Radio Białystok | Gość | Izabela Smaczna-Jórczykowska - rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego

Izabela Smaczna-Jórczykowska

rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego

9.09.2021, 07:22, akt. 10:20

- Czekamy na decyzję Komisji Europejskiej ws. uruchomienia wsparcia dla przedsiębiorców działających na terenach objętych stanem wyjątkowym. Analizujemy także możliwość przekazania dotacji z budżetu województwa - mówi rzeczniczka.

Izabela Smaczna-Jórczykowska, fot. Joanna Szubzda
Izabela Smaczna-Jórczykowska, fot. Joanna Szubzda

Z Izabelą Smaczną-Jórczykowską rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rząd przyjął projekt ustawy o rekompensacie w wysokości 65 proc. utraconych dochodów dla firm z obszaru objętego stanem wyjątkowym. Podlaskie organizacje turystyczne szacują, że straty poniosą właściciele około 160 obiektów noclegowych, ale także restauracje, sklepy z pamiątkami czy przewodnicy.

Czy podlascy przedsiębiorcy mogą też liczyć na pomoc samorządu województwa? Między innymi o tym z rzeczniczką marszałka województwa podlaskiego Izabelą Smaczną-Jórczykowską rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Podczas pandemii koronawirusa podlascy przedsiębiorcy korzystali z pomocy finansowej zarządu województwa. Czy mogą teraz na nią liczyć przedsiębiorcy ze strefy stanu wyjątkowego?


Izabela Smaczna-Jórczykowska: Zaraz po wprowadzeniu stanu wyjątkowego, 3 września, wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej z zapytaniem, czy podobnie jak w przypadku pandemii koronawirusa możemy uruchomić wsparcie dla przedsiębiorców działających na terenach objętych stanem wyjątkowym. Czekamy na odpowiedź z Komisji Europejskiej. Mam nadzieję, że nadejdzie niebawem i że będzie pozytywna.

Analizujemy także możliwości przekazania dotacji z budżetu województwa podlaskiego w formie grantów także przedsiębiorcom, którzy będą poszkodowani w wyniku wprowadzenia stanu wyjątkowego.


Właśnie. Rekompensaty rządowe nie obejmują przedsiębiorców, którzy nie mają zarejestrowanej działalności na terenach objętych stanem wyjątkowym. Dotyczy to na przykład biur podróży, które oferują różne atrakcje na terenie przygranicznym.


Tak. Dlatego oprócz pomocy rządowej będziemy się starać uruchomić jak najszybciej także pomoc samorządową. Czekamy na decyzje - przede wszystkim chodzi o środki unijne, ponieważ dotacje, które były przekazywane w związku z pandemią COVID-19 naprawdę zadziałały. Skorzystało z nich prawie 11 tys. przedsiębiorców, to prawie 300 milionów dofinansowania, więc jest to potężne wsparcie. Tutaj oczywiście skala będzie znacznie mniejsza.


Jakie byłyby to dotacje z budżetu województwa?


W przypadku pandemii koronawirusa, jeżeli chodzi o środki z Unii Europejskiej, były to dotacje na kapitał obrotowy, czyli na bieżącą działalność przedsiębiorstw. Pieniądze te oczywiście pomagały przetrwać ten niełatwy czas, kiedy wielu przedsiębiorców musiało zamknąć swoje biznesy czy też znacząco ograniczyć ich działalność. Liczymy, że w tym przypadku na podobnych zasadach też będzie można przyznać takie wsparcie.


Czy przez zarząd województwa brane są pod uwagę jakieś scenariusze na wypadek zwiększającej się liczby uchodźców w regionie?


Oczywiście. Zarząd województwa podlaskiego cały czas monitoruje sytuację na granicy z Białorusią. Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni tym, co się tam dzieje.


W jaki sposób zarząd monitoruje tę sytuację?


Śledzimy działania służb: straży granicznej, wojska, policji.


Osobiste rozmowy z samorządowcami?


Oczywiście. Niedawno w ramach akcji "Marszałek wszystkich gmin" marszałek Artur Kosicki był w Mielniku. Rozmawialiśmy z wójtem. Część miejscowości też została tam objęta stanem wyjątkowym, więc wiemy, jak wygląda sytuacja. Wiemy też, jak radzą sobie z nią mieszkańcy, więc jesteśmy na bieżąco z tymi informacjami.

Jeżeli chodzi o ewentualną pomoc uchodźcom, to tutaj jako samorząd województwa możemy zaoferować na przykład organizacjom pozarządowym, które zajmują się pomocą takim osobom, różnego rodzaju dotacje, wsparcie finansowe. Także ci, którzy pomagają uchodźcom, też mogą liczyć na pomoc samorządu, jeżeli chodzi właśnie o jakieś kwestie finansowe.


Teraz o sytuacji w wojewódzkich stacjach pogotowia ratunkowego. Jak na ich pracę wpływają kłopoty kadrowe?


Jeżeli chodzi o sytuację w naszych trzech stacjach pogotowia ratunkowego, czyli w Białymstoku, Łomży i Suwałkach, zarząd województwa oczywiście także to monitoruje. Jesteśmy na bieżąco informowani przez dyrektorów o sytuacji w danej jednostce.

Jednakże chciałabym zaznaczyć, że jeśli chodzi o wynagrodzenia ratowników medycznych, to samorząd województwa nie ma tutaj ani żadnej podstawy prawnej, ani też kompetencji, żeby te wynagrodzenia podwyższać. Leży to w gestii wojewody i Narodowego Funduszu Zdrowia, ponieważ są to środki z budżetu państwa.


Rząd zapowiada dodatkowe fundusze na ratownictwo medyczne. Na tzw. dobokaretkę specjalistyczną ma być 1400 zł więcej, na karetkę podstawową - 1000 zł.


Tak, słyszeliśmy te zapowiedzi. Oczywiście każde zwiększanie finansowania dla systemu ratownictwa medycznego jest pozytywną informacją. Natomiast cały czas nie znamy jeszcze szczegółów. Czekamy na to. Chcemy też poznać podstawę prawną, na jakiej te pieniądze będą przyznawane. Jeżeli tylko będziemy mieć więcej informacji, na pewno też się do nich odniesiemy.


Na koniec sprawa tworzenia parku krajobrazowego w Kruszynianach i okolicy. Na jakim jest etapie i w jakim kierunku zmierza?


Jeżeli chodzi o park krajobrazowy doliny Świsłoczy, to w tej chwili jest przygotowywany projekt uchwały w tej sprawie. Kiedy powstanie, zamierzamy skierować go do szerokich konsultacji społecznych.


Kiedy to miałoby nastąpić?


To zależy od tego, kiedy powstanie już ostateczna wersja projektu.


Kto tworzy ten projekt?


Urząd marszałkowski.


Wiadomo, kiedy ten projekt będzie gotowy?


Nie chciałabym mówić na razie o jakichś konkretnych terminach, ale trwają intensywne prace i myślę, że już niebawem będziemy mogli go poznać. A zwłaszcza poznają go mieszkańcy, ponieważ chcemy przeprowadzić konsultacje przede wszystkim w gminach, wśród mieszkańców, którzy są bezpośrednio zainteresowani tym tematem.

Chcemy także skonsultować go z organizacjami pozarządowymi, z Podlaską Radą Działalności Pożytku Publicznego. Tutaj jedyną przeszkodą, którą na razie widzimy w przeprowadzeniu tego procesu, jest stan wyjątkowy. Wiemy przecież, że gmina Krynki jest objęta stanem wyjątkowym - same Krynki i kilka okolicznych miejscowości.


Ale teoretycznie za trzy tygodnie stan wyjątkowy się skończy.


Tak. Miejmy nadzieję, że się skończy. Już wtedy będziemy mogli działać bez żadnych ograniczeń i przeszkód. Natomiast po konsultacjach społecznych uchwała sejmiku zostanie skierowana do uzgodnienia z radami gmin oraz z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. W przypadku pozytywnego uzgodnienia z tymi organami zostanie skierowana pod obrady sejmiku województwa podlaskiego.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
22.09.2021

"Według naszych danych najbardziej zagrożone są osoby po 60. roku życia, ale nie martwi mnie to, że obniżono poprzeczkę" - mówi prof. Flisiak. Nie

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa
21.09.2021

"To władze białoruskie są odpowiedzialne za kryzys, władze białoruskie są odpowiedzialne za to, że tych ludzi w takich warunkach przez te granice przeganiają" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Tadeusz Romańczuk, fot. Adam Dąbrowski

Tadeusz Romańczuk

prezes upadłego Bielmleku
20.09.2021

"Prawda musi wyjść na jaw. Nikogo o nic nie oskarżam, ale wierzę w to bardzo mocno, że będziemy wyjaśniać po kolei wszystkie aspekty całej tej sprawy" - mówi Tadeusz Romańczuk.


prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

prof. Jolanta Sztachelska

literaturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
19.09.2021

W niedzielę (19.09) zaczyna się Tydzień Zakazanych Książek. Jakie są dziś książki zakazane? A jakie były kiedyś? Co takiego w sobie zawierają, że trafiają na indeks?

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

Piotr Gliński [wideo]

wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
17.09.2021

W piątek (17.09) oficjalnie otwarto Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Jego stała ekspozycja opowiada historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód.

Sekretarz Stanu, Szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, źródło: www.gov.pl

Magdalena Rzeczkowska

szefowa Krajowej Administracji Skarbowej
17.09.2021

"Nabycie sprawdzające jest takim dodatkowym mechanizmem, który jeszcze skuteczniej pozwoli nam wykonywać zadania. Chcę to podkreślić - sprzedaż bez ewidencji na kasie fiskalnej, bez wystawienia paragonu, to jest po prostu kradzież" - mówi Magdalena Rzeczkowska.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB
16.09.2021

Inflacja w Polsce pobiła rekord i wyniosła w sierpniu 5,5 proc. Właśnie o tyle wzrosły ceny towarów i usług w ujęciu rocznym - wynika z danych GUS. Co jest tego powodem i jakie to ma znaczenie dla polskiej gospodarki i dla nas?

foto: Monika Kalicka

Artur Nowakowski

pośrednik nieruchomości
15.09.2021

- Największy ruch jest w działkach. Ceny ciągle idą w górę, mimo to bardzo duża liczba osób wciąż chce inwestować w grunty budowlane. Niestety sensownych działek mamy na sprzedaż coraz mniej.

Paweł Knapp, fot. Sylwia Krassowska

prof. Paweł Knapp

szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK w Białymstoku
14.09.2021

"Cały czas gdzieś jest przeświadczenie, że do lekarza idziemy wtedy, kiedy się zaczyna coś dziać. Bądźmy o krok wcześniej, idźmy z nurtem badań profilaktycznych, wtedy wygramy z nowotworem" - mówi prof. Paweł Knapp.


foto: Monika Kalicka

Andrzej Jankowski

wójt gminy Brańsk
14.09.2021

Urzędnicy wzięli sprawy w swoje ręce i to dosłownie. Władze gminy Brańsk nie ogłaszają przetargów na prace budowlane, a same wszystko organizują. Zdecydowały przede wszystkim względy ekonomiczne. Co więcej - wprowadzonym tam rozwiązaniem interesują się już inne samorządy.

Anna Satuła, fot. Monika Kalicka

Anna Satuła

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku
13.09.2021

"Najważniejsze jest to, żebyśmy mogli uczyć się nie zdalnie, nie hybrydowo, tylko w sposób stacjonarny w szkole" - mówi Anna Satuła.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
10.09.2021

"Rosja będzie próbowała zdestabilizować system bezpieczeństwa krajów sąsiadujących, wykorzystać różne czynniki hybrydowe, rozmaite grupy polityczne, organizacje, żeby doprowadzić do kryzysu politycznego" - mówi dr Paweł Usow.


Artur Wiatr, źródło: Biebrzański Park Narodowy

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
9.09.2021

"Powinniśmy zrobić wszystko, my, jako pracownicy, jako służba parku, ale i mieszkańcy, użytkownicy tego miejsca, by zachować Biebrzański Park Narodowy w jak najlepszym stanie" - mówi Artur Wiatr.

Izabela Smaczna-Jórczykowska, fot. Joanna Szubzda

Izabela Smaczna-Jórczykowska

rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego
9.09.2021

- Czekamy na decyzję Komisji Europejskiej ws. uruchomienia wsparcia dla przedsiębiorców działających na terenach objętych stanem wyjątkowym. Analizujemy także możliwość przekazania dotacji z budżetu województwa - mówi rzeczniczka.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
8.09.2021

"Wszystkich, którzy są dotknięci tą sytuacją, nie da się usatysfakcjonować, bo nawet nie jesteśmy w stanie zlokalizować tych wszystkich łańcuchów powiązań" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


Rafał Czuper, fot. Joanna Szubzda

Rafał Czuper

paraolimpijczyk, podwójny medalista z Tokio
7.09.2021

"Bardzo cieszę się z tego wyniku. Nie było łatwo obronić tytuł wicemistrza. Bardzo dużo nerwów kosztowały mnie mecze, które stanowiły o tym czy będę miał medal i jakiego koloru będzie to medal."

Elżbieta Sienkiewicz i Wojciech Roszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Elżbieta Sienkiewicz i Wojciech Roszkowski

zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa i zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych
7.09.2021

"Każdy rodzic, który będzie chciał przebywać z dzieckiem w trakcie hospitalizacji, będzie miał do tego prawo. Warunki mogą być trochę bardziej uciążliwe niż to do tej pory, natomiast nikomu z rodziców nie odmówimy prawa do opieki nad dzieckiem" - mówi Elżbieta Sienkiewicz.

abp Józef Guzdek, fot. Monika Kalicka

arcybiskup Józef Guzdek

metropolita białostocki
6.09.2021

"Zachęcić - to jest najlepsza droga. Zbudować drużynę, zbudować wspólnotę. Ja nie jestem po to, żeby walczyć. Ja jestem po to, by nieść pokój, dobro, głosić prawdę. Żeby to była nie siła głosu, a siła argumentu. Wtedy jest szansa, że człowiek się zmieni. Pontifex - to jest biskup, czyli budowniczy mostów" - mówi metropolita białostocki, arcybiskup Józef Guzdek.


Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
6.09.2021

"Mieszkańcy stosują się do obostrzeń, jest mniejszy ruch, widoczne są służby, latający helikopter" - mówi Jan Perkowski.

fot. Paweł Wądołowski

Mariusz Błaszczak

Minister Obrony Narodowej
3.09.2021

"Zdecydowanie sprzeciwiamy się nielegalnemu przekraczaniu granic i będziemy je uszczelniali."

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
3.09.2021

"Ograniczenia tak zostały określone, aby zachować normalne życie z wyłączeniem kwestii związanych z przebywaniem na tych obszarach. One nie będą w sposób istotny wpływać na życie mieszkańców tych terenów, przedsiębiorców, czy szkół" - mówi wojewoda podlaski.


Bogdan Kalicki, fot. Marcin Mazewski

Bogdan Kalicki

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
2.09.2021

"Grafik jest ułożony na maksymalnym poziomie, jaki jest możliwy przy aktualnych zasobach osobowych. Kwestia jak długo damy radę przetrwać przy obecnym zatrudnieniu jest naprawdę trudna do określenia. (...) Ta sytuacja nie może się zbyt długo utrzymywać, ludzie też muszą mieć czas na to, żeby odpocząć, żeby się zregenerować" - mówi Bogdan Kalicki.

Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
1.09.2021

"Z naszego punktu widzenia najważniejsze, aby jak najdłużej dało się utrzymać tryb stacjonarny. To jest ten typ nauki, który jest najbardziej efektywny, przynosi najmniej skutków negatywnych"- mówi wiceminister edukacji.

Piotr Rećko, fot. Joanna Szubzda

Piotr Rećko [wideo]

starosta sokólski
31.08.2021

- Poczucie bezpieczeństwa to podstawowa rzecz, którą chcemy osiągnąć dzięki wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Wydaje mi się, że nasi mieszkańcy właśnie tego potrzebują najbardziej - podkreśla starosta sokólski.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
31.08.2021

"Rozumiem starania o to, żeby poprawiać los ludziom, którzy znajdują się w fatalnej sytuacji, rozumiem napięcia, które temu towarzyszą, ale niszczenie granicy państwa polskiego, która jest dodatkowo granicą Unii Europejskiej, jest rzeczą naganną" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Mariusz Dąbrowski i Adam Walicki, fot. Marcin Mazewski

Mariusz Dąbrowski i Adam Walicki

dyrektor biura obsługi inwestorów i promocji gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego oraz prezes fundacji Technotalenty
30.08.2021

Będzie to szansa dla podlaskich naukowców i konstruktorów. Kilkunastu przedstawicieli funduszy inwestycyjnych przyjedzie jesienią do Białegostoku. Będą oni przyglądać się pomysłom, które przeszły wstępną selekcję w konkursie Runda T.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
30.08.2021

"Według wszelkich statystyk, wyliczeń matematycznych, medycznych, prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie do zera ograniczyć szansę na nadchodzącą czwartą falę. Czeka ona nas pewnie na jesień" - mówi Szymon Bielonko.


Andrzej Fiedoruk, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Fiedoruk

publicysta kulinarny
29.08.2021

Powstaje nowy szlak turystyczny, tym razem można go będzie nawet…spróbować. Na szlaku znajdą się znane restauracje, które działały w Białymstoku do roku 1939, będą też bary, jadłodajnie, mleczarnie i tanie kuchnie, a nawet -meliny zwane potajemkami: U Kadysza, przy Warszawskiej czy na Bojarach.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
27.08.2021

"1 września uczniowie rozpoczynają na szczęście naukę w szkołach w trybie stacjonarnym i wszyscy mamy nadzieję, że ten tryb stacjonarny będzie utrzymany przez cały rok szkolny" - mówi Beata Pietruszka.

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
24.08.2021

"Do egzaminu poprawkowego podejść mogą ci absolwenci, którzy przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych (...) i którzy jednego z tych przedmiotów nie zdali" - mówi Agnieszka Muzyk.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister edukacji i nauki
23.08.2021

"Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej. Dopóki pozwoli ona na normalne funkcjonowanie w różnych dziedzinach życia, także w edukacji, to będziemy starali się funkcjonować, tak jak to było przed pandemią" - mówi Dariusz Piontkowski.

foto: Monika Kalicka

podporucznik Anna Michalska

z Komendy Głównej Straży Granicznej
19.08.2021

Ponad 2 tysiące 100 imigrantów próbowało od początku sierpnia nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Około 750 cudzoziemców trafiło do zamkniętych ośrodków.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej
19.08.2021

Były piłkarz Jagiellonii Białystok i były prezes tego klubu, został prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
17.08.2021

- Zapewne Białorusini uważnie obserwują, jak polskie służby reagują na napływ imigrantów z tego kraju. Zależy im przede wszystkim na tym, żeby w sposób zorganizowany utrudniać życie naszym służbom - uważa prof. Daniel Boćkowski.

Kamila Lićwinko, fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

Halowa mistrzyni świata i brązowa medalistka mistrzostw świata w skoku wzwyż
15.08.2021

"Przede mną ostatnie pięć startów, a potem sportowa emerytura" - mówi Kamila Lićwinko.

Radek Polakowski, fot. Wojciech Szubzda

Radek Polakowski

muzyk
15.08.2021

Premierowy koncert Radka Polakowskiego z udziałem gości - Chóru Ziemi Sejneńskiej pod dyrekcją Emilii Melon - w piątek (20.08) o 20.08 w Ośrodku Kultury w Sejnach.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok