Radio Białystok | Wiadomości | Pani sołtys z uśmiechem wita mieszkańców

Pani sołtys z uśmiechem wita mieszkańców

autor: Adam Janczewski

9.10.2021, 09:25, akt. 09:37

Ma to być motywacja do działania dla kobiet z tej miejscowości. Na elewacji świetlicy wiejskiej w Łapach-Szołajdach powstał mural upamiętniający dawną sołtys.

fot. UM Łapy
fot. UM Łapy

Pomysł na wykonanie malunku przedstawiającego Mariannę Łapińską, która stała na czele wsi przez 40 lat, powstał w kole gospodyń wiejskich Łapianka na Obcasach. 


Wychowywała się na wsi, w 1962 została wybrana na sołtyskę. Do tego przez wiele lat była wybierana na radną gminną i powiatową. Była działaczką, opiekunką, inicjatorką zawsze gotową nieść pomoc - wspomina przewodnicząca koła gospodyń Marta Łapińska. 


Podkreśla, że mural to oddanie hołdu byłej sołtys, a także motywacja do działania. 


Dla nas jest to swego rodzaju pomnik i podziękowaniem pani Mariannie za to, jaka była, jak traktowała ludzi i ile serca oddała. Nasze koło gospodyń wiejskich próbuje łamać stereotypy, ale też odkrywać to, co w naszej lokalnej historii cenne. To przede wszystkim tradycja, szacunek do historii, przywiązanie do miejsca - tłumaczy Marta Łapińska.


Mural wykonał znany artysta Arkadiusz Andrejkow, który zasłynął z malunków na obiektach drewnianych. To jego pierwsza praca w Podlaskiem na budynku murowanym.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W gminie Gródek powstają kolejne drewnale Arkadiusza Andrejkowa [zdjęcia]

31.07.2021, 15:10

To przede wszystkim sposób na zatrzymanie pamięci o mieszkańcach gminy Gródek, ale też swoiste zaproszenie turystów do mało popularnych wiosek. W Słuczance, Waliłach i we wsi Radunin powstają nowe drewnale Arkadiusza Andrejkowa.


Na przedwojennej stodole w Sitawce powstaje kolejny drewnal wzorowany na starej fotografii [zdjęcia, wideo]

13.05.2021, 15:44

Pomysł spodobał się lokalnej społeczności i turystom, dlatego jest kontynuowany. Z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w podsokólskiej Sitawce na drewnianych budynkach powstają kolejne malowidła - to wielkoformatowe kopie starych zdjęć.


Koło Gospodyń Wiejskich "Łapianka na obcasach"

5.11.2020, 18:43

Koło Gospodyń Wiejskich "Łapianka na obcasach" to doskonały przykład działalności, która jednoczy w środowisku lokalnym nie tylko kobiety.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok