Radio Białystok | Wiadomości | Stan wyjątkowy nie zmienił liczby odpraw ani czasu oczekiwania na podlaskich przejściach granicznych

Stan wyjątkowy nie zmienił liczby odpraw ani czasu oczekiwania na podlaskich przejściach granicznych

15.09.2021, 14:50, akt. 14:56

Liczba odpraw w ruchu towarowym oraz czasy oczekiwania na odprawę na podlaskich przejściach granicznych nie zmieniły się po wprowadzeniu stanu wyjątkowego - przekazał oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki.

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda

"Wprowadzenie stanu wyjątkowego nie miało wpływu na procedury celne i obsługę ruchu towarowego przez Krajową Administrację Skarbową na podlaskich przejściach granicznych położonych w strefie jego obowiązywania" - poinformował Maciej Czarnecki. Dodał też, że "również nie zmieniła się liczba odpraw w ruchu towarowym oraz czasy oczekiwania na odprawę".

Tak samo wypowiada się Straż Graniczna. "Pomimo wprowadzenia stanu wyjątkowego ruch na przejściach granicznych odbywa się tak samo. Generalnie to nie jest żadne utrudnienie dla osób przekraczających granice" - powiedziała w rozmowie z PAP rzecznik komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr SG Katarzyna Zdanowicz.

Potwierdzili to kierowcy spotkani na parkingu przy stacji benzynowej w miejscowości Waliły-Stacja położonej na drodze z przejścia w Bobrownikach. W większości są to obywatele Białorusi, choć można spotkać również Słowaków i Turków.

"Praktycznie cały czas jeżdżę na trasie Białoruś - Polska. Nie zauważyłem, żeby coś się zmieniło, żadnych problemów nie miałem" - mówił w rozmowie z Walery, kierowca. "W poniedziałek stałem wprawdzie trochę dłużej, tak ze dwie godziny, ale to się zdarza na granicy" - dodał.

To samo mówią rozmawiający przy ciężarówkach Sierioża i Dymitr. "Wsio było okej" - mówili i pokazali kciuk do góry. Krótko, łamaną polszczyzną podsumował pytanie o sytuację na przejściu kierowca z Turcji. "Jak papiery okej, to nie ma się czego bać" - mówił.

W aucie osobowym siedzieli czterej mężczyźni, którzy przyjeżdżają co tydzień do Polski, do pracy w jednym z zakładów. "Jak jechaliśmy pierwszy raz, to trochę się baliśmy czy nie będzie jakiś dodatkowych procedur" - mówili. Jednak jak dodali, "policjantów jest dużo i bardzo sprawnie kontrolują dokumenty". "Nie trzeba praktycznie czekać" - zaznaczyli.

W województwie podlaskim jest osiem przejść granicznych z Białorusią. Dwa drogowe w Bobrownikach (pow. białostocki) i Połowcach (pow. hajnowski). Cztery kolejowe: Kuźnica Białostocka (pow. sokólski), Zubki Białostockie (pow. białostocki), Siemanówka i Czeremcha (pow. hajnowski) - tylko na jednym przejściu - w Kuźnicy Białostockiej odbywa się tranzyt osobowy, na pozostałym tylko towarowy. W Kuźnicy jest też przejście drogowe i piesze. Pieszo można przekroczyć granicę z Białorusią również w Białowieży (pow. hajnowski), a korzystając z drogi wodnej w Rudawce (pow. augustowski). Tylko dwie miejscowości, w których są przejścia kolejowe: Siemianówka i Zubki Białostockie nie są objęte stanem wyjątkowym.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Żołnierze WOT udzielają telefonicznego wsparcia osobom z terenów objętych stanem wyjątkowym

14.09.2021, 14:47

Działa już infolinia wsparcia dla osób z terenów objętych stanem wyjątkowym. Kilkadziesiąt osób skorzystało już z rozmowy ze specjalistami. Infolinię 800 100 115 obsługują żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.


Straż Graniczna wciąż udaremnia próby nielegalnego przekroczenia polskiej granicy z Białorusią

14.09.2021, 10:21

249 kolejnych prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią zanotowali minionej doby strażnicy graniczni.


Straż graniczna wydała ponad 300 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym

13.09.2021, 11:40

Od początku stanu wyjątkowego w pasie przy granicy polsko-białoruskiej wydano 331 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym – przekazała w poniedziałek (13.09) ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
WAŻNE!
15.09.2021, 12:59, akt. 16.09.2021, 06:55

Ratownicy z Białegostoku wracają do pracy
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok