Radio Białystok | Wiadomości | Caritas przekaże przygranicznym parafiom i Straży Granicznej pakiety pomocowe dla imigrantów

Caritas przekaże przygranicznym parafiom i Straży Granicznej pakiety pomocowe dla imigrantów

5.10.2021, 15:52, akt. 15:56

Pakiety pomocowe przygotowane dla imigrantów przez Caritas Polska trafią do kościołów na terenach przygranicznych objętych stanem wyjątkowym i do Straży Granicznej – poinformowała we wtorek (05.10) organizacja. Decyzje podjęto po wizycie w rejonie przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


Spotkanie w Michałowie z udziałem proboszczów

Caritas poinformowała, że w poniedziałek (04.10) w Michałowie doszło do spotkania m.in. z udziałem proboszczów katolickich parafii w rejonie przygranicznym. Uczestniczył w nim również metropolita białostocki abp Józef Guzdek i zastępca dyrektora Caritasu Polska Cordian Szwarc.

"Pomagamy każdemu, bez względu na kolor skóry i narodowość. I nie stoi to w sprzeczności z koniecznością ochrony granic" – podkreślił Szwarc cytowany w komunikacie.

"Pomoc Kościoła od początku kryzysu ma konkretny wymiar, to nie są deklaracje. Ona płynie z Warszawy, z Caritasu Polska i od caritasów diecezjalnych – to są transporty żywności, odzieży, zabawek, które kierujemy do ośrodków, gdzie trafiają osoby przekraczające polską granicę" – mówił.

Dodał, że najnowszy taki transport, zawierający m.in. koce, ręczniki, artykuły spożywcze i środki czystości, dotarł w miniony poniedziałek do Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku.

Proboszczowie opowiadali na spotkaniu o formach i zakresie pomocy na poziomie poszczególnych parafii.

W ogłoszeniach parafialnych i kazaniach proboszczowie uwrażliwiają wiernych na położenie tych ludzi. Z relacji proboszczów wiemy, że parafianie pomagają na własną rękę. Ktoś wyniesie na drogę posiłek, ktoś inny poczęstuje przybyszów herbatą albo zawiezie chorego do szpitala. Ludzie mówią, że to naturalne, że stać ich na taki gest, ale ze swojej strony chcemy wyjść tym lokalnym inicjatywom naprzeciw

– zadeklarował brat Cordian Szwarc.


Do parafii będą dostarczone pakiety Helps Pack

Caritas zadecydowała o zakupie i dostarczeniu do parafii tysiąca pakietów Helps Pack, zawierających folię termiczną, wodę mineralną, batony energetyczne i ogrzewacze do rąk. Wszystko znajdzie się w specjalnych plecakach, które trafią do Straży Granicznej i do przygranicznych parafii.

"Taki pakiet może trafić do osoby spotkanej na ulicy czy w lesie jako pierwsze, najpilniej potrzebne wsparcie" – wyjaśnił Szwarc.

Pomoc jest finansowana m.in. z kwesty przeprowadzonej pod kościołami 5 września, w ogłoszonym przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – Dniu Solidarności z Afgańczykami, a także z wpłat na konto Caritasu Polska.

Zebrano dotychczas blisko 3 mln zł.

Oprócz wsparcia udzielanego w trybie interwencyjnym przybywającym do Polski obcokrajowcom Caritas organizuje także pomoc systemową. Prowadzone przez organizację Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom zapewniają swoim podopiecznym m.in. pomoc konsultantów kulturowych oraz doradców integracyjnych i zawodowych, psychologów i prawników, a także dofinansowanie do wynajmu mieszkań, zakupu leków i odzieży, paczki z artykułami higienicznymi, kursy adaptacyjne i kursy języka polskiego. Od 2018 r. z różnych form pomocy Caritasu skorzystało ponad 14,5 tys. migrantów i uchodźców przebywających w Polsce.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Minionej doby odnotowano prawie 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

5.10.2021, 09:10

Minionej doby strażnicy graniczni odnotowali 590 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Zatrzymali 34 Irakijczyków i jednego obywatela Konga.


Jarosław Ścieszyk

4.10.2021, 16:35

Tłumy imigrantów na dworcach i przy hotelach. Między innymi o takich scenach informują mieszkańcy białoruskich miast.


Podlascy terytorialsi pomogli imigrantom z Syrii i Tadżykistanu

4.10.2021, 16:14

Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady OT zlokalizowali na Suwalszczyźnie i udzielili pomocy ośmioosobowej grupie imigrantów pochodzenia syryjskiego oraz tadżyckiego. Wśród obcokrajowców były dzieci.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok