Radio Białystok | Wiadomości | "Dzień Solidarności z Afgańczykami" - w parafiach zbiórki na rzecz uchodźców

"Dzień Solidarności z Afgańczykami" - w parafiach zbiórki na rzecz uchodźców

autor: Olga Gordiejew

5.09.2021, 07:10, akt. 07:38

Niedziela Dniem Solidarności z Afgańczykami. We wszystkich parafiach Archidiecezji Białostockiej Caritas organizuje dziś zbiórki pieniędzy, by pomóc uchodźcom.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

Przed talibami uciekają nauczyciele angielskiego, współpracownicy międzynarodowej koalicji i tysiące przerażonych Afgańczyków. Potrzebują żywności, odzieży, odpowiednich warunków sanitarnych. Caritas kwestuje, by pomóc Afgańczykom, którzy znaleźli schronienie w Pakistanie i dla tych, którzy dotarli do Polski, korzystają z Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Te placówki wspierają swoich podopiecznych m.in. poprzez dopłaty do wynajęcia mieszkań, pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, w zdobyciu pracy, a także dostarczanie odzieży, paczek żywnościowych czy też dofinansowanie kosztów leczenia.

Natomiast w Pakistanie ze wsparcia Caritas skorzysta ok. 1,5 tys. afgańskich rodzin, czyli blisko 7,5 tys. osób. Chcemy pomóc np. w zakupie pakietów higienicznych. Potrzebne są m.in. tabletki do odkażania wody, toalety przenośne, pampersy dla dzieci, itp. - czytamy.

Do wsparcia zbiórki zachęca dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek.

Niedzielna zbiórka to wsparcie bardzo konkretne dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji. Ta pomoc pojedzie do Afganistanu, a także do Pakistanu, gdzie jest teraz najwięcej uchodźców. Część pomocy i zebranych funduszy zostanie przeznaczona na wsparcie ośrodków dla cudzoziemców, które prowadzi Straż Graniczna i również Caritas w całej Polsce. Tych ośrodków jest już szesnaście, powstają nowe, ale ludzi jest coraz więcej, więc ta pomoc jest bardzo potrzebna - zachęca.

Jak dodaje ks. Sęczek pomoc doraźna ze strony białostockiej Caritas jest dostarczana na bieżąco. W piątek (3.09) wysłany został  kolejny transport do ośrodka dla rodzin cudzoziemców. To przede wszystkim: ciepła odzież, środki higieniczne, artykuły plastyczne i edukacyjne dla dzieci.    

Cały czas można też wesprzeć akcję poprzez stronę caritas.pl.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Około 50 osób ewakuowanych z Afganistanu przebywa w tymczasowym ośrodku dla uchodźców w Podlaskiem

24.08.2021, 15:31

Grupa ok. 50 osób z Afganistanu, z tych, które przylatują do Polski w ramach akcji ewakuacyjnej organizowanej przez polski rząd, jest w tymczasowym ośrodku dla cudzoziemców w Podlaskiem. Jednorazowej pomocy udzielił im także Caritas Archidiecezji Białostockiej.


Do 15 września można wesprzeć akcję Caritasu "Tornister Pełen Uśmiechów"

17.08.2021, 11:35

To coroczna inicjatywa, której celem jest wsparcie dzieci z rodzin potrzebujących. Jeszcze do połowy września można włączyć się w kolejną edycję akcji Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów”.


Łomżyńska Caritas przekazała kilkaset pluszaków dla dzieci poszkodowanych w wypadkach

9.06.2021, 18:52

Kilkaset pluszowych zabawek przekazała Caritas Diecezji Łomżyńskiej policjantom. To podsumowanie projektu "Misie z Misją".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok