Radio Białystok | Wiadomości | Stan wyjątkowy - branża turystyczna czeka na rekompensaty

Stan wyjątkowy - branża turystyczna czeka na rekompensaty

autor: Ryszard Minko

13.09.2021, 11:01, akt. 11:11

Przedstawiciele branży turystycznej działający w strefie objętej stanem wyjątkowym czekają na zapowiadane rekompensaty strat.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Branża turystyczna czeka na rekompensaty w związku ze stanem wyjątkowym - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od 2 września hotele, pensjonaty i restauracje między innymi z Białowieży i Kruszynian nie mogą przyjmować gości. Tylko w przypadku Białowieży chodzi o ponad 160 obiektów noclegowych, które zwykle we wrześniu były niemal całkowicie wypełnione.

Kilka dni temu rada ministrów przyjęła projekt przepisów, które w ramach rekompensaty pozwolą na wypłatę 65 proc. udokumentowanych przychodów z trzech ostatnich miesięcy.

Jak mówi dyrektor Hotelu Żubrówka w Białowieży Andrzej Malinowski, wypłata rekompensat jest koniecznością, bo od początku września 100-osobowa załoga hotelu została właściwie bez pracy, choć wcześniej hotel miał mnóstwo rezerwacji na wrzesień.

Jak wynika z projektu przepisów, rekompensaty mają otrzymać tylko firmy działające w terenach objętych stanem wyjątkowym. Tym samym pomoc nie trafi do wszystkich poszkodowanych - mówi Eugeniusz Ławreniuk z białostockiego biura turystycznego Junior. Wyjaśnia, że Białowieża i Kruszyniany, które znalazły się w zamkniętej strefie to „magnesy” turystyczne regionu. Teraz, kiedy nie można do nich wjechać, część turystów odwołuje swoje przyjazdy także i do okolicznych miejscowości. Na stanie wyjątkowym traci cała branża turystyczna w regionie, a nie tylko firmy ulokowane bezpośrednio w miejscach z wprowadzonymi ograniczeniami - mówi Ławreniuk.

Niezależnie od zapowiadanych rekompensat rządowych, własną pomoc dla poszkodowanych przedsiębiorców zamierza uruchomić marszałek województwa podlaskiego. Na razie jednak urzędnicy nie podają żadnych szczegółów na ten temat.

Stan wyjątkowy wprowadzono ze względu na liczne próby nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią. Zgodnie z rozporządzeniem obowiązywać będzie do 2 października, ale może być też przedłużony, maksymalnie do 90 dni. Do czasu jego odwołania, do 115 miejscowości wjechać mogą tylko mieszkańcy. Dla pozostałych osób, także i dla dziennikarzy teren jest zamknięty. 


| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Liczne kontrole policji w pobliżu Usnarza Górnego

11.09.2021, 09:12

Mieszkańcy jadący przygraniczną drogą łączącą Krynki z Sokółką kontrolowani są przez policję nawet cztery razy, zaś z drogi widać budowę ogrodzenia na granicy - wynika z relacji mieszkańców strefy objętej stanem wyjątkowym. W pobliżu Krynek i Usnarza G. są też znaczne siły wojska.


Rząd przyjął projekt ustawy o rekompensacie w związku ze stanem wyjątkowym

9.09.2021, 07:29

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rekompensacie w wysokości 65 proc. utraconych dochodów, dla firm z obszaru objętego stanem wyjątkowym - poinformowało w środę (8.09) w komunikacie Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych.


Rząd zakłada 65 proc. rekompensaty dla gastronomii i hotelarstwa z powodu stanu wyjątkowego

8.09.2021, 07:40

Rząd w III kwartale planuje przyjąć ustawę o rekompensatach dla gastronomii i hotelarstwa na terenach objętych stanem wyjątkowym. Rekompensaty mają wynosić 65 proc. średniego miesięcznego przychodu, liczonego z czerwca, lipca i sierpnia 2021 r.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok