Radio Białystok | Wiadomości | POSG: Ośrodki dla cudzoziemców mogą przyjmować kolejne osoby, ale sytuacja jest dynamiczna

POSG: Ośrodki dla cudzoziemców mogą przyjmować kolejne osoby, ale sytuacja jest dynamiczna

7.09.2021, 08:20, akt. 08:34

W tej chwili jesteśmy w stanie przyjmować do ośrodków dla cudzoziemców kolejne osoby, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna - powiedziała rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz.

Ośrodek dla Uchodźców w Czerwonym Borze, fot. Eugeniusz Ryżyk
Ośrodek dla Uchodźców w Czerwonym Borze, fot. Eugeniusz Ryżyk

W Podlaskiem są dwa ośrodki przeznaczone dla cudzoziemców

Jak wyjaśniła rzeczniczka POSG, w województwie podlaskim są dwa ośrodki przeznaczone dla cudzoziemców. W Białymstoku i w Czerwonym Borze. "W sumie jest w nich 300 miejsc rodzinnych" - wskazała.

Zapytana, czy w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej są jeszcze miejsca dla cudzoziemców, odpowiedziała, że nie ma na razie z tym problemu. 

Nasze ośrodki nie są przepełnione, choć jest w nich duża rotacja. Przebywająca w nich liczba osób ciągle się zmienia. W tej chwili jesteśmy w stanie przyjmować kolejne osoby, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna

- zaznaczyła mjr Katarzyna Zdanowicz.

Wyjaśniła też, że są rodzaje ośrodków: otwarte podlegające Urzędowi ds. Cudzoziemców, gdzie przebywający mogą wychodzić na zewnątrz i zamknięte, w których osoby muszą przebywać na terenie ośrodka podległego Straży Granicznej. "Do zamkniętych trafiają cudzoziemcy zatrzymani na próbie nielegalnego przekroczeni granicy i bez dokumentów" - wyjaśniła funkcjonariuszka.

Ośrodek dla cudzoziemców w Białymstoku jest ośrodkiem otwartym mieszczącym się w kilkupiętrowym budynku mieszkalnym. W pobliżu nie ma osiedli mieszkaniowych, tylko tereny zajmowane przez firmy, a w bliskim sąsiedztwie budynek z biurami i punktami usługowymi.

Cudzoziemców widać w pobliżu, na przyległym placu zabaw bawią się dzieci, a dorośli spacerują lub siedzą na ławkach. Życie toczy się tu swoim, zwykłym rytmem. Na parapetach suszą się ręczniki i firanki, ktoś myje okna, nieco większe dzieci szaleją na rowerkach.

"Nie ma z nimi żadnych problemów. Ci, co u mnie byli, to uprzejmie, taką łamaną polszczyzną i na migi pytali, co tu jest i czy mogą skorzystać" - powiedział w rozmowie z PAP pracownik z punktu usługowego tuż obok. "A dzieci, jak to dzieci, ciekawskie są po prostu" - dodał.

Zaznaczył, że jest tu od niedawna i cieszy się, że nie posłuchał "życzliwych", którzy odradzali mu lokalizację. "Dobrze, że ich nie posłuchałem, niczego nie żałuję" - powiedział. "Może niektórzy klienci, gdy dowiadują się, że obok jest taki ośrodek to rezygnują, ale są to nieliczne przypadki" - ocenił.


W niedzielę SG udaremniła łącznie 151 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

W niedzielę (05.09) SG udaremniła łącznie 151 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Na terenie woj. podlaskiego zatrzymali też jedną nielegalną imigrantkę, obywatelkę Konga, do której wezwali karetkę. Ponadto Straż Graniczna zatrzymała dwie osoby za pomocnictwo.

W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie z dniem ogłoszenia. Pas obejmuje 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).

O wprowadzenie stanu wyjątkowego okres 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. Po białoruskiej stronie, w Usnarzu Górnym k. Krynek (woj. podlaskie) od trzech tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter "wojny hybrydowej".

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawie 370 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

6.09.2021, 14:14

W weekend (4-5.06) Straż Graniczna odnotowała prawie 370 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.


Służby białoruskie dostarczają prąd grupie imigrantów koczujących w Usnarzu Górnym

5.09.2021, 10:53

Na terenie Białorusi na wysokości miejscowości Usnarz Górny wciąż koczuje grupa ok. 24-30 osób - podała w niedzielę (5.09) Straż Graniczna, dodając, że służby białoruskie dostarczają im na bieżąco towary.


"Dzień Solidarności z Afgańczykami" - w parafiach zbiórki na rzecz uchodźców

5.09.2021, 07:10

Niedziela Dniem Solidarności z Afgańczykami. We wszystkich parafiach Archidiecezji Białostockiej Caritas organizuje dziś zbiórki pieniędzy, by pomóc uchodźcom.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok