Radio Białystok | Wiadomości | Minionej doby odnotowano prawie 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Minionej doby odnotowano prawie 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

autor: Michał Buraczewski

5.10.2021, 09:10, akt. 13:13

Minionej doby strażnicy graniczni odnotowali 590 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Zatrzymali 34 Irakijczyków i jednego obywatela Konga.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Dodatkowo funkcjonariusze schwytali 6 osób podejrzanych o przemyt ludzi. To dwóch obywateli Rumunii, Libijczyk, Holender, Ukrainiec i Polak - mieszkaniec województwa pomorskiego.

Od początku października doszło już do ponad 2 tys. prób przedostania się z Białorusi do Polski, a za pomocnictwo zatrzymano 26 osób.

We wrześniu granicę próbowano forsować ponad 7,5 tysiąca razy.


Strażnicy graniczni pomogli imigrantce w ciąży

Minionej doby funkcjonariusze straży granicznej udzielili pomocy migrantce z Konga, która była w ósmym miesiącu ciąży - poinformowała rzeczniczka SG ppor. Anna Michalska. Dodała, że kobietę przewieziono do szpitala, gdzie urodziła zdrowe dziecko.

W poniedziałek (5.10) funkcjonariusze na terenie służbowej odpowiedzialności placówki SG w Nowym Dworze namierzyli organizatora przerzutu migrantów, obywatela Holandii, który jechał po grupę cudzoziemców.

Ppor. Anna Michalska powiedziała, że wśród 16 cudzoziemców była obywatelka Konga w ósmym miesiącu ciąży. 


Zatrzymaliśmy te osoby, jedna z kobiet powiedziała, że jest w ciąży. Chwilę później zaczęła się akcja porodowa. Zawieźliśmy oczywiście tę kobietę do szpitala i wczoraj (poniedziałek 5.10 - przyp. red.) na szczęście urodziła ona zdrowe dziecko, więc ta akcja skończyła się bardzo dobrze - powiedziała Anna Michalska.


Jak zaznaczyła rzeczniczka SG, zdarzenie najprawdopodobniej zakończyłoby się tragicznie, gdyby funkcjonariuszom nie udało się namierzyć organizatora przerzutu na czas.


Kobieta to 34-latka z Konga, nie było z nią jej partnera. Z tego co opowiadała, przez ostatnie lata mieszkała w Moskwie i dobrze posługuje się językiem rosyjskim - mówiła Anna Michalska.


Rzeczniczka SG podała również, że obecnie w centrach rejestracji cudzoziemców SG przebywa 38 dzieci. "Są to dzieci, które są ze swoimi rodzicami i razem z nimi trafią do strzeżonych ośrodków" - poinformowała.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jarosław Ścieszyk

4.10.2021, 16:35

Tłumy imigrantów na dworcach i przy hotelach. Między innymi o takich scenach informują mieszkańcy białoruskich miast.


Podlascy terytorialsi pomogli imigrantom z Syrii i Tadżykistanu

4.10.2021, 16:14

Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady OT zlokalizowali na Suwalszczyźnie i udzielili pomocy ośmioosobowej grupie imigrantów pochodzenia syryjskiego oraz tadżyckiego. Wśród obcokrajowców były dzieci.


Wiceminister Bartosz Grodecki oraz szef Agencji Frontex z wizytą na granicy polsko-białoruskiej

4.10.2021, 16:01

Wiceminister Bartosz Grodecki oraz Fabrice Leggeri – Dyrektor Wykonawczy Agencji Frontex przebywali w poniedziałek (4.10) z wizytą na granicy polsko-białoruskiej. W wizycie wziął również udział gen. bryg. SG Grzegorz Niemiec – zastępca komendanta głównego Straży Granicznej.


Straż Graniczna: Na granicy z Białorusią znaleziono atrapę bomby

4.10.2021, 15:34

W poniedziałek (04.10) rano na granicy z Białorusią znaleziono atrapę bomby - poinformowała Straż Graniczna. Na to, że jest to ładunek wybuchowy, wskazywać miały wystające kable i zegarek z powtarzającym się alarmem dźwiękowym - podkreśliła SG, udostępniając zdjęcie przedmiotu.


Mieszkańcy Mińska zaniepokojeni tysiącami "turystów" na ulicach

4.10.2021, 13:16

W mieście jest wiele tysięcy turystów - informuje mieszkaniec Mińska, cytowany przez dyrektor TV Biełsat Agnieszkę Romaszewską.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFP
Fotolia.com
WYPADEK
30.09.2022, 09:03, akt. 09:06

Wypadek na ul. Zjazd w Łomży

Pakowanie paczek do "Gwiazdki z książką", fot. Monika Kalicka
REGION
29.09.2022, 11:51, akt. 11:56

Druga edycja akcji "Czytanie ma głos"

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok