Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Mińska zaniepokojeni tysiącami "turystów" na ulicach

Mieszkańcy Mińska zaniepokojeni tysiącami "turystów" na ulicach

4.10.2021, 13:16, akt. 17:32

W mieście jest wiele tysięcy turystów - informuje mieszkaniec Mińska, cytowany przez dyrektor TV Biełsat Agnieszkę Romaszewską.

źródło: TikTok @mohamadalkadree
źródło: TikTok @mohamadalkadree

Jak czytamy w jej wpisie na Facebooku: "Zaniepokojony czytelnik z Mińska pisał wczoraj, że zauważyć można masę "turystów", między nimi kobiet z małymi dziećmi, nawet niemowlętami. Jego zdaniem turystów jest w mieście "wiele tysięcy", są wszędzie, kupują ciepłe rzeczy, pełne ich są galerie handlowe, miasto (zwiedzają, fotografują smartfonami, nie wyglądają na biednych i nieszczęśliwych). Rozlokowani w hotelach i coraz częściej w wynajmowanych mieszkaniach po kilka, kilkanaście osób. U niego w klatce w bloku w centrum byli w dwóch mieszkaniach - wpierw Irańczycy, teraz Afgańczycy".


W sieci pojawiły się też nagrania z TikToka prawdopodobnego "turysty" z Syrii @mohamadalkadree, który pod koniec września publikował, jak ze znajomymi zwiedza stolicę Białorusi, a od 1 października relacjonuje wędrówkę kilku mężczyzn przez lasy, prawdopodobnie na granicy z Polską, bo opisuje je hasztagami: #Białoruś, #Polska, #Syryjski #DoNiemiec (tłumaczenie Google Translate).

Agnieszka Romaszewska pisze, że "Turyści, którzy wkrótce zmienią  się w 'uchodźców' palą w samiutkim środku lasu ognisko i na razie nie wyglądają na zatroskanych, choć oczywiście nie można wykluczyć, że  jeśli zawrócą ich polscy strażnicy, chłodne noce popsują im humor".


Dyrektor TV Bełsat dodaje, że w niedzielę redakcja dostała od widzów z Grodna zdjęcia "kolejnych osób o "nieslawianskoj wniesznosti" (tł. niesłowiańskich rysach twarzy), jak to się pisze na Białorusi, przygotowujących się do szturmowania Polskiej granicy przez las.

A o tym jak wygląda kryzys migracyjny z perspektywy mieszkańców Białorusi, co robią cudzoziemcy na ulicach Mińska i Grodna i jak są tak postrzegani opowiadał na antenie Radia Białystok dziennikarz telewizji Biełsat Jarosław Ścieszyk.

Rozmowa z Jarosławem Ścieszykiem

| red: mak, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policja zatrzymała kurierów przewożących nielegalnych imigrantów

4.10.2021, 12:10

Podlaska policja wyjaśnia okoliczności przewozu imigrantów w samochodach zatrzymanych w Białymstoku i w powiecie siemiatyckim. W sumie SG przekazanych zostało 25 osób, co do których są podejrzenia, iż nielegalnie przekroczyły wschodnią granicę. Kierowcy odpowiedzą za pomoc w organizowaniu takiego nielegalnego przekroczenia granicy.


434 próby nielegalnego przekroczenia granicy; 12 zatrzymanych za pomocnictwo

4.10.2021, 10:08

W niedzielę (3.10) strażnicy graniczni odnotowali 434 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali 16 Irakijczyków, którzy przeszli granicę wbrew prawu, a pozostałym próbom zapobiegli. 12 cudzoziemców zostało ponadto zatrzymanych za pomocnictwo w nielegalnej migracji.


Grupa migrantów, która przebywała w Michałowie, nie chciała pozostać w Polsce

4.10.2021, 08:27

Funkcjonariusze Straży Granicznej udzielili pomocy dzieciom, przetrzymywanym w Michałowie - twierdzi wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik.


Paweł Łatuszka

4.10.2021, 08:23

"Trzeba, żeby cały świat demokratyczny popatrzył na sytuację na Białorusi, zrozumiał, że jest przestępca, któremu udzielono głosu w CNN. Poprzez amerykańską telewizję terrorysta zaczął mówić" - zwraca uwagę były minister kultury Białorusi.


Areszt dla Gruzina, który podczas kontroli drogowej potrącił policjanta w Wojnachach

2.10.2021, 09:25

Na trzy miesiące trafił do aresztu 42-letni Gruzin przewożący busem migrantów, który w trakcie próby ucieczki potrącił policjanta - podała podlaska policja. Zdarzenie miało miejsce w czwartek w Wojnachach koło Sokółki.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowaniefot. Renata Reda
WARTO TAM BYĆ
30.11.2022, 07:13, akt. 1.12.2022, 07:36

Wigilijne gotowanie w Przystawańcach
fot. Edyta Wołosik
BIAŁYSTOK
30.11.2022, 07:31, akt. 10:02

Kończy się sezon BiKeR-aźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok