Radio Białystok | Wiadomości | Z powodu stanu wyjątkowego odwołano doroczną wystawę żywych grzybów z Puszczy Białowieskiej

Z powodu stanu wyjątkowego odwołano doroczną wystawę żywych grzybów z Puszczy Białowieskiej

8.09.2021, 13:34, akt. 13:40

Nie odbędzie się tegoroczna wystawa żywych grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej. Powodem jest wprowadzenie stanu wyjątkowego obejmującego teren przy granicy z Białorusią, w tym Białowieżę, gdzie od lat przygotowywana jest taka unikalna ekspozycja, czynna tylko 2-3 dni.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Przed rokiem wystawa również się nie odbyła; wtedy powodem były ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.

Dotąd było 25 edycji wystawy grzybów Puszczy Białowieskiej; zbierają je w puszczy mykolodzy, z pomocą pracowników parku narodowego, uczniów i wolontariuszy. Potem grzyby, zwykle ok. dwustu gatunków, są prezentowane w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego PN. Z racji na jej charakter, bo pokazywane są żywe okazy, ekspozycję można oglądać 2-3 dni.

Z podsumowania dotychczasowych edycji wystaw żywych grzybów w Białowieży wynika, że przez 25 lat zostało wystawionych prawie 650 gatunków grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących występujących w Puszczy Białowieskiej. Kolejnych 400 gatunków było zebranych w celach naukowych (nie były wystawiane).

W środę Białowieski Park Narodowy (BPN) poinformował w mediach społecznościowych, że tegoroczna wystawa nie odbędzie się z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego w przygranicznym obszarze, który obejmuje też Białowieżę. Park przywołał rozporządzenie prezydenta RP; jest w nim zawieszone m.in. prawo do organizowania i przeprowadzania imprez masowych, czy zgromadzeń. Na obszar objęty stanem wyjątkowym nie mogą też wjechać osoby nieupoważnione, np. turyści.

"Ta wystawa była organizowana przede wszystkim dla ludzi przyjeżdżających z zewnątrz" - powiedział dyrektor BPN Michał Krzysiak. Zwrócił też uwagę na problem ze zbiorem grzybów, bo wymaga to poruszania się po puszczy w strefie przygranicznej. Dodał, że zamiast wystawy planowane jest przedsięwzięcie multimedialne.

Park rozważa też możliwość zorganizowania w Hajnówce (leży poza strefą objętą stanem wyjątkowym) w połowie września "Dnia Grzybów", z myślą o miejscowych placówkach oświatowych.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Grzybobranie z głową

3.09.2021, 18:49

Za niecały miesiąc przywitamy kalendarzową jesień - to idealny czas, by wybrać się do lasu, pospacerować i połączyć to z późniejszą kulinarną ucztą. Polecamy wycieczki na grzyby.


Co można zrobić z grzybów?

22.10.2020, 10:50

Grzyby w occie, duszone w śmietanie, czy smażone w jajku. Są pysznym dodatkiem do kapusty i podstawą zupy grzybowej. Ale mało kto wie, że można je również kisić.


Wysyp grzybów na Suwalszczyźnie

17.09.2020, 09:55

Sprzedawcy z suwalskiego bazaru mówią, że takiego ilości grzybów, jak obecnie, nie było od dwóch lat. Z kolei kupujący narzekają na ceny.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok