Radio Białystok | Wiadomości | Rząd przyjął projekt ustawy o rekompensacie w związku ze stanem wyjątkowym

Rząd przyjął projekt ustawy o rekompensacie w związku ze stanem wyjątkowym

9.09.2021, 07:29, akt. 07:42

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rekompensacie w wysokości 65 proc. utraconych dochodów, dla firm z obszaru objętego stanem wyjątkowym - poinformowało w środę (8.09) w komunikacie Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych.

fot. PRB
fot. PRB

Jak wskazał, cytowany w komunikacie minister administracji i spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński, obywatele prowadzący w pasie przygranicznym działalność gospodarczą są w czasie trwania stanu wyjątkowego narażeni na straty.


- Projekt ustawy MSWiA przewiduje jasny, czytelny mechanizm wypłacania środków przedsiębiorcom m.in. z branży hotelarskiej czy gastronomicznej, których działalność jest chwilowo utrudniona - dodał minister Mariusz Kamiński.


Resort podał, że rekompensatę ustalono za okres 30 dni trwania stanu wyjątkowego w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy
w okresie obejmującym czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r. na obszarze obejmującym obręby ewidencyjne wymienione w rozporządzeniu prezydenta.


Rekompensaty dla przedsiębiorców z obszaru objętego stanem wyjątkowym


W komunikacie MSWiA dodano, że rekompensaty będą mogli otrzymać przedsiębiorcy oraz rolnicy świadczący usługi hotelarskie, a także przedsiębiorcy prowadzący działalność pilota wycieczek lub przewodnika turystycznego, jak również przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie gastronomii.

W komunikacie czytamy ponadto, że rekompensata będzie też przysługiwała przedsiębiorcom prowadzącym działalność organizatora turystyki lub podmiotu ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych.

Jak podkreślono, w przypadku przedłużenia stanu wyjątkowego albo jego zniesienia przed upływem czasu, na jaki został wprowadzony, wysokość rekompensaty będzie proporcjonalna do czasu jego trwania.

MSWiA podało ponadto, że przedsiębiorca ubiegający się o rekompensatę powinien dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające informacje o przychodzie. Wojewoda wydaje decyzję w sprawie rekompensaty niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Stan wyjątkowy w miejscowościach dwóch województw

Od czwartku w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które rozpoczną się 10 września.

W poniedziałek wieczorem większość sejmowa nie poparła uchwały znoszącej stan wyjątkowy jako nieuzasadniony sytuacją w kraju. Zgodnie z konstytucją stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Z powodu stanu wyjątkowego odwołano doroczną wystawę żywych grzybów z Puszczy Białowieskiej

8.09.2021, 13:34

Nie odbędzie się tegoroczna wystawa żywych grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej. Powodem jest wprowadzenie stanu wyjątkowego obejmującego teren przy granicy z Białorusią, w tym Białowieżę, gdzie od lat przygotowywana jest taka unikalna ekspozycja, czynna tylko 2-3 dni.


Rząd zakłada 65 proc. rekompensaty dla gastronomii i hotelarstwa z powodu stanu wyjątkowego

8.09.2021, 07:40

Rząd w III kwartale planuje przyjąć ustawę o rekompensatach dla gastronomii i hotelarstwa na terenach objętych stanem wyjątkowym. Rekompensaty mają wynosić 65 proc. średniego miesięcznego przychodu, liczonego z czerwca, lipca i sierpnia 2021 r.


Wojsko walczy z dezinformacją w internecie

8.09.2021, 06:24

Na stronie urzędu w Kołobrzegu pojawiła się niedawno nieprawdziwa informacja, że na Litwie imigranci brutalnie zabili księdza i mogą ukrywać się w Polsce.


Kilkanaście obozów wojskowych jest w pobliżu strefy objętej stanem wyjątkowym

7.09.2021, 19:06

Na obszarze prowadzonych działań znajduje się kilkanaście punktów, gdzie stacjonują żołnierze - tak odpowiedział PAP oficer prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (16PDZ) mjr Marek Nabzdyjak na pytanie o liczbę obozów wojskowych znajdujących się w pobliżu strefy objętej stanem wyjątkowym.


POSG: Ośrodki dla cudzoziemców mogą przyjmować kolejne osoby, ale sytuacja jest dynamiczna

7.09.2021, 08:20

W tej chwili jesteśmy w stanie przyjmować do ośrodków dla cudzoziemców kolejne osoby, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna - powiedziała rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz.


"Nietutejsi" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

7.09.2021, 07:08

Czy stan wyjątkowy w przygranicznych wsiach przyniesie mieszkańcom upragniony spokój?


Sejm nie uchylił rozporządzenia prezydenta dot. wprowadzenia stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią

6.09.2021, 19:10

Sejm w poniedziałek (06.09) wieczorem nie uchylił rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią.


Prawie 370 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

6.09.2021, 14:14

W weekend (4-5.06) Straż Graniczna odnotowała prawie 370 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok