Radio Białystok | Gość | Paweł Łatuszka - kierownik białoruskiego Narodowego Zarządzania Antykryzysowego

Paweł Łatuszka

kierownik białoruskiego Narodowego Zarządzania Antykryzysowego

4.10.2021, 08:23, akt. 09:57

"Trzeba, żeby cały świat demokratyczny popatrzył na sytuację na Białorusi, zrozumiał, że jest przestępca, któremu udzielono głosu w CNN. Poprzez amerykańską telewizję terrorysta zaczął mówić" - zwraca uwagę były minister kultury Białorusi.

Paval Latuszka, fot. Jarosław Iwaniuk
Paval Latuszka, fot. Jarosław Iwaniuk

Z Pawłem Łatuszką rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN białoruski przywódca Aleksander Łukaszenka zaprzeczył, że jest odpowiedzialny za kryzys migracyjny. Oskarżył też Polskę o kłamstwa i manipulacje. Eksperci podkreślają, że z drugiej strony - już bez obecności kamer - jego reżim planuje pogłębienie kryzysu migracyjnego. Między innymi o tym z byłym białoruskim ambasadorem i ministrem kultury, obecnie opozycjonistą, kierownikiem białoruskiego Narodowego Zarządzania Antykryzysowego Pawłem Łatuszką rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Zacznijmy od cytatu "Wszystko, co mówi ten wasz polski rząd, to szaleństwo" - w ten sposób Aleksandr Łukaszenka zaatakował w wywiadzie dla CNN nasz kraj. Zaprzeczył też temu, że to on i jego ludzie organizują nielegalną imigrację, choć z tego co pamiętam, to sam otwarcie o tym mówił białoruskich mediach. Jak pan postrzega tego typu wypowiedzi, taki wywiad i co tym wywiadem dla CNN w pańskiej ocenie Łukaszenka osiąga?


Paweł Łatuszka: To raczej nierealne byłoby oczekiwać od dyktatora, żeby przyznał się do popełnienia czynów niezgodnych z prawem. Na pewno będzie zaprzeczał, ale ważne, że jest wiele faktów, które potwierdzają, że prowadzi działalność niezgodną z prawem międzynarodowym. 

Przecież tyle informacji wpłynęło, myślę, że i do władz Rzeczypospolitej Polskiej, Litwy, Łotwy, Unii Europejskiej o tym, że ta operacja z migrantami nielegalnymi została zorganizowana właśnie decyzją Łukaszenki poprzez białoruskie KGB i przez pododdział straży granicznej białoruskiej, która powinna zajmować się zwalczaniem przestępczości nielegalnej. 

Na granicy widzimy grupy ludzi, obcokrajowców ze strony białoruskiej, według kodeksu karnego Białorusi, mówię to jako prawnik, to już jest podejrzenie o popełnieniu przestępstwa. Ci ludzie powinni być zatrzymani, powinno im być zaproponowane umieszczenie w odpowiednich miejscach schronień dla uchodźców i powinno odbyć się postępowanie. Co robi straż graniczna - ona odchodzi z linii granicy i ludzie idą na stronę Unii Europejskiej, a przecież tyle jest informacji, ile rejsów lotniczych zostało zorganizowanych i to trwa. Właśnie dostaliśmy kolejne informacje, że z Emiratów Arabskich przylatuje wielu potencjalnych nielegalnych migrantów, że kolejki stoją w Mińsku na lotnisku, żeby otrzymać wizę. Łukaszenko w niektórych sytuacjach zniósł wizy. Mieszkają w hotelach po całej Białorusi, tyle jest zdjęć, tyle wideo, że to jest faktycznie zorganizowana operacja poprzez Łukaszenkę.


Mówi pan o tym, że służby graniczne białoruskie powinny reagować, gdy widzą grupy cudzoziemców, ale Łukaszenka w tym samym wywiadzie dla CNN chwali się, że Białoruś nie wprowadziła stanu wyjątkowego w związku z kryzysem migracyjnym tak, jak Polska. Mówił też, że po stronie białoruskiej przy granicy są dziennikarze, czego w Polsce nie ma.


Celem jego jest dopiec krajom granicznym całej Unii Europejskiej, także wprowadzenie stanu wyjątkowego nie odpowiada jego interesom. Co chce osiągnąć poprzez ten kryzys migracyjny? Po pierwsze dać swoją odpowiedź na sankcje, które zostały wprowadzone tylko na podstawie tego, że są drastycznie łamane prawa człowieka na Białorusi, ludzi morduje się, mordowano w ubiegłym roku, w tym roku, choćby ostatnio strzelanina pomiędzy oficerem KGB a jednym z obywateli Białorusi, który pracował w firmie IT. 

Tak naprawdę mamy stan wojenny na terytorium Białorusi, kiedy nie działa prawo i nikt nie został ukarany w związku z tysiącem gwałtów, tortur, które zostały użyte w stosunku do obywateli Białorusi. Drugi cel - mieć wpływ na sytuację wewnętrzną w Unii Europejskiej, a to już jest celem Putina, Kremla i Łukaszenka jest takim pożytecznym idiotą, którego wykorzystuje Moskwa, żeby drażnić wewnętrzną sytuację w krajach Unii Europejskiej.


Na to, co dzieje się na Białorusi jest wiele dowodów. Jak pan wspomniał, jest wiele dowodów też na to, że to reżim Aleksandra Łukaszenki stoi za tym, co dzieje się na granicy, choćby polsko-białoruskiej. Natomiast jeżeli chodzi o politykę informacyjną międzynarodową, to punkty, wydaje się, że zbiera jednak Łukaszenka, a nie Polska, bo to on udziela wywiadu dla CNN, to on przedstawia swój punkt widzenia. Polski punkt widzenia niestety chyba tak mocno nie wybrzmiewa dotychczas.


Trzeba, żeby cały świat demokratyczny popatrzył na tę sytuację na Białorusi, zrozumiał, że jest przestępca, któremu teraz udzielono głosu w CNN, pan ma rację. Poprzez CNN, amerykańską telewizję, terrorysta zaczął mówić. 

Tu jest problem, o którym mówię cały czas dla środków masowego przekazu. Byłem ostatnio w Brukseli i miałem spotkania w Komisji Europejskiej, w Europarlamencie, udzielałem wywiadu dla prasy światowej i mówiłem o tym. 

Z jednej strony, jako były minister kultury, oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że najważniejsze jest życie i zdrowie człowieka, z drugiej strony, jako dyplomata zdaję sobie sprawę, jak bardzo ważne jest chronienie granicy państwa, ale jako polityk - z trzeciej strony - nie rozumiem, dlaczego nikt nie mówi o głównej przyczynie, a przyczyną jest Łukaszenka i jego reżim, którego trzeba uznać za reżim przestępczy, terrorystyczny. Dowodem na to jest nie tylko kryzys migracyjny, nie tylko wojna hybrydowa, którą rozpoczął stosunku do Unii Europejskiej, to jest zabicie, zamordowanie ludzi, on sam się przyznał, że dawał rozkazy zabicia ludzi w latach 90., później zamordowani ludzie w ubiegłym roku, tortury, więzienia, porwania samolotu, kryzys migracyjny, handel ludźmi - to naprawdę są fakty, które dają podstawę dla każdego kraju, również Polsce, wszcząć  postępowanie kryminalne, rozpocząć sprawy w związku z tym, że człowiek i grupa jest grupą terrorystyczną i prowadzi działalność terrorystyczną przeciwko jednemu z krajów Unii Europejskiej. To samo może zrobić Litwa, Łotwa, a później podjąć stosowną decyzję na poziomie Brukseli.


W mediach społecznościowych publikował pan kilka dni temu nagranie, w którym mówił o wypowiedziach dowódcy wojsk wewnętrznych białoruskiego MSW, według niego pod pozorem zawracania migrantów na Białoruś, przerzucani są terroryści i ekstremiści, jak rozumiem, miał pan na myśli, że przerzucani są z Polski, a po całej Europie Zachodniej zbierani są bojownicy Państwa Islamskiego. To jest jakaś próba totalnego odwrócenia ról w tej całej sytuacji.


Jest to człowiek chory, który znajduje się przy władzy na Białorusi. Ciężko to skomentować. To jest cel oczywiście propagandy, żeby stworzyć na Białorusi sytuację takiego strachu przed ewentualną wojną. Co dyktator robi, kiedy na przykład nie może podołać kryzysowi wewnętrznemu? Zaczyna wojnę przeciwko narodowi, w kraju gdzie rządzi, z drugiej strony grozi wojną sąsiadom i to jak z podręczników historii - teraz widzimy.


Podkreśla pan też, że między innymi tego typu wypowiedzi, jak dowódcy wojsk wewnętrznych, wskazują na to, że białoruski reżim może szykować prowokacje na granicy. Czy te prowokacje już widzimy, czy one dopiero są przed nami?


Widzimy śmierci, są ludzie ranni, strzelają, prowokuje straż graniczna. Czy dojdzie do większej skali? Na pewno plan jest zatwierdzony. Mamy informacje, że są bazy utworzone przez KGB i straż graniczną, gdzie są przygotowani Afgańczycy, Irakijczycy, którzy mają doświadczenie bojowe. Czy dojdzie to do realizacji - może będzie opamiętanie u Łukaszenki i nie wyda tego ostatniego rozkazu. Ja bardzo bym nie chciał, żeby do tego doszło, przecież tu chodzi o życie ludzi.


To tak jak powstrzymać Aleksandra Łukaszenkę, albo go zniechęcić?


Po pierwsze nieuznanie Łukaszenki i jego rządu. Do tej pory nie nastąpiło według prawa międzynarodowego nieuznanie, nawet korespondent CNN zwraca się do niego "prezydent", to jest skandaliczne. Nie jest on prezydentem, nie został wybrany poprzez Białorusinów, jest uzurpatorem, który poprzez siłę, wojsko trzyma się u władzy. 

Nieuznanie spowoduje, że wtedy nie będzie mógł dostać na przykład środków z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, drugi element - uznanie go za międzynarodowego terrorystę, za przestępcę, żeby ukarać go za te przestępstwa, za zamordowanie ludzi, gwałty i tortury, za represje. Powinien odbyć się sąd w Hadze przeciwko niemu i jego generałom. Trzeci element strategii to większe, mocne sankcje i żeby Polska, chociażby na tydzień zamknęła tranzyt towarów z Białorusi. 

Ja rozumiem, że to będzie miało skutki negatywne dla biznesu, ale co jest tu najważniejsze? Ludzie będą cierpieli latami, będą siedzieli w więzieniach, to może na jeden tydzień zamknąć tę granicę i to będzie bardzo dużo kosztowało Łukaszenkę. Białorusini są gotowi wyjść na ulice, ale powinni otrzymać taki jednoznaczny sygnał wsparcia ze strony Unii Europejskiej.


Będziemy obserwować to co dzieje się na Białorusi i na granicy polsko-białoruskiej, jak reaguje na to Polska i Unia Europejska. Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Arkadiusz Niedźwiecki, fot. Marcin Gliński

dr Arkadiusz Niedźwiecki

ekonomista z UwB
1.12.2021

Rząd przygotował tarczę antyinflacyjną. Czy skutecznie ochroni ona rodziny i przedsiębiorców przed skutkami rosnącej inflacji?

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
30.11.2021

Zmiana klimatu. - Jeśli chodzi o temperaturę, to należy się spodziewać, że taka typowa północno-wschodnia zima będzie stosunkowo rzadka. To nie znaczy, że jej nie będzie w ogóle, ale będzie ona dosyć krótkotrwała.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego
29.11.2021

- Rynek pracy potrzebuje specjalistów nie z wykształceniem wyższym, ale po prostu wykwalifikowanych robotników po szkołach branżowych, niekoniecznie po studiach - murarzy, tynkarzy, magazynierów, kierowców samochodów ciężarowych, sprzedawców...


Artur Sulik, fot. Monika Kalicka

Artur Sulik

szef kliniki chorób zakaźnych w UDSK w Białymstoku
28.11.2021

"Chciałbym namówić do myślenia o szczepieniu na COVID-19, jak o każdym innym szczepieniu. My mamy na rynku wiele szczepionek i one wszystkie są badane w ten sam sposób, przez tę samą europejską agencję" - mówi Artur Sulik.

Wojciech Koronkiewicz, fot, Joanna Szubzda

Wojciech Koronkiewicz

autor książki "Podlasie zdrowo zakręcone"
28.11.2021

Mówi o sobie, że jest kolekcjonerem spotkań, interesują go wszyscy, którzy coś robią - bez względu na skalę czy wagę działania. Wojciech Koronkiewicz jest pozytywnym człowiekiem, który apeluje o uśmiech. Jeździ po regionie i zbiera opowieści - tym razem korzystał z pokaźnego kalendarza z adresami.

Robert Ciborowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB
26.11.2021

"Każdy lepiej się czuje, jak coś kupuje, ale mimo wszystko przewartościowałbym pewne wydatki i może ten Black Friday potraktował przede wszystkim jako właśnie selekcję tego, co nam jest potrzebne, a nie to, że trzeba za wszelką cenę kupować" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Doktor Arsalan Azzaddin, fot. Aleksandra Sadokierska

Arsalan Azzaddin

lekarz ze szpitala w Bielsku Podlaskim
25.11.2021

- Większość kurdyjskich migrantów nie ucieka przed wojną, a przyjeżdża do Europy w poszukiwaniu lepszego życia - tak mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Bielsku Podlaskim doktor Arsalan Azzaddin, który z pochodzenia jest Kurdem. Do jego placówki trafiają cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią.

Marzena Wilczko, fot. Monika Kalicka

Marzena Wilczko

z Muzeum Wojska w Białymstoku
25.11.2021

"Naszym założeniem było dotarcie z tematyką historyczną i wojskową do dzieciaków ze szczególnymi potrzebami - z dysfunkcjami wzroku, słuchu i intelektualnymi" - mówi Marzena Wilczko.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.11.2021

"W tym roku deficyt będzie mniejszy, dzięki temu zadłużenie województwa się nie zwiększy. Widać, że sytuacja finansowa województwa podlaskiego wygląda bardzo dobrze" - mówi Artur Kosicki.


prof. Krzysztof Pyrć, źródło: archiwum prywatne

prof. Krzysztof Pyrć

wirusolog, członek Rady Medycznej przy premierze
23.11.2021

- Zarówno z punktu widzenia obłożenia służby zdrowia, jak i samej pandemii osoby niezaszczepione stanowią większe ryzyko, dlatego cały cywilizowany świat wprowadza takie zasady, że w tych miejscach, które są uznawane za miejsca wysokiego ryzyka, te osoby nie mogą tak po prostu przebywać albo przebywają, ale z pewnymi ograniczeniami.

mjr Marek Nabzdyjak, fot. Monika Kalicka

mjr Marek Nabzdyjak [wideo]

rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
22.11.2021

"Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań tak długo, jak będzie potrzeba. To jest podstawowy obowiązek żołnierza - bronić granic naszego kraju" - mówi rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
19.11.2021

- Zaszczepieni mogą zakażać, ale nie w takim samym stopniu. Pomimo że jestem zaszczepiony już trzema dawkami, to zakładam maseczkę, gdy gdzieś wchodzę nie po to, żeby ochronić siebie. Chodzi o to, żebym ja nie przeniósł zakażenia na inne osoby, które są wrażliwe.


Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński

ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich
18.11.2021

"To jest konkretna narracja władz białoruskich zrealizowana według starej, sowieckiej zasady, że własne winy trzeba wmówić czy też przerzucić na adwersarza, na drugą stronę. Strona białoruska swój cynizm, swoje bestialstwo wobec emigrantów, manipulowanie nimi, stosowanie przemocy, przerzuca na stronę polską. To jest działanie czysto propagandowe w nadziei, że może ktoś to kupi".

Marcin Urbański, źr. arch. pryw.

Marcin Urbański

wójt gminy Mielnik
17.11.2021

"Nie ma żadnej paniki, ludzie już się przyzwyczaili do tej sytuacji. Dochodzi do incydentów, przekroczeń granicy przez grupy kilkunastoosobowe, ale absolutnie to nie jest tak, jak ma to miejsce w Kuźnicy" - mówi Marcin Urbański.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
17.11.2021

"Widzimy, że ta fala mocniej nas dotyka, z większą częstością. Na szczęście większość pacjentów przechodzi zakażenie koronawirusem w miarę łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Paval Latuszka, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Łatuszka

były ambasador Białorusi, obecnie opozycjonista, kierownik białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego
16.11.2021

- Trzeba zrozumieć, że Łukaszenka nigdy nie zaprzestanie. Dzisiaj kryzys migracyjny, wczoraj porwanie samolotu, jutro wymyśli coś innego. Ten człowiek jest i zawsze będzie zagrożeniem dla stabilności w centralnej i wschodniej Europie, a tak naprawdę dla całej Europy.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
15.11.2021

"Czekamy na pierwsze informacje szczegółowe o harmonogramie budowy zapory. Są zapowiedzi, że w tym roku będą już pierwsze części jej montowane" - mówi Stanisław Żaryn.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

ekspert od handlu ze Wschodem
12.11.2021

"Wydaje mi się, że niestety, ale walka ekonomiczna z Białorusią będzie powodować nawet eskalację działań białoruskich na granicy. Jest to próba wywarcia wpływu na Unię Europejską, coś, co obserwowaliśmy kilka lat temu, co zrobiła Turcja. Czyli uszczelnimy swoje granice, będziemy robić obozy dla uchodźców, ale pod warunkiem, że UE zapłaci nam za to pieniądze. Myślę, że to jest taki nowy pomysł białoruskich władz na to, w jaki sposób można podreperować swój budżet".


Kapitan Szymon Szczepański z Dowództwa Garnizonu Warszawa, fot. archiwum prywatne

kpt. Szymon Szczepański

z Dowództwa Garnizonu Warszawa
11.11.2021

"Mundur jest przede wszystkim honorem, godnością. To jest wielkie wyróżnienie" - mówi kapitan Szymon Szczepański.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
10.11.2021

- Migranci wykazują niebywałą agresję i podatność na instrukcje, które otrzymują od białoruskich służb specjalnych. Nie prosi się o azyl w ten sposób, że wyłamuje się płot, ktoś się przedziera siłą, atakuje służby mundurowe.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
10.11.2021

"Między 12 a 24 listopada będziemy realizowali badania kontrolne w ramach prac spisowych. Badanie będzie krótkie, zaledwie kilka pytań m.in. o mniejszość narodową, o liczbę osób w mieszkaniu" - mówi Dorota Wyszkowska.


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Sylwia Krassowska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
9.11.2021

"Wypychanie naprzód kobiet i dzieci to próba zagrania na emocjach. Wiadomo, że płacz dzieci czy krzyk kobiet robi na wszystkich wrażenie. Jest to celowe działanie po to, by osłabić ochronę naszych granic, by reszta osób, która stoi z tyłu, mogła przedrzeć się do Polski".

płk Marek Pietrzak, fot. Joanna Szubzda

płk Marek Pietrzak [wideo]

rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej
9.11.2021

"Mamy zadanie ochrony granicy. Jej nielegalne przekroczenie jest łamaniem prawa, nie możemy do tego dopuścić (...) Na granicy jest ok. 800 żołnierzy WOT. Ich zaangażowanie będzie następstwem decyzji podejmowanych przez Straż Graniczną".

Paweł Mikłasz, fot. Joanna Szubzda

Paweł Mikłasz [wideo]

wójt Kuźnicy
9.11.2021

"To trudna, kłopotliwa dla nas sytuacja, niespotykana od okresu wojny, ale czujemy się bezpiecznie, bo polegamy na służbach, które nas chronią" - mówi Paweł Mikłasz.


Piotr Rećko, źródło: facebook.com/powiatsokolski.starostwopowiatowe

Piotr Rećko [wideo]

starosta sokólski
9.11.2021

"To, co się w tej chwili dzieje na granicy, to jest bezpośredni atak za pośrednictwem ludzi na terytorium Unii Europejskiej, na terytorium Polski. Ludzie niestety się boją. Ludzie też wiedzą, że możemy liczyć na naszych żołnierzy, na nasz rząd" - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta sokólski Piotr Rećko.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

z Uniwersytetu w Białymstoku
8.11.2021

"Takiego przesilenia jeszcze nie było. Widać, że władze białoruskie przygotowały się do tego bardzo solidnie. Trudno powiedzieć, co było zaplanowane. Na pewno przygotowywano coś bardzo medialnego" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki, fot. z archiwum prywatnego

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki

8.11.2021

- Ze strony państw Unii Europejskiej i NATO działanie w przestrzeni politycznej powinno być bardziej zdynamizowane, a także nakładane skuteczne sankcje na reżim Łukaszenki. A te możliwości są jeszcze duże.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
5.11.2021

Kilka dni temu trzydziestu włodarzy miast-powiatów utworzyło Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich. Jak zadeklarowali: chcą wspólnie, ponad podziałami politycznymi, przyjąć plan działania na rzecz usprawnienia pracy swoich samorządów.

dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki [wideo]

prezes IPN
5.11.2021

"Wiedza o historii najnowszej i w ogóle sama historia jest jednym z elementów, który buduje niepodległą, wolną Polskę. Sprawia, że jesteśmy częścią jednego narodu" - mówi dr Karol Nawrocki.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
4.11.2021

"Nie stać nas na utrzymanie takiej szerokiej infrastruktury. Likwidujemy te oddziały, które są deficytowe, gdzie nie widzimy możliwości reaktywowania tej działalności" - mówi Marcin Doliasz.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
4.11.2021

- Wierzę, że tak jak zawsze będzie biało-czerwono, że setki biegaczy, które stawią się na starcie, pokażą, jak też możemy świętować wolność.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
4.11.2021

- W obecnym układzie prawnym pracodawca nie może nawet pytać pracownika, czy jest zaszczepiony, ponieważ to dane szczególnie wrażliwe. Pracodawcy nie mogą też premiować tych, którzy są zaszczepieni.

Mariusz Gromko, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Gromko

senator PiS
3.11.2021

"Każdy, na którego terenie będzie posadowiona ta zapora, będzie mógł liczyć na stosowne odszkodowanie, bądź też na propozycję zamiany gruntu" - mówi senator PiS.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
2.11.2021

"Tak działa nasza fizjologia, że jeżeli nie przypominamy naszemu organizmowi, jak wygląda ten wróg-patogen, to te przeciwciała produkują się w coraz mniejszej ilości i w którymś momencie one już przestają chronić. Także na pewno warto doszczepić się trzecią dawką".

Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
2.11.2021

"Cieszymy się, że jako grupa Mistral Grodno SA Radio Białystok startujemy już czwarty sezon. Mam nadzieję, że będziemy kontynuowali tę współpracę" - mówi kapitan drużyny Dariusz Zakrzewski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
29.10.2021

"W ostatnich tygodniach chyba nie ma takiego dnia, żebyśmy nie zatrzymywali osób, które zarówno nielegalnie przedostały się na terytorium naszego kraju, ale również tych osób, które popełniają przestępstwa"- mówi podinsp. Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok