

21.08.2021, 19:02

To wyraz wdzięczności tym, którzy walczyli o Ojczyznę. W przeddzień 101. rocznicy bitwy białostockiej działacze stowarzyszenia "Grupa Wschód" zorganizowała na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku akcję "Światło Pamięci Niezwyciężonym".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok