Radio Białystok | Wiadomości | Sejmik: Na nieco wyższe pensje mogą liczyć od października pracownicy instytucji kultury

Sejmik: Na nieco wyższe pensje mogą liczyć od października pracownicy instytucji kultury

autor: Renata Reda

28.09.2021, 09:35, akt. 10:09

Pracownicy instytucji kultury podległych samorządowi województwa podlaskiego dostaną podwyżki. Tak zdecydowali radni na sesji sejmiku. Przyznali też pieniądze na kilka inwestycji.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Na nieco wyższe pensje mogą liczyć od października pracownicy instytucji kultury - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dwa miliony złotych dostanie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu na kolejny etap budowy magazynu zbiorów. Dwa i pół miliona złotych przyznano Białostockiemu Centrum Onkologii na realizację centrum diagnostycznego Breast Cancer Unit i na zakup sprzętu.

Natomiast dwa mln zł z budżetu województwa otrzyma Szpital Psychiatryczny w Choroszczy na budowę kuchni centralnej, która mogłaby w przyszłości służyć do obsługi cateringowej podlaskich jednostek zdrowia.

Samorząd województwa zdecydował także o przeznaczeniu miliona i 150 tysięcy złotych na dofinansowanie kolejnej części sagi Jacka Bromskiego „U Pana Boga w…”. Film ma promować Białystok, Supraśl i Tykocin, a także podlaskie instytucje kultury.

Sejmik zdecydował też o przekazaniu budynku (własności samorządu województwa) przy ul. Czackiego 8 w Białymstoku dla Muzeum Podlaskiego. Jak wyjaśniał marszałek Artur Kosicki, to miejsce ma być przeznaczone na potrzeby administracji. Natomiast w Ratuszu, czyli głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego znalazłoby się więcej miejsca na prezentowanie ekspozycji, a także prowadzenie prac związanych z działalnością instytucji.  

Podlascy radni zdecydowali też, że cerkiew w Orli i seminarium w Drohiczynie otrzymają łącznie 60 tys. zł dofinansowania na remont i odnowienie zabytkowych obiektów.

Radni zapoznali się też m.in. z informacją o przebiegu wykonania planów finansowych podległych samorządowi jednostek zdrowia i instytucji kultury.

Zadłużenie placówek ochrony zdrowia podległych samorządowi województwa podlaskiego wynosi prawie 387 milionów złotych. To dane na koniec czerwca. W ciągu roku ich dług wzrósł o prawie 20 procent.

Prawie wszystkie placówki za pierwsze półrocze tego roku wykazują duże straty, a powodem tego jest głównie epidemia - mówi skarbnik województwa podlaskiego Paweł Jungerman.

Najgorsza sytuacja jest w Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy i wojewódzkim w Białymstoku.

Spośród placówek ochrony zdrowia podległych samorządowi województwa podlaskiego w najlepszej kondycji finansowej są wojewódzkie stacje pogotowia ratunkowego w Białymstoku, Suwałkach i Łomży.

Podlascy radni przyjęli też stanowisko w sprawie unijnego programu wspólnej polityki rolnej. Chcą, by w planie na lata 2023-2027 było więcej pieniędzy między innymi na scalanie gruntów oraz na rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i drogi.

Stanowisko trafi do ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy radni apelują o zwiększenie funduszy na rozwój obszarów wiejskich

27.09.2021, 19:49

O zwiększenie funduszy na rozwój obszarów wiejskich apelują podlascy radni.


Izabela Smaczna-Jórczykowska

9.09.2021, 07:22

- Czekamy na decyzję Komisji Europejskiej ws. uruchomienia wsparcia dla przedsiębiorców działających na terenach objętych stanem wyjątkowym. Analizujemy także możliwość przekazania dotacji z budżetu województwa - mówi rzeczniczka.




Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS









Debaty kandydatów do Sejmu w Polskim Radiu Białystok, Stefan Krajewski, fot. Monika Kalicka
4.12.2021, 07:05, akt. 08:11

Stefan Krajewski kandydatem na szefa PSL-u











źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok