Radio Białystok | Wiadomości | Straż graniczna wydała ponad 300 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym

Straż graniczna wydała ponad 300 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym

13.09.2021, 11:40, akt. 11:52

Od początku stanu wyjątkowego w pasie przy granicy polsko-białoruskiej wydano 331 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym – przekazała w poniedziałek (13.09) ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.

fot. PRB
fot. PRB

Straż Graniczna poinformowała, że na terenie działania Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej do tej pory wydano 275 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym. Natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej – 56.

Wszystkie wydane pozwolenia dotyczyły odwiedzin u osób, zazwyczaj rodzin, które mieszkają w strefie objętej stanem wyjątkowym.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości, w tym 115 w województwie podlaskim. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Według rozporządzenia, na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz przebywania przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają.

Wyjątkiem są osoby zapewniające obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych, przebywające w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych, pracujące zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze, wykonujące na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze, świadczące usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe, posiadające nieruchomości na tym terenie.

Zakaz nie dotyczy również rolników pracujących w gospodarstwach rolnych, uczniów, studentów i ich opiekunów w czasie pobierania nauki, opiekunów dzieci do lat 3, osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego, chrzcinach, ślubach, weselach i pogrzebach. Nie są nim objęte również służby ratownicze, medyczne i osoby w drodze do placówek ochrony zdrowia, a także osoby jadące bezpośrednio na przejście graniczne lub z niego do centrum kraju.

Jak informował wcześniej wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, w innych sytuacjach pozwolenie na wjazd na teren, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy może wydać właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Stan wyjątkowy - branża turystyczna czeka na rekompensaty

13.09.2021, 11:01

Przedstawiciele branży turystycznej działający w strefie objętej stanem wyjątkowym czekają na zapowiadane rekompensaty strat.


Aby odwiedzić rodzinę w miejscowościach objętych stanem wyjątkowym trzeba ubiegać się o pozwolenie

7.09.2021, 07:18

Osoby, które chcą odwiedzić rodzinę w miejscowościach objętych stanem wyjątkowym muszą ubiegać się o pozwolenie. Takie są zapisy rozporządzenia - informuje rzeczniczka Straży Granicznej podporucznik Anna Michalska.


Zapytaliśmy mieszkańców podlaskich miejscowości, co sądzą o obowiązującym stanie wyjątkowym

6.09.2021, 13:39

Niektórzy przyznają, że mają pewne obawy, inni - że teraz czują się nawet bezpieczniej. Mieszkańcy miejscowości, w których obowiązuje stan wyjątkowy podkreślają jednak, że za dużo się nie zmieniło.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok